سه‌شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۷

نشست مسؤولان فنی بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک در وزارت بهداشت برگزار شد

نشست مدیران فنی المپیاد بارزی های فکری

نخستین نشست مسؤولان فنی بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک با دست‌اندرکاران و مسؤولان اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت با هدف هماهنگی بیشتر برای برگزاری مطلوب نخستین المپیاد بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک، در اداره کل دانشجویی برگزار شد.

به گزارش مفدا، در نخستین نشست مسؤولان فنی بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک که صبح روز سه‌شنبه ۱۲ شهریور ماه با حضور مهندس رحمان خدابنده لو مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت و  دکتر محمد کوشکی رئیس اداره ورزش‌های همگانی این وزارتخانه و جمعی از کارشناسان این اداره برگزار شد‏،  مباحث و موضوعاتی در خصوص هر چه بهتر برگزار شدن نخستین المپیاد بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک که قرار است آذرماه در هفت رشته در  خزرآباد ساری برگزار شود، مطرح شد.

در ابتدای این نشست دکتر محمد کوشکی رئیس اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت با اشاره به دستاوردها و بازخوردهای مثبت برگزاری نخستین کارگاه‌های بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک که ماه گذشته برگزار شد، اظهار کرد: یکی از اهداف برگزاری این کارگاه‌های آموزشی این بود که کارشناسان تربیت بدنی دانشگاه‌های علوم پزشکی بتوانند اطلاعات خود را در زمینه بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک بالا ببرند و بتوانند این اطلاعات را به دانشجویان منتقل کنند.

وی با ابراز امیدواری از اینکه با کمک مسؤولان انجمن‌های بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک، می‌توان از این به بعد این بازی‌ها را در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی توسعه دهیم، خاطرنشان کرد: برگزاری مستمر و منظم المپیاد بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی و آشنایی و ترغیب دانشجویان علوم پزشکی به سمت و سوی این ورزش‌ها از جمله اهداف ما در اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت است. چرا که معتقد هستیم سرمایه‌گذاری در مقوله بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک در میان دانشجویان علوم پزشکی، علاوه بر غنی‌سازی اوقات فراغت، از بسیاری‌ از آسیب‌های اجتماعی جلوگیری می‌کند، به هرحال هر حرکتی که بتواند این ورزش‌ها را در سطح دانشگاه‌ها‏، فراگیر کند، لازم است که انجام دهیم.

کوشکی با اشاره به اینکه فرصتی تا برگزاری نخستین المپیاد بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک، باقی نمانده است، گفت: تا آذرماه زمان زیادی در اختیار نداریم‏، بنابراین لازم است شما مسؤولان فنی بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک‏، مسؤولان دانشگاه‌های علوم پزشکی در شهرها و استان‌های مختلف را با مراکز و پایگاه‌های بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک مستقر در شهرها، آشنا کنید تا بتوانیم با آگاهی بیشتر نسبت به برگزاری المپیاد، اقدامات لازم را انجام دهیم.

رئیس اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت گفت: تعیین و شفاف سازی آیین‌نامه و مقررات و قوانین بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک و ابلاغ آن به دانشگاه‌های علوم پزشکی، برآورد هزینه‌های لازم برای برگزاری هر رشته ورزشی در المپیاد و تعیین هزینه هر نفر برای حضور در المپیاد، تعیین زمان‌بندی مسابقات رشته‌های مختلف المپیاد و بودجه ریزی و تخصیص امکانات و تجهیزات لازم برای هرچه بهتر برگزار شدن مسابقات از جمله نکاتی است که باید از اکنون مد نظر قرار گیرد.

کوشکی با بیان اینکه برگزاری المپیاد بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی و آشنایی دانشجویان با این رشته‌ها، به این معنا نیست که برگزاری المپیادهای ورزش‌های قهرمانی و همگانی و تحرک جسمانی و بدنی در میان دانشجویان، کمرنگ می‌شود، اظهار کرد: بر اساس قوانین و آیین نامه‌هایی که به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌کنیم‏، دانشجویانی که مثلا در المپیاد ورزش‌های همگانی شرکت می‌کنند، می‌توانند همان سال در المپیاد بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک و بالعکس شرکت کنند.

وی خطاب به مسؤولان فنی بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک حاضر در نشست گفت:با توجه به محدودیت زمانی، از شما خواهش می‌کنم نسبت به جدول نویسی و همچنین مسائل فنی و داوری رشته‌های مربوطه اقدامات لازم را انجام دهید و طوری برنامه‌ریزی کنید که دانشگاه‌های علوم پزشکی نسبت به مسائل فنی و داوری رشته‌های موجود درالمپیاد اشراف و آگاهی کامل داشته باشند و آگاهانه دانشجویان خود را روانه المپیادکنند.

در ادامه این نشست عشرت شاه محمدی از کارشناسان اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت ضمن خیر مقدم به مدعوین و برگزاری نشست فنی جهت برگزاری هرچه بهتر المپیاد بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک گفت: برگزاری نخستین دوره بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک در وزارت بهداشت، از اهمیت خاصی برخوردار است و اگر بتوانیم با کمک شما مسؤولان فنی، در راستای هرچه بهتر برگزار شدن این المپیاد، گام‌های خوبی برداریم و در اجرای مسابقات به لحاظ فنی و داوری، نقص‌های کمتری داشته باشیم، می‌توانیم آینده روشنی برای برگزاری این المپیاد در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی ترسیم کنیم.

شاه محمدی با اشاره به اینکه نخستین المپیاد  بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک در هفت رشته ورزشی معکب روبیک‏، دومینو، شطرنج سرعتی، شطرنج تحلیلی، دوز دستوری، LOA و ورزش‌های الکترونیک برگزار می‌شود، یادآور شد: مقرر شده است که این المپیاد به صورت جداگانه و مجزا در دو بازه زمانی در آذر ماه امسال برای دانشجویان دختر و پسر برگزار شود.

همچنین در ادامه دکتر منتظری کارشناس اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت در جمع حاضرین در خصوص تاریخچه و اهمیت بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک دقایقی سخن گفت و بر لزوم توسعه این بازی‌ها در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکید کرد.

وی ضمن تشکر از دست‌اندرکاران و مسؤولان انجمن‌های بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک به دلیل برگزاری دو کارگاه آموزشی سه روزه در وزارت بهداشت گفت: بر اساس نظرسنجی‌های صورت گرفته از شرکت کنندگان در کارگاه‌های آموزشی، رضایت‌مندی افراد در خصوص سطح کیفی این کلاس‌های آموزشی بیش از ۹۰ درصد بود که امیدواریم نخستین المپیاد بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک به بهترین شکل مطلوب در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار شد و بتوانیم این ورزش‌ها را در میان دانشجویان نهادینه کنیم.

ورزش‌های فکری و جسمی مکمل یکدیگر هستند

در ادامه مهندس رحمان خدابنده لو مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت دقایقی در خصوص اهمیت ورزش همگانی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکید کرد و گفت: برگزاری نخستین المپیاد بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی را به فال نیک می‌گیریم. متاسفانه آن طور که باید و شاید بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک نتوانسته در جامعه به خصوص در میان جوانان توسعه یابد و دانشگاه‌ها در این خصوص وظیفه و رسالت سنگینی دارند و می‌توانند با برگزاری کارگاه‌ها و المپیادهای مختلف‎، این رشته‌های ورزشی را در میان دانشجویان نهادینه کنند.

وی با اشاره به اینکه بازی‌های فکری و الکترونیک به دلیل کم‌هزینه بودن، می‌تواند توسعه بیشتری در میان افراد جامعه به خصوص در فضاهای دانشگاهی داشته باشد، اظهار کرد: سیاست ما در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در برگزاری نخستین المپیاد بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک، جذب حداکثری دانشجویان به ورزش‌های جسمی، فکری و ذهنی است و برگزاری المپیاد بازی‌های فکری در سطح وزارت بهداشت به این معنا نیست که تحرک و فعالیت‌های جسمی دانشجویان را کم کنیم بلکه ورزش‌های فکری و جسمی مکمل یکدیگر هستند و می‌توانند در کنار یکدیگر سبب رشد و بالندگی فکری و جسمی دانشجویان شوند و از بسیاری از آسیب‌های اجتماعی جلوگیری شود.

خدابنده لو بر لزوم استانداردسازی قوانین و مقررات المپیاد بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک و تشویق دانشجویان برای حضور در این المپیاد تاکید کرد وگفت: با سهل گیری نسبت به قوانین و مقررات رشته‌های ورزشی‏ و اجرای راهکارهای لازم می‌توان افراد بیشتری را جذب بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک کرد و ما هرچه قدر بیشتر بتوانیم در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی دانشجویان بیشتری را به سمت و سوی ورزش‌های الکترونیک و بازی‌های فکری سوق دهیم، به اهداف بزرگ نزدیک‌تر می‌شویم. البته باید تا قبل از آغاز المپیاد که آذرماه امسال انجام خواهد شد، با برگزاری کلاس‌های توجیهی و آموزشی، دانشجویان را بیشتر با مسائل فنی و قوانین و مقررات رشته‌های بازی‌های فکری و رایانه‌ای آشنا کنیم.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به استقبال گسترده این اداره کل از برگزاری این المپیاد، خاطرنشان کرد: امیدوارم با کمک شما مسؤولان فنی و همکاری و مشارکت دست‌اندرکاران اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت، نخستین المپیاد بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک را به لحاظ کمی وکیفی در سطح مطلوبی برگزار کنیم.

خدابنده لو اقدام اداره ورزش‌های همگانی در برگزاری کارگاه‌های آموزشی بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک و توسعه این بازی‌ها در میان دانشجویان را ستودنی عنوان کرد و گفت: جای خوشحالی است که علاوه بر ترویج و گسترش ورزش‌های قهرمانی و همگانی در وزارت بهداشت، در تلاش جهت گسترش بازی‌های فکری در  سطح دانشگاه‌ها هستید و اگر بتوانید این بازی‌ها را در بین دانشجویان توسعه دهید، واقعا کار ارزشمندی است.

مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: اگر چه بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک به رشد و پرورش فکر و خلاقیت کمک زیادی می‌کند، اما از طرفی، تحرک را در بین افراد کاهش می‌دهد، که باید برای حل این مشکل راهکارهایی اندیشیده شود و تعادلی بین فعالیت‌های بدنی و فکری برقرار شود.

خدابنده لو گفت: باید بتوان شرایطی در فضاهای دانشگاهی فراهم کرد که بازی‌های فکری در میان دانشجویان توسعه یابد و دانشجویان بتوانند بخشی از اوقات فراغت خود را با این بازی‌ها پر کنند و ترویج بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک در خوابگاه‌های دانشجویی می‌تواند در غنی سازی اوفات فراغت و کمک به رشد فکری، افزایش خلاقیت و قدرت تصمیم‌گیری دانشجویان کمک کند.

وی افزود: آمدن بازی‌های فکری در فضاهای خوابگاهی و افزایش انگیزه دانشجویان نسبت به این بازی‌ها، نشان از اهمیت این موضوع دارد که که بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک در میان دانشجویان از محبوبیت خاصی برخوردار است. بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک در ۱۵ سال اخیر در کشور به رشد قابل توجهی رسیده است و ما باید بتوانیم این بازی‌ها را در دانشگاه‌های علوم پزشکی به صورت هدفمند گسترش دهیم و در راستای سیاست‌ها و اهداف وزارت بهداشت، این بازی‌ها را در میان دانشجویان علوم پزشکی توسعه دهیم.

در ادامه این نشست هر کدام از  مسؤولان فنی بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک در خصوص قوانین و مقررات فنی رشته‌های مختلف، زمان بندی برگزاری مسابقات ورزشی، مسائل داوری، تعیین حداقل نفرات ورزشکار از هر دانشگاه علوم پزشکی برای حضور در رشته‌های ورزشی، لزوم تجهیزات وامکانات لازم برای برگزاری مسابقات و دیگر مسائل به بحث و تبادل نظر پرداختند.

در این نشست، پیشنهاد شد نخستین المپیاد بازی‌های فکری و ورزش‌های الکترونیک در بخش بانوان سوم تا هفتم آذر ماه و در بخش آقایان در بازه زمانی ۹ تا ۱۲ آذرماه برگزار شود، لازم به ذکر است این تاریخ‌ها در حد پیشنهاد مطرح شد و امکان تغییر آن وجود دارد. البته به طور قطع المپیاد در  آذر ماه و در خزر آباد ساری برگزار خواهد شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.