پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۳

برگزیده دانشگاه علوم پزشکی تبریز در یازدهمین جشنواره نشریات دانشجویی مطرح کرد:

قلم ما مقدس است و نوشته هایمان باید با عشق و از دل نوشته شود

۱

گفتگوی خبرنگار مفدا تبریز با کاظم صفایی، فعال عرصه نشریات دانشجویی و یکی از برگزیدگان یازدهمین جشنواره سراسری نشریات دانشجویی

به گزارش مفدا تبریز، مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره سراسری نشریات دانشجویی در تالار علامه امینی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار و نتایج بخش‌های مختلف جشنواره اعلام شد.

در میان برگزیدگان این جشنواره، دانشجویان و نشریات دانشگاه علوم پزشکی تبریز عناوین مختلفی را کسب کردند و خوش درخشیدند. در حاشیه این مراسم، آناهیتا مقصودی، خبرنگار اعزامی مفدا تبریز  به اختتامیه یازدهمین جشنواره سراسری نشریات دانشجویی، گفت و گویی با کاظم صفایی، از برگزیدگان این جشنواره، انجام داده است. در ادامه متن این گفت و گو می آید. 

در ابتدا خودتان رو معرفی بکنید و بفرمایید دانشجوی چه رشته ای هستید؟
کاظم صفایی، فارغ التحصیل کارشناسی تغذیه از دانشگاه علوم پزشکی تبریز هستم و ناگفته نماند که  ورودی ٩٣ بودم.

چه رتبه و مقامی و در چه زمینه ای در این جشنواره کسب کردید؟ 
رتبه سوم در بخش دینی_مذهبی و رتبه دوم بخش کالا و رتبه سوم بخش آسیب های اجتماعی را کسب کردم.  مدیر مسئول نشریه کلمه بودم ولی این سه مقام را از هفته نامه درد دل کسب کردم.

از چه زمانی در زمینه نشریات دانشجویی فعالیت می کنید و از فعالیت های خانه نشریات راضی هستید؟
از ابتدای سال دوم دانشگاه، وارد عرصه نشریات دانشجویی شدم و از همان ابتدا با علاقه کار کردم. فعالیت خانه نشریات دانشگاه خوب است و نقد هایی که وارد می شود باید منطقی باشد. با این شرایط اقتصادی، اعزام ما توسط دانشگاه به تهران برای شرکت در این مراسم ، در مقایسه با بسیاری از دانشگاه ها، قابل تقدیر است.

نظرتان راجع به داوری آثار  چیست؟  آیا منصفانه بود؟
داوری غیر شفاف بود و مراحل داوری را در آخر اعلام کردند و بدون بیان مراحل قبلی، فقط کاندیداها را اعلام کردند. یک اجحافی در حق برخی شد و مقالات و نشریات بهتر کاندیدا نشدند. روند داوری از نظر من چیز مشخصی نیست و سلیقه ای است.

آیا سال های قبل هم در جشنواره سراسری نشریات دانشجویی حضور داشتید؟ 
بله! در تیتر ١٠ شرکت کرده بودم؛ ولی متاسفانه جزء پنج کاندیدای نهایی در مرحله سوم نبودم.

نحوه برگزاری مراسم از نظر شما چطور بود؟ 
از نظر من نحوه برگزاری مراسم بسیار ضعیف بود و هدف از این مراسم صرفا برگزاری مراسمی بود و بس. در ابتدا قرار بود یک روزه برگزار شود که بعدا کارگاه و... اضافه کردند. به نظر من در شان فعالان نشریات دانشجویی و اصحاب قلم دانشجویی نبود. نحوه اطلاع رسانی هم به دلیل اینکه به جای کانال رسمی تیتر ١١ از کانال های شخصی بود، بسیار ضعیف بود.

نظرتان راجع به قطع  کار دانشجویی فعالان عرصه نشریات چیست؟ و آیا نشریات با این روال به کار خودشان در حالت مطلوب ادامه خواهند داد؟
فعالیت در نشریات یک کار داوطلبانه است و در این کار نباید به فکر کار دانشجویی بود. از نظر من، بودن کار دانشجویی در این زمینه درست نیست ؛ ولی در صورت قطع شدن آن، خیلی از افراد وارد این زمینه نخواهند شد و کیفیت نشریات افت می کند و از این نظر بهتر است که باشد.

و کلام آخر.
قلم علما برتر از خون شهداست و این سخن، نشان دهنده اهمیت و رسالت کار ما است.  ولی باید بدانیم که قلم را با چه هدفی در دست داریم؛ آیا فقط برای تخریب بی خودی و صرفا برای مقام آوری می نویسیم  که این نگاه درست نیست. باید با عشق و از دل نوشت و برای کار در نشریه نباید به فکر کار دانشجویی و موارد مادی باشیم ؛ قلم ما مقدس است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.