سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۵

از کتاب «حرمان هور» چه می‌دانیم؟

خاطرات درس‌آموز یک شهید نخبه

حرمان هور

دکتر سیما سادات لاری؛ معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در اجلاس سالانه مسوولان بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که اخیراً برگزار شد، از شهدای نخبه دانشجو یاد کرد و گفت: «شهید رضا احدی که یک شهید برجسته و نخبه بود، در کتابی با عنوان «حرمان هور» به نقل خاطرات خود پرداخته است. ما کمتر شهیدی داریم که توانسته باشد خاطرات خود را با این جزئیات و زیبایی درج کند. اما کتاب «حرمان هور» که به آن اشاره شده است، چه نوع کتابی است و چه ویژگی خاصی دارد که معاون وزیر بهداشت نویسنده آن را به عنوان الگو و اسوه به دانشجویان معرفی می‌کند؟

به گزارش مفدا، «حرمان هور» دربردارنده مجموعه مکتوباتِ شهید احمدرضا احدی است که اولین‌بار در سال ۶۷ چاپ و منتشر شد. تابستان سال ۱۳۶۶ برخی از دوستان این شهید از وجود چنین یادداشت‌هایی خبر دادند و با کمک و همدلی خانواده آن فرزانه و دوستان وی، اصل دست‌نوشت دفاتر سه‌گانهٔ آن شهید و مطالب پراکنده‌ای از او به دست آمد و سرانجام امکان چاپ و انتشار یافت. به علت تکه تکه بودن خاطرات پراکنده شهید، امکان ارائه خلاصه داستان «حرمان هور» وجود ندارد. شهید احدی در دست نوشته‌های خود از جبهه و جنگ، در دو جبهه غرب و جنوب که در آن جا خدمت کرده است، می‌گوید.

مجموعه یادداشت‌ها و آثار شهید احمدرضا احدی، مشتمل بر سه دفتر دست‌نوشت است که در واقع پاک‌نویس نوشته‌هایی است که در حالات و مکان‌های گوناگون تحریر می‌کرده و آن‌گاه در فرصت و مجالی مناسب به خط خود، در ضمن اعمال نظرها و افزودن طرح‌هایی به آن‌ها، در این دفاتر وارد می‌کرده است.

دسته دیگری نوشته‌های آن شهید شامل قطعات و یادداشت‌هایی است که نزد دوستان و هم‌رزمان او پراکنده بود و تدریجا گردآوری شد. این یادداشت‌ها برخلاف دفاتر سه‌گانه غالبا در موضوعات مختلف تقریر شده است.

این شهید والا مقام یک نخبه دانشجویی بوده است و این توان علمی به دلنوشته‌های شهید احدی رتبه یک کنکور سال ۶۴ و دانشجوی پزشکی دانشگاه شهید بهشتی تهران جلوه و جلای خاصی می‌بخشد.

احمدرضا احدی در آبان ۱۳۴۵ در شهرستان اهواز در خانواده‌ای مذهبی و سنتی به دنیا می‌آید. پدرش درجه‌دار ارتش و مادرش خانه‌دار است. در شش سالگی وارد دبستان می‌شود و مراحل تحصیل ابتدایی را با موفقیت کامل و احراز رتبه‌های اول طی می‌کند. دوره راهنمایی تحصیلی را نیز با معدل‌های ۱۹ و ۲۰ می‌گذراند. با شروع جنگ تحمیلی همراه خانواده به زادگاه پدر و مادر خویش ملایر باز می‌گردد و تحصیلات متوسطه را در رشته علوم تجربی در دبیرستان دکترشریعتی پی می‌گیرد و سرانجام در سال ۶۳ موفق به کسب دیپلم می‌شود. سال ۶۴ در کنکور سراسری دانشگاه‌ها با استفاده از سهمیه رزمندگان، رتبه نخست را در کل کشور و در همه رشته‌های انتخابی به دست می‌آورد و از این پس در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی تهران به ادامه تحصیل می‌پردازد. احمدرضا احدی از سال ۶۱ در جبهه‌های جنگ حضور می‌یابد و در عملیات رمضان شرکت می‌کند و در همین عملیات مجروح می‌شود. حضور در این عملیات، مبداء تحولی شگرف و آغاز راهی نو فراروی او می‌شود و شکوه ایمان و اخلاص بسیجیان در این عملیات و شهادت دوستان و همرزمانش، خصوصا محمد روستایی تأثیری ژرف بر او می‌گذارد.

از این پس احمد رضا تا هنگام شهادتش پیاپی در جبهه‌های جنگ حضور می‌یابد و در تمامی نبردها از نفرات فعال و مخصوص گردان‌ها و دسته‌هاست.

فراست ذهن و طبع لطیف او موجب می‌شود که علاوه بر اُنس با قرآن، نقاشی، طبع شعر، به راحتی قلم به دست بگیرد و مکنونات درونی و مشاهدات خود را طی یادداشت‌های روزانه، مکتوب می‌کند. وی پس از شرکت فعال در عملیات کربلای ۵ در شب دوازدهم اسفند سال ۶۵ همراه تنی چند از همرزمانش از جمله شهید مجید اکبری در درگیری با کمین‌های دشمن بعثی به شهادت می‌رسد و در ملایر به خاک سپرده می‌شود.

در بخشی از یادداشت‌های شهید والامقام احمدرضا احدی می‌خوانیم: «چیزی که می‌نویسم نه برای آن است که کسی بخواند و نه برای این است که نیت سوء و ریایی داشته باشم، بلکه برای این است که اگر روزگاری خواستم به گذشته‌ها بیندیشم و خاطرات گذشته‌ام را به یاد آورم وسیله‌ای در دست داشته باشم؛ اگرچه نه انشای خوبی دارم و نه فصاحتی در کلامم پیدا می‌شود.

آخر، انسان تا زمانی که در بحبوحه کاری است توجه چندانی به وقایع و حالات خود ندارد. اما با گذشت زمان از به یاد آوردن خاطرات خود لذت می‌برد و شاید مدتی بعد افسوس می‌خورد که چرا این کار را کردم و آن کار را نکردم.»

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.