چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۹

طراحی سامانه اطلاعات دانش آموختگان دندانپزشکی سراسر کشورموجب تسهیل برنامه‌ریزی تربیت نیروی انسانی این رشته خواهد شد

دندانپزشکی

دبیر کارگروه ویژه توسعه و تعالی دندانپزشکی قطب ۹ آمایشی کشور، گفت: طراحی سامانه دانش آموختگان دندان پزشکی سراسر کشور از ابتدای مهر ماه سال آینده آغاز خواهد شد؛ که با طراحی این سامانه خواهیم توانست اطلاعات به روز از تمامی دانش آموختگان دندانپزشکی کشور داشته و کلیه نیروی انسانی خود را از این طریق تامین کنیم.

به گزارش مفدا به نقل از معاونت آموزشی وزارت بهداشت، دکتر جمیله قدوسی دبیر کارگروه ویژه توسعه و تعالی دندانپزشکی قطب ۹ آمایشی کشور در حاشیه برگزاری جلسه شورای معاونین کلان منطقه ۹ کشور که در ساختمان قرشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، برگزار شد با اشاره به آغاز کارگروه ویژه توسعه و تعالی دندانپزشکی قطب ۹ آمایشی کشور از آذرماه ۹۴  اظهار داشت در ابتدا تلاش ما با ایجاد یک برنامه عملیاتی آغاز شد تا مشخص شود در آینده چه کاری را باید انجام دهیم که بر همین مبنا هر هفته جلسات کارگروه برگزار و در نهایت برنامه عملیاتی را در انتهای سال ۹۴ با تفاهم وزارت بهداشت نوشته و از ابتدای سال ۹۵ این برنامه را آغاز کردیم.

قدوسی ابراز داشت: این برنامه دارای سه مرحله کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت است؛ که برنامه کوتاه مدت به بازبینی محدود کوریکولومی که سال ۹۱ ابلاغ شده بود پرداخت. این کوریکولوم قابلیت اجرایی نداشت و دانشکده ها با مشکلات بسیار جهت اجرای این برنامه روبه رو بودند که براین اساس در سطح کشور فراخوان داده و از دانشکده های مختلف نماینده دعوت کردیم و جلساتی در مشهد برگزار شد؛ که علاوه بر این موارد، همراه با کمیته های راهبردی تخصصی سراسر کشور جلساتی را نیز در وزارت بهداشت و مشهد به صورت مشترک برگزار کردیم.

وی افزود اکنون طرح دوره ها تدوین شده است و تلاش داریم در کمیسیون راهبردی وزارت بهداشت این طرح برنامه را مصوب کنیم و در پایان سال ۹۵ به شورای عالی برنامه ریزی ارائه دهیم تا جهت تصویب در اول مهر سال ۹۶ جهت اجرایی شدن به دانشکده ها ابلاغ شود.

دکتر قدوسی در ادامه برنامه میان مدت این طرح را تهیه ماژول های آموزشی مجازی که بتواند به کوریکولوم آموزشی پیوست شود و مورد استفاده (به خصوص دانشکده های کوچکتر که دارای اعضای هیات علمی کمتری هستند) قرار گیرد دانست و خاطرنشان کرد در حال حاضر در حال آماده کردن پروپوزال های مربوطه می باشیم که بر همین اساس فراخوان در سطح کشور داده خواهد شد تا به کسانی که مایل به تهیه این ماژول ها هستند سفارش کار داده شود؛ تا این ماژول ها تا انتهای سال ۹۶ آماده شوند.

وی تصریح کرد برنامه بلند مدت نیز تهیه سامانه ای از دانش آموختگان دندان پزشکی سراسر کشور است که این حرکت به صورت مشترک با دانشکده دندانپزشکی بیرجند انجام خواهد شد، به شکلی که از نیروهای تخصصی این دانشگاه در بحث طراحی سامانه و جمع آوری دیتاهای اولیه کمک خواهیم گرفت.

دبیر کارگروه ویژه توسعه و تعالی دندانپزشکی قطب ۹ آمایشی کشور یادآور شد تلاش داریم برای اولین بار این سامانه ملی را در سطح کشور اجرایی کنیم که در ابتدا به صورت پایلوت در کلان منطقه ۹ کشوری این کار انجام خواهد شد که در این راستا کلیه دانش آموختگان دندانپزشکی کشور باید وارد این سامانه شوند و اطلاعات آن ها بر اساس تمهیداتی که در نظر گرفته شده است به صورت مداوم بروز خواهد شد.

دکتر قدوسی ادامه داد برنامه بلند مدت دیگر  بحث کوریکولوم و بحث چاپ مجدد کتب مرجع دندانپزشکی می باشد که این دو باید با هم همخوانی داشته باشد تا یک کوریکولوم آموزشی منطبق بر کتب مرجع دندانپزشکی و درس نامه هایی که نوشته شده است ایجاد شود که براین اساس ما باید بتوانیم در سطح دندان پزشکی دیگر مشکل مرجعیت علمی را نداشته و برای آزمون های علمی در حد دندان پزشکان عمومی از این طریق وارد عمل شویم.

وی در پایان با اشاره به فعالیت سه دانشکده دندانپزشکی در مشهد، بیرجند و بجنورد و تحصیل ۲۰۰ دانشجو در آنها ابراز امیدواری کرد که با ادغام پردیس ها با دانشکده ها تعداد دانش آموختگان ورودی از حدود ۹۰ به ۱۴۰ نفر افزایش پیدا کند و در مجموع ۴ چهار سال نزدیک به یک میلیون دانشجوی دندانپزشکی در منطقه ۹ آمایشی آموزش ببینند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.