سه‌شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۲

گزارش پایانی طرح ملی غربالگری فشارخون:

پوشش و غربالگری بالای ٩٠ درصدی ، موفقیتی بزرگ و نشان از توان بسیار بالای نیروهای حاضر در عرصه سلامت دانشگاه بود

 کمپین فشار خون در روز بیست و سوم در محل های جدید

طرح بسیج ملی غربالگری فشار خون، یکی از طرح های موثر در پیشگیری از عارضه های سلامتی در سطح کشور و همچنین کمپین ملی فشارخون، یکی از صدها ماموریت موفق مجموعه همتایاران سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی تبریز بود.

به گزارش مفدا تبریز، طبق آمارها، فشار خون بالا، علت حدود ۲۰ درصد مرگ و میرهای کشور است و این در حالی است که درصد بالایی از مردم در طول عمر خود، از این عارضه اطلاع پیدا نمی کنند.

از اوایل خرداد، طرح ملی کمپین فشار خون، برای آگاه سازی، پیشگیری و درمان به هنگام فشارخون بالا، طراحی شده و جلسات برنامه ریزی و اجرای آن، همزمان با سراسر کشور، در دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز برگزار شد.

یکی از اولین جلسات، جلسه کمیته درون بخشی بسیج ملی غربالگری فشارخون بود که با حضور دکتر صومی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد و وظایف و انتظارات از سوی ایشان، و با همکاری معاونت بهداشت بصورت رسمی اعلام شد.

طبق مصوبات این جلسه، و مبنی بر دستور دکتر نمکی وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی و توضیحات و ابلاغ دکتر آقازاده، معاون فرهنگی-دانشجویی، از  تمام گروه ها و تشکل های دانشجویی برای حضور و مشارکت در این طرح بسیج ملی، دعوت به عمل آمد.

مجموعه همتایاران سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز، با بررسی موضوع در شورای مرکزی خود، پس از دریافت دستورات و توضیحات مرتبط ، برای مشارکت دانشجویان در اجرای این طرح، اعلام آمادگی کرد.

عوامل همتایاران سلامت روان، بلافاصله پس از جلسه، آماده سازی مقدمات اجرای طرح غربالگری و تشکیل تیم های دانشجویی را با عنوان "کمپین بسیج ملی غربالگری فشارخون" آغاز کردند.

با توجه به محدودیت زمان ابلاغ مسئولیت و زمان اجرای طرح، تیم های "معاونت ارتباطات" همتایاران، علیرغم تعطیلات پیش از امتحانات، در دفتر مرکزی همتایاران حاضر شده و فعالیت خود را برای ثبت نام دانشجویان بصورت شبانه روزی و جهادی وار در کمپین، آغاز کردند.

گستردگی طرح و جامعه ی هدف آن، تعطیلات پیش از امتحانات، عدم حضور دانشجویان غیربومی در دانشگاه و کمبود زمان برای برنامه ریزی و اجرا، سبب شد تا اعضای شورای مرکزی همتایاران و اعضای شورای دانشگاه آن، حتی بعضا با وجود بیماری و کسالت، به صورت شبانه روزی برای برنامه ریزی در دفتر مرکزی حاضر شده و فعالیت جدی را برای ثبت نام بیش از هزار دانشجو را پیش بگیرند و هماهنگی های لازم را برای کمپین انجام دهند.

ثبت نام اولیه ی دانشجویان، تا ۱۳ خرداد، با حضور شبانه روزی شورای مرکزی در مدت پنج روز انجام گرفت و تمهیداتی نیز جهت آموزش دانشجویان برای غربالگری صحیح فشارخون اندیشیده شد.

عرفان نظام دوست، مسئول همتایاران سلامت دانشگاه علوم پزشکی، در خصوص آموزش های لازم و نحوه ی ارائه آن به دانشجویان، گفت: باتوجه به کمبود زمان، با همکاری شورای مرکزی، راهکاری برای آموزش دانشجویان در نظر گرفتیم که با یاری ریاست گروه بیماریهای غیر واگیر توانستیم به این هدف برسیم.

وی درخصوص روند آموزش، تشریح کرد: ابتدا تمامی اعضا، در دو مرحله آموزش آنلاین و نیز ارائه اسلاید و جزوات به صورت مجازی تحت آموزش قرار گرفتند.

نظام دوست، با بیان اینکه دکتر شعرباف، آموزش های آنلاین را برعهده گرفت، ادامه داد: استاد عزیزمان، به صورت ویژه وقت خود را در اختیار این مجموعه و دانشجویان قراردادند و به صورت زنده نیز، به تعدادی از سئوالات دانشجویان پاسخ داد که اعضای همتایاران، مراتب تشکر و قدردانی خود را به ایشان اعلام می‌دارند.

مسئول همتایاران دانشگاه، درخصوص تداوم این آموزش ها در این زمینه، یادآور شد: تعدادی از دانشجویان همتایار، تحت آموزش های الزامی از سوی معاونت بهداشت و اساتید محترم قرارگرفته و با ارزیابی های الزامی و تایید آنها، روزانه، دو کارگاه آموزشی عملی و حضوری نیز برای دانشجویان اعزامی به کمپین را برگزار و عناوینی مانند فشارسنجی و خطاهای آن، مهارت های برخورد با مراجعان و اصول بسیج ملی غربالگری را تدریس کردند و نکات کلیدی بصورت برگه هایی تدوین شده توسط اعضاء مسئول با دقت نظر در مطالب ارائه شده توسط معاونت بهداشت به دوستان حاضر در کمپین ارائه شدند.

وی درخصوص پاسخگویی به مسائل روزانه دانشجویان در کمپین، افزود: درصورت مواجه شدن با مسائل و موارد مختلف، بحث و مشورت های تلفنی و مجازی و نیز حضوری با مسئولین محترم مرکز بهداشت شهرستان تبریز و استان و نیز نمایندگان سایر واحدها از جمله حوزه دانشجویی ، انجام شده و مشکلات در اسرع وقت اصلاح می‌شد که این، از دقت نظر و همت بالای ریاست محترم مرکز بهداشت شهرستان تبریز بود که با جدیت و مدیریتی عالی به ریزترین مسائل رسیدگی مستقیم و کامل داشتند.

اجرای طرح بسیج ملی غربالگری فشارخون، باتوجه به آماری بودن ماهیت امر، کاری همه جانبه و سنگین بود که در استان آذربایجان شرقی و شهرستان تبریز، با حضور پررنگ دانشجویان علوم پزشکی تبریز و نیز همراهی دانشگاه های دیگر و عملکرد به هنگام و کارآمد تیم مدیریتی واحد دانشجویی کمپین یعنی اعضاء ارشد همتایاران سلامت دانشگاه بخصوص خانم لیلا ستاری،خانم فاطمه خلیلی و اقای میثم خاکی انجام گرفت.

پس از جلسات مختلف اداری و مُحول شدن وظایف به گروه های دانشجویی، غربالگری فشارخون مردم در هفت ایستگاه سطح شهر، برعهده ی دانشجویان قرار گرفته و تیم مدیریتی دانشجویی مذکور با اراده و عزمی راسخ در صدر اداره امور مربوطه قرار گرفتند.

روز ۱۸ خرداد، اولین روز اجرای رسمی و میدانی طرح بود که تیم های دانشجویی سه نفره، از دفتر مرکزی همتایاران دانشگاه به ایستگاه های مشخص شده در سطح شهر اعزام شدند.

در طول روزهای اجرای کمپین، مسئولان دانشگاهی نیز، با تامین امکانات و منابع مورد نیاز، از گروه های مجری طرح، پشتیبانی لازم را انجام دادند و با برگزاری جلسات مختلف آسیب شناسی و برنامه ریزی، قبل و در طول زمان اجرای طرح، در محقق شدن این برنامه ها تمام توان و تلاش خود را بکار گرفتند.

نظام دوست، مسئول همتایاران دانشگاه، درخصوص برگزاری جلسات هماهنگی و برنامه ریزی، بیان کرد:  جلسات حضوری، قبل از آغاز کمپین و نیز در طول کمپین، مکررا در محل مرکز بهداشت شهرستان با حضور مسئولین مربوط و روسای مجتمع های سلامت و بهداشت شهرستان برگزار گردید.

وی افزود: تعدادی از جلسات نیز مانند جلسه شورای هماهنگی و برنامه ریزی کمپین بسیج ملی واحد دانشجویی با درخواست تیم مدیریتی دانشجویان، با حضور دکتر آقازاده، دکتر خسروشاهی، دکتر عبادی و دکتر شعرباف در محل معاونت دانشجویی و فرهنگی برگزار شد که به نتایج قابل قبولی برای پیشبرد هرچه بهتر اهداف دست یافتیم.

نظام دوست در خصوص مصوبات و تصمیم گیری های این جلسات، تشریح کرد: طی همین جلسات، حضور گسترده تر نیروهای دانشجویی تصویب شده و با همت تمام اعضای همتایار از اوایل تیرماه حضور دانشجویان در سطح کلان و چشمگیری از گستره ی شهرستان تبریز تحقق پیدا کرد.

مسئول همتایاران، با اشاره به نقش برجسته ی اعضای همتایاران، به خصوص خانم ستاری، خانم خلیلی و اقای خاکی در تحقق هر چه بهتر این تصمیمات، گسترش فعالیت ها را اینطور تبیین کرد: دانشجویان در روزهای پایانی کمپین، علاوه بر اداره ی امور هفت ایستگاه مستقل، بصورت سیار در محلات و مراکز پرتردد مانند پارک ها و مراکز خرید نیز حضور پیدا کردند.

وی یادآور شد: در راستای یاری سایر حوزه های اجرایی کمپین، روزانه تیم‌هایی نیز به داروخانه ها ،مطب پزشکان و آزمایشگاه ها اعزام شدند؛ همچنین، دکتر نعمتی معاون محترم غذا و دارو ، مقدمات و الزامات حضور دانشجویان در محل ایستگاه میدان دانشگاه را نیز فراهم کردند.

نظام دوست، با اشاره به گسترش فعالیت نیروهای سیار در کمپین، افزود: از اواسط کمپین، دانشجویان طبق دستور و مدیریت دکتر عبادی و با هماهنگی خانم میرزایی از ستاد مرکزی دانشگاه و حمایت دکتر نظری معاون محترم درمان، در مراکز درمانی، مطب های پزشکان و آزمایشگاه ها نیز حضور یافته و بصورت سیار فعالیت کردند؛ همچنین با حمایت های دکتر مصری رئیس محترم مجتمع سلامت مبین، تیم های سیار دانشجویی برای حضور در مساجد اعزام شده و نیروهای فعال در حوزه‌های بهداشت را یاری کردند.

دانشجویان، جوانانی هستند که علاوه بر نیرو و شور و نشاط جوانی، دارای ذهنی خلاق و پویا هستند که در صورت واگذاری مسئولیت به آنها، می توانند فراتر از انتظار، کارهای مختلف تاثیر گذار این چنینی را سازماندهی کنند، مجموعه ی همتایاران سلامت روان دانشگاه نیز از این قاعده مستثنی نیست و عملکرد خود را بارها در مواقع گوناگون به اثبات رسانده است.

گرمای هوا و امتحانات پیش رو، دو دلیل محکم برای عدم حضور در این کمپین بود اما دانشجویان، اثبات کردند که در برابر اراده ی جوان هوشیار و دارای برنامه، هیچ مانعی، دوام نخواهد آورد که تایید و اثباتی بر اجرایی شدن بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری و نشان از حرکت عملی و حقیقی دانشجویان و جوانان کشور در عرصه خدمتگذاری به ملت و وطن است .

زمانی که حوزه ی دانشجویی بسیج ملی فشارخون، در کنار سایر حوزه‌ها، باقدرت در حال فعالیت بود، دانشجویان دغدغه مند، ازپا ننشسته و برپایی شبانه ایستگاه ها را از مسئولان خواستار شدند.

طبق هماهنگی‌های انجام گرفته با دکتر شعرباف و دکتر عبادی و حمایت های بی نظیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز جناب اقای دکتر صومی ، در روزهای آخر کمپین، ایستگاه‌های شبانه نیز در محل های پرتردد شهر دایر شد.

دانشجویان در دهه ی اخر کمپین با پشتیبانی کامل و بی کم و کاست جناب دکتر اقازاده معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه با حضور خود در تیم های سیاری محلات و مساجد و ... به یاری نیروهای مراقبین سلامت و بهداشتی شتافته و در کنار آنها و یا بعضا مستقلا به فعالیت پرداختند.

دانشجویان در ایستگاه‌های مجتمع مبین، ولی امر، آزادی، شهیدخانلی، حکم آباد و بالاپور و چندی دیگر بصورت ثابت حضور یافتند که باتوجه به این مسئله، می توان با تقریب خوبی گفت که دانشجویان طول این یک ماه را در کل سطح شهرستان تبریز فعالیت کردند.

در نهایت در روزهای پایانی کمپین که مصادف با برگزاری کنکور سراسری بود ، دانشجویان در کنار سایر اقدامات خود، ٢٣ ایستگاه سیاری مراکز برگزاری کنکور را در نقاط مختلف شهر برپا کرده و با امیدی به آینده ای روشن به خدمت رسانی ملت شریف و عزتمند خانواده های دانش آموزان کنکوری پرداختند.

پوشش و غربالگری بالای ٩٠ درصدی ، موفقیتی بزرگ و نشانی از توان بسیار بالای نیروهای حاضر در عرصه سلامت دانشگاه بود که بی شک جناب اقای دکتر صومی در راس این مجموعه و خانواده ی بزرگ موجبات حرکت یکپارچه و هماهنگ تمام نیروها را فراهم آورده و دکتر آقازاده مانند سابق با حمایت ها و تدابیرشان عرصه را برای حضور و خدمت رسانی درخشان دانشجویان فراهم آوردند.

در پایان این طرح،بطور تقریبی بیش از ٢٤ هزار نفر از مردم شهرستان تبریز توسط دانشجویان غربالگری شدند که این رقم بی شک با احتساب اطلاعات غربالگری شده ای که به مراکز بهداشتی شهرستان تحویل داده شدند بسیار بیشتر خواهد بود.ایستگاه اختصاصی معاونت فرهنگی-دانشجویی نیز در حدود ٤ هزار غربالگری ثبت شده در سامانه سلامت را به خود اختصاص داده است.با این حساب میزان فعالیت و غربالگری معاونت فرهنگی دانشجویی در کمپین بسیج ملی فشار خون در حدود ٣٠ هزار نفر و حتی شاید بیش از آن بوده است،که این رقم نشان از ارزشدهی دانشجویان و جوانان و نیز معاونت به امور ملی و کلان بوده و اثباتی بر توانمندی و عزم راسخ همراه با صداقت مسئولین این حوزه و نیروهای مدیریتی دانشجویی است.

طرح بسیج ملی غربالگری فشار خون، یکی از طرح های موثر در پیشگیری از عارضه های سلامتی در سطح کشور و همچنین کمپین ملی فشارخون، یکی از صدها ماموریت موفق مجموعه ی همتایاران سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی تبریز بود که امید است با کنترل و مراقبت های پس از درمان توسط مسئولین مربوطه، به نتایج بهتر و موثرتری نیز دست یابند.

امیدواریم با حضور و مدیریت موثر جناب آقای دکتر نمکی وزیر محترم بهداشت،بزودی شاهد تحقق طرح های ملی در سایر زمینه های حیاتی و پیشگیرانه عرصه بهداشت و درمان کشور و تحقق کامل طرح تحول سلامت و بزودی نیز شاهد عملیاتی شدن طرح هایی از این قبیل در حوزه سلامت و بهداشت روانی و اجتماعی باشیم.

همه باید این موضوع را درک کنند که جوانان و دانشجویان این کشور برای ساختن آینده ای ایده آل برای خود و هم وطنانشان و با امید به ثمر رسیدن و تحقق اهداف خیرخواهانه و مثبتی که دارند بدون هیچ چشمداشتی همیشه و  .همگام با همه ی ملت در تمامی عرصه ها و حوزه های مورد نیاز حضور پیدا خواهند کرد و با درک این موضوع و نیت پاک و مخلصانه آنان،یاس و ناامیدی در جامعه ی ما ریشه کن می شود

.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.