چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۵

سلامت روان

درمان افسردگی فصلی

افسردگی فصلی

دوره های افسردگی یکی از مسائل سلامتی عمومی اولیه و از شایع ترین حالات روان پزشکی در بیمارانی که توسط پزشکان خانواده دیده می شوند.

مفدا-بابل-از زمان های قدیم تغییرات فصلی در خلق و رفتار انسان توجه  پژوهشگران را به خود جلب کرده است. علایم عاطفی فصلی  به عنوان یک بیماری عاطفی است که در فصل زمستان و از طریق فقدان نور خورشید بوجود می آید. انجمن روانپزشکی امریکا (۱۹۹۴) بیان می کند که الگوی علایم عاطفی فصلی یک الگوی دوره ای افسردگی عمده است که با تغییراتی در فصول رخ می دهد.

دوره های افسردگی یکی از مسائل سلامتی عمومی اولیه و از شایع ترین حالات روان پزشکی در بیمارانی که توسط پزشکان خانواده دیده می شود. شیوع این اختلال در جامعه عمومی ۱/۱۷ در صد است.
راهنمای تشخیصی و آماری علایم روانی، افسردگی زمستانی را به عنوان یک اختلال خلقی مجزا توصیف نمی کنند، بلکه آن را یک تصریح کننده الگوی فصلی دوره های افسردگی عمده بیان میکند، که می تواند در اختلال افسردگی عمده و اختلال دو قطبی رخ دهد.
افسردگی زمستانی با دوره های افسردگی عمده در اواخر پاییز یا اوایل زمستان شروع می شود و بهار نشانه ها ی آن فرو کش می کند. این الگوی شروع و بهبود دوره ها باید در طول حداقل دوره ۲ ساله روی داده باشد.   نشانه ها و علایم بارز افسردگی زمستانی عبارتند از :
۱- تغییرات در عادات خوابیدن (خواب زیاد در روزهای زمستانی، خستگی مداوم و مشکلات در بیدار شدن صبح)
۲- تغییرات در عادات خوردن (افزایش اشتها و علاقه به خوردن مواد غذایی کربوهیدراتها)
۳-افزایش قابل توجه وزن
۴- تحریک پذیری
۵- مشکلات بین فردی (حساسیت در طرد شدن)
۶- تغییرات در انگیزش و انرژی (دشواری در تمرکز)
۷- تغییرات در خلق (کاهش عزت نفس، غمگینی)
 شاید بتوان عوامل متعددی را برای افزایش میزان افسردگی در فصول زمستان و پاییز مطرح نمود:
۱- تغییرات هورمون تیروئید
۲- کاهش ساعات روشنایی
۳- الگوی آب و هوای
۴- تاریخچه خانوادگی
۵-تنظیم و فرونشانی هورمون ملاتونین
۶- افزایش ترشح انتقال دهنده عصبی سروتونین
به نظر می رسد که میزان شیوع الگوی فصلی از نوع زمستانی مطابق با عرض جغرافیایی، سن، جنسیت، تفاوت داشته باشد. میزان شیوع با عرض های جغرافیایی بالاتر افزایش می یابد. سن نیز پیش بینی کننده نیرومند فصلی بودن است، به طوری که افراد جوان تر بیش تر در معرض خطر دوره های افسردگی زمستانی هستند. طبق تحقیقات به عمل آمده زنان بیشتر از مردان با علایم عاطفی فصلی تشخیص داده می شوند.

درمان افسردگی فصلی:
 - طبق تحقیقات بعمل آمده نور درمانی برای درمان افسردگی زمستانی  ارائه شده است. در این اختلال نوعا با کاهش طول روز در پاییز و زمستان بیمار دچار افسردگی می شود. ۷۵ درصد بیماران دچار افسردگی فصلی را زنان تشکیل می دهند. و میانگین بروز این اختلال ۴۰ سالگی است. در نور درمانی بیمار معمولا در معرض نور قرار داده می شود.
- در طول ماه های تاریکتر تا جایی که ممکن است بیشتر بیرون بروید تا بیشتر نور روز را ببینید.
-هر نوع ورزشی را که به طور معمول انجام می دادید را ادامه دهید، بهترین نوع ورزش، ورزشی است که بیرون از منزل انجام شود تا بیشتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید.
 -داروهای ضدافسردگی عموما برای درمان افسردگی فصلی مفید است. باید از مصرف هر نوع دارویی که موجب احساس خستگی و خواب آلودگی می شود ssri خودداری کرد، به همین خاطر بیشتر از داروهای استفاده می شود.


منابع:
- علایم عاطفی فصلی در شهرستان های اقلید، لامرد و ارسنجان از استان فارس: دکتر غلامرضا رجبی، مرضیه عطائیان
- کاپلان
DSM ۵


تهیه و تنظیم:
الهه جهانیان
کارشناس ارشد روانشناسی بالینی
اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه

معاونت دانشجویی فرهنگی

جهت آگاهی از آخرین خبرها و اطلاعیه های معاونت فرهنگی و دانشجویی  دانشگاه علوم پزشکی بابل در خصوص وضعیت اسکان خوابگاه ، تغذیه و اینترنت به کانال تلگرامی ما به آدرس @mefdababol بپیوندید .

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.