دوشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۱

در واکنش به طرح دوفوریتی افزایش ظرفیت رشته‌های علوم پزشکی؛

شوراهای صنفی دانشکده‌های پزشکی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بیانیه صادر کردند

دانشجویان پزشکی

اعضای شوراهای صنفی دانشکده‌های پزشکی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به نمایندگی از ۵۵ هزار دانشجوی پزشکی، درخصوص طرح دوفوریتی افزایش ظرفیت‌های رشته‌های علوم پزشکی کشور، بیانیه‌ مشترکی خطاب به وزیر بهداشت، صادر کردند.

به گزارش مفدا، اعضای شوراهای صنفی دانشکده‌های پزشکی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به نمایندگی از دانشجویان پزشکی‏، در واکنش به طرح دو فوریتی مجلس شورای اسلامی درخصوص افزایش ظرفیت‌های رشته‌های علوم پزشک کشور‏، خطاب به دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیانه‌ مشترکی صادر کردند.

در بخشی از این بیانیه مشترک که به تایید شوراهای صنفی دانشکده‌های پزشکی رسیده خطاب به وزیر بهداشت آمده است:

همانگونه که مستحضر هستید رونمایی یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از ارائه طرح دو فوریتی دوبرابر شدن ظرفیت‌های رشته‌های علوم پزشکی در سال آینده، جامعه دانشگاهی علوم پزشکی کشور را به بهت فرو برده است.

در حالی که وزارت بهداشت، بر اساس سند برآورد نیروی انسانی متخصص نظام سلامت، پس از ماه‌ها، بررسی ظرفیت ورودی رشته‌ها را تعریف و برنامه‌ریزی کرده است، عده‌ای به جای برخورد علمی با این مساله‏، با استدلال واهی افزایش ظرفیت به جهت بهبود شرایط سلامت جامعه، اقدام به اعمال فشار جهت تحقق این اشتباه تاریخی نموده‌اند.

کمترین انتظار آحاد جامعه از موثران و تصمیم‌گیران میهمن عزیزمان آن است که زمانی که یک رویکرد را در دستور کار قرار می‌دهند، در خصوص تبعات آن و تجارب دیگران در آن مورد، مطالعه کنند. رویکردهای احساسی و غیرعلمی در برخورد با مسائل، نتیجه‌ای جز متضرر گشتن غیرقابل برگشت جامعه به دنبال نخواهد داشت.

ساده انگاری و کوته نگری است که تصور شود اگر تعداد ارائه کنندگان خدمت در نظام سلامت افزایش یافت، کیفیت  ارائه خدمت بالاتر می‌رود. در میان عوامل موثر بر کیفیت ارائه خدمت و رضایت جامعه از وضعیت سلامت، سرانه نیروی انسانی تنها یکی از  زیرفاکتورهای موثره است به گونه‌ای که معیارهای وابسته به بیماران، نظام سلامت، میزان دریافتی مکفی ارائه کنندگان خدمت، منابع موجود، همکاری بین بخشی، زیرساخت‌ها و فناوری سلامت همگی از مهم‌ترین موارد تاثیرگذار هستند.

برای دریافت متن کامل این بیانیه «اینجا» را کلیک کنید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.