چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۴

گنجاندن درسی برای آگاهی بخشی دانشگاهیان در خصوص مدیریت بحران

کلاس درس

رئیس پژوهشکده مدیریت خطرپذیری و بحران پژوهشگاه بین‌المللی زلزله با اشاره به ضرورت توجه به آموزش‌های دانشگاهی گفت: بر اساس اعلام سازمان مدیریت بحران کشور وزارت علوم با ارائه درس ۲ واحدی «مدیریت بحران» در دانشگاه‌ها به صورت «اختیاری» موافقت کرده است و در صورت اجرایی شدن این برنامه می‌توان انتظار داشت که مطالب مورد نیاز در قالب این درس به دانشجویان ارائه شود.

به گزارش مفدا، دکتر کامبد امینی حسینی رییس پژوهشکده مدیریت بحران در پاسخ به اینکه چرا این واحد به صورت اجباری نیست،‌توضیح داد: ما مدرس متخصص در این زمینه به تعداد لازم نداریم و اگر همه دانشگاه‌ها بخواهند در این زمینه دروس اجباری را ارائه دهند، نیاز به اساتید زیادی خواهیم داشت که فعلا چنین ظرفیتی در کشور وجود ندارد. ولی به تدریج می‌توان با افزایش ظرفیت‌ها این درس به صورت اجباری ارائه شود.

پیشنهاداتی برای دانشگاه‌ها

رئیس پژوهشکده مدیریت خطرپذیری و بحران پژوهشگاه بین‌المللی زلزله به اقداماتی که در دانشگاه‌ها باید در زمینه آماده سازی در برابر وقوع بحران انجام شود، اشاره کرد و ادامه داد: این موضوع سه جنبه دارد. یک جنبه آن حفظ جان اساتید، دانشجویان و پرسنل در برابر زلزله است که برای این امر نیاز به آموزش‌های خاصی است تا این افراد با روش‌های پناه گیری، نقاط امن دانشگاه، راه‌های خروج و چگونگی تخلیه آشنا شوند.

وی جنبه دوم اقدامات دانشگاه­ها در برابر زلزله را مقاوم سازی دانشگاه‌ها دانست و یادآور شد: بسیاری از ساختمان­های دانشگاه­ها بخصوص در شهرهای بزرگ، قدیمی هستند و طبعا در زمان رخداد زلزله احتمال دارد که دچار تخریب گسترده شوند. آسیب دیدگی این ساختمان‌ها نه تنها می‌تواند منجر به تهدید جان دانشجویان و کارکنان دانشگاه شود، بلکه در مواردی می­تواند تبعات گسترده‌ای نیز در شهر بر جای بگذارد. به عنوان مثال در برخی از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقات مواد شیمیایی و بیولوژیکی خطرناکی نگهداری می‌شود که اگر ساختمان آن محل در سانحه‌ای آسیب ببیند، خطر نشت این مواد به محیط شهری اطراف وجود دارد که این مساله می‌تواند منطقه‌ وسیع و یا حتی یک شهر را آلوده کند.

حسینی اضافه کرد: ما برای این مراکز توصیه می‌کنیم که به موضوع بهسازی سازه‌ها و اجزای غیرسازه‌ای توجه کنند و در صورت نیاز به مقاوم سازی یا نوسازی،‌حتما اقدام کنند و از سوی دیگر مواد بیولوژیکی و خطرناک از شهرها خارج شوند و در مراکز تحقیقاتی خارج از محدوده‌های شهری نگهداری و مورد مطالعه قرار گیرند تا در صورت بروز سانحه، به مناطق مجاور آسیبی وارد نشود. ضمن آنکه لازم است از پروتکل ­ها و استانداردهای خاصی که در زمینه نگهداری و ایمن سازی این مواد وجود دارد حتما تبعیت شود.

به گزارش ایسنا، این محقق استفاده از ظرفیت دانشگاه­ها در زمان وقوع زلزله را از دیگر جنبه‌ها نام برد و گفت: اگر دانشگاه­ها دارای فضای باز و ایمن بزرگ هستند می‌توان از این فضاها در زمان رخداد سوانح برای تخلیه مردم و اسکان اضطراری استفاده کرد و در این راستا باید از قبل با این دانشگاه‌­ها هماهنگی لازم صورت پذیرد تا در زمان بحران فضای خود را در اختیار مدیریت بحران شهرها قرار دهند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.