چهارشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۲

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز:

در رشته «خدمت به قاریان و حافظان و عمل‌کنندگان به مفاهیم قرآنی و روائی» در جشنواره حضور خواهم داشت

دکتر ایمانیه

ایمانیه، برگزاری جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت را بسیار ارزشمند و مبارک دانست و گفت: این جشنواره شور و نشاطی در راستای فضای قرآنی و ولائی بصورت مستمر ایجاد می‌کند که جای تشکر و قدردانی دارد. کارکنان و دانشجویان نباید صرفا با دید اداری و با انگیزه‌های خاص به این فعالیت نظر کنند.

دکتر محمدهادی ایمانیه، رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در گفت و گوی اختصاصی با مفدا، با تاکید بر ترویج آموزه های قرآنی در میان دانشگاهیان و به ویژه دانشجویان گفت: عنوان کرد: در اهمیت ترویج معارف قرآنی همین بس که در لسان قرآن و روایات ، یگانه راه سعادت بشر و عبور از عقبه های دنیا و آخرت ، انس و تمسک به حبل‌الله که مصداق آن قرآن کریم و اهل بیت علیهم‌السلام هستند، معرفی شده است. اگر این معارف در جامعه و بویژه بین جوانان و دانشجویان ترویج و نهادینه شود دارای اثرات فردی و اجتماعی فراوان و بی‌بدیلی مثل  دین‌باوری، ایمان، پرهیز از محرمات، شکوفایی استعدادهای فردی در مسیر مطلوب، امانت‌داری، داشتن وجدان‌کاری و اخلاق دینی در برخورد با مردم، حساسیت در حفظ بیت‌المال، پایبندی به مصالح عالی کشور و اجتناب از خود باختگی در مقابل بیگانگان خواهد بود. همچنین افرادی با این روحیه غالبا در امر اصلاح فردی و اجتماعی موفق‌تر هستند و در نتیجه تاثیر مستقیمی بر آینده تحصیلی و شغلی جوانان خواهد داشت.

بهترین راه ترویج قرآن در میان جوانان و دانشجویان متخلق بودن مسئولان به اخلاق قرآنی است

وی افزود: در روایتی از حضرت امام صادق(ع) وارد شده:«کونوا دعاه الناس بغیر السنتکم/ با رفتار و عمل خود مردم را به معارف دینی و مکارم اخلاقی رهنمون کنید.».امروزه این استراتژی در علم روانشناسی و جامعه‌شناسی مدرن نیز مورد تایید و تاکید قرار گرفته است. در حقیقت اگر متولیان امور اجرایی کشور و در سطح کوچک‌تر-دانشگاه- خود متخلق به اخلاق قرآنی باشند این خود، بزرگترین دعوت آحاد مردم و ازجمله دانشجویان در گرایش به مفاهیم دینی محسوب می‌شود. در خصوص راهکارهای دیگر ترویج معارف قرآنی می‌توان به برگزاری کلاس‌ها، دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی دینی- مذهبی،  برگزاری محافل و یا مسابقات قرآنی و در نظر گرفتن موارد انگیزشی مناسب جهت جلب دانشگاهیان ، ساده‌سازی مفاهیم بلند دینی با استفاده از ابزارهای مختلف ادبی و هنری وبهره‌گیری از حضور چهره‌های شاخص و محبوب قرآنی در سطح دانشگاه اشاره کرد.

یادگیری مفاهیم قرآنی، در یک سیر تدریجی و تکاملی صورت می گیرد

ایمانیه، برگزاری جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت را بسیار ارزشمند و مبارک دانست و گفت: این جشنواره شور و نشاطی در راستای فضای قرآنی و ولائی بصورت مستمر ایجاد می‌کند که جای تشکر و قدردانی دارد. برای انتقال آموزههای قرآنی به دانشگاهیان باید به این نکته توجه داشت که انس و یادگیری این مفاهیم، عموماً بایستی با لحاظ سیر تدریجی و تکاملی آشنایی با روخوانی و روانخوانی، معانی و مفاهیم ، تفسیر و تدبر در آیات کریمه قرآن صورت پذیرد و نهایتا منجر به درونی شدن مفاهیم قرآنی که در روایت شریف از آن تعبیر به مخلوط و ممزوج شدن قرآن با گوشت و خون قاری شده است شود و با عمل صالح همراه گردد. برای اعتلاء جشنواره بایستی با وسیع کردن حوزه‌ها و رشته‌های مختلف امکان شرکت به همه افراد با سلیقه ها و توانمندی متفاوت داده شود؛ همچنین در بخش‌های کتبی بایستی از منابع فاخر و تاثیرگذار و دارای زبان ساده استفاده نمود. همچنین جهت توسعه نفوذ جشنواره پیشنهاد می‌کنم دانشجویان هنرمند در هر زمینه‌ای را نیز وارد این فضا نمود و به بهترین‌های هر رشته‌( مثلا خط یا نقاشی و...) در ارتباط با قرآن و اهل‌بیت(ع) جوایزی اهداء کرد.

باید به جشنواره فراتر از دید اداری یا فعالیت سازمانی نگریست

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه باید به جشنواره فراتر از دید اداری یا فعالیت سازمانی نگریست، گفت: کارکنان و دانشجویان نباید صرفا با دید اداری و با انگیزه‌های خاص به این فعالیت نظر کنند. هرچند که برای تشویق دانشگاهیان، گاهی به کارگیری موارد انگیزشی نیز مناسب و موثر است. در این زمینه تخصیص امتیاز آموزشِ ضمن خدمت و امتیاز ارزشیابی سالانه جهت کارکنان و در نظر گرفتن امتیاز فرهنگی جهت اساتید و دانشجویان شرکت‌کننده در جشنواره در دانشگاه علوم پزشکی شیراز به منظور جلب حداکثری مشارکت دانشگاهیان منظور شده است. در عین حال جوایزی مثل امکان تشرف به زیارت حضرت امام رضا(ع) و دیدار با مقام معظم رهبری نیز می‌تواند مفید و موثر باشد.

اقدامات اجرایی برگزاری مرحله پایانی جشنواره قرآن به میزبانی دانشگاه شیراز آغاز شده ا ست

ایمانیه در ادامه به اقدامات صورت گرفته در دانشگاه شیراز به منظور میزبانی مرحله پایانی جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت پرداخت و گفت: کمیته‌های اجرایی جشنواره از هم اکنون مشخص شده و شروع به کار نموده‌اند و جلسات مختلف و متعدد کارشناسی تشکیل و برنامه‌ریزی و تقسیم وظایف نیز صورت پذیرفته است. با توکل به خداوند سبحان و توسل به قرآن کریم و اهل بیت علیهم افضل السلام والصلوه و با درایت، توانمندی و تجربیات خوبی که در همکاران دانشگاهی وظرفیت های مناسبی که دردانشگاه وجود دارد بتوانیم میزبان شایسته ای برای جشنواره قرآنی دانشگاهیان وزارت بهداشت در تیرماه 96 باشیم.

وی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا در جشنواره شرکت می کنید، گفت: به عنوان خدمتگزار شرکت‌کنندگان در رشته « خدمت به قاریان و حافظان و عمل‌کنندگان به مفاهیم قرآنی و روائی » در جشواره حضور خواهم داشت.

گفتنی است، ثبت‌نام در بیست‌ودومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت از نیمه دوم آبان‌ آغاز شده است و علاقمندان تا ۱۵ بهمن ماه فرصت دارند با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی مفدا نسبت به ثبت‌نام در این دوره از جشنواره قرآن و عترت  دانشگاهیان وزارت بهداشت اقدام کنند.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.