یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰

مدیر مسئول نشریه «پژوهش» عنوان کرد:

دانشجویان با شوق و انگیزه وصف ناشدنی در نشریه مشارکت دارند/ روند صعودی جذب اعضای تحریریه

سجاد بهاری نیا

فصلنامه «پژوهش» در دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد منتشر می‌شود. این نشریه در سال ۱۳۹۶به عنوان برترین نشریه دانشگاه علوم پزشکی یزد معرفی شد و تاکنون ۱۱ شماره از آن منتشر شده است. سجاد بهاری‌نیا مدیر مسئول این نشریه اعتقاد دارد: توجه به فعالیت‌های فرهنگی زمینه‌ساز موفقیت در مقاطع تحصیلی مختلف است و فرهنگ در شکل دادن به اندیشه مهم است و نشریات جایی برای روشنگری عمومی و علمی است. با سجاد بهاری‌نیا مدیر مسئول نشریه «پژوهش» به گفت‌وگو پرداختیم.

درباره زمان انتشار شماره اول و دوم نشریه بگو. ترتیب انتشار مجله منظم است؟

دهمین شماره از نشریه علمی، فرهنگی پژوهش در آذرماه ۹۷ منتشر شد. در شماره  اخیر نشریه درباره موضوع خون کار کرده بودیم و با یکی از پزشکان برجسته استان یزد، دکتر سید محمدرضا مرتضوی‌زاده که فوق تخصص خون و سرطان شناسی است، مصاحبه‌ای انجام دادیم. یازدهمین شماره از نشریه که اواخر فصل بهار منتشر شد نیز درباره موضوع اعصاب و روان بود. برخلاف شماره‌های قبلی که با پزشکان مصاحبه‌ای را انجام می‌دادیم در این شماره تصمیم گرفتیم پای صحبت‌های یک داروساز بنشینیم. بنابراین با دکتر حمید ندری عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی مصاحبه‌ای کرده و از تجربیات ایشان استفاده کردیم.

چه برنامه‌ای برای شماره بعدی داری؟

برای شماره بعدی نشریه حیطه اطفال در نظر گرفته شده است.نشریه پژوهش به صاحب امتیازی بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد است. خوشبختانه مسئولین مربوطه همواره با لطف، محبت و حمایت‌های خود مسیر ارتقای کیفیت نشریه را هموار کرده‌اند.

یکی از مشکلات عمومی در انتشار نشریات دانشجویی انتخاب افراد متخصص و دست به قلم برای کار در نشریه است. مشارکت دانشجوها با شما چقدر بوده است؟

تاکنون مشارکت دانشجویان در نشریه «پژوهش» گسترده بوده است. دانشجویان با شوق و انگیزه وصف ناشدنی در بخش‌های پژوهشی، آموزشی و فرهنگی نشریه مشارکت قابل توجه‌ای دارند. زمانی که هفتمین شماره نشریه با حیطه قلب و عروق منتشر شد، تعداد اعضای هیئت تحریریه نشریه ۲۱ نفر بود. این درحالی است که در شماره‌های بعدی تعداد اعضای هیئت تحریریه افزایش پیدا کرد. به طوری که در هشتمین شماره نشریه با موضوع دیابت، تعداد اعضای هیئت تحریریه به ۳۱ نفر رسید و روند صعودی جذب اعضای هیئت تحریریه همچنان ادامه پیدا کرد تا اینکه در شماره‌های بعدی به بالای ۴۰ نفر رسید. این مشارکت و همکاری باعث شد تا نشریه «پژوهش» در سال ۱۳۹۶ به عنوان برترین نشریه دانشگاه علوم پزشکی یزد معرفی شود.

چقدر دانشجویان با نشریه و فعالیت شما آشنا هستند؟

سعی کردیم با تبلیغات در سطح دانشگاه، نصب پوستر، استفاده از فضای مجازی، برگزاری جلسات توجیهی و قرار دادن نشریه در کتابخانه‌های دانشکده‌ها دانشجویان را با نشریه آشنا کنیم. در حال حاضر دانشجویان از دانشکده‌های مختلف از قبیل بهداشت، پیراپزشکی، پزشکی، داروسازی و پرستاری در نشریه عضو هستند.

یکی از مشکلات انتشار مجلات مشکل کاغذ است. درباره مشکلات انتشار بگویید و اینکه چه کار خلاقانه‌ای برای کاهش هزینه ها انجام می‌دهید؟

با توجه به کمبود بودجه و افزایش قیمت کاغذ، تعداد نسخه‌های چاپی نشریه را کاهش دادیم. نسخه‌هایی از نشریه را در کتابخانه‌ها قرار می‌دهیم و مشخص می‌کنیم که از کتابخانه خارج نشوند و دانشجویان فقط در محیط کتابخانه به مطالعه نشریه بپردازند. برای انتشار نشریه بیشتر از فضای مجازی استفاده می‌کنیم.

آیا نظارت و ممیزی پیش از چاپ دارید؟

 قبل از چاپ هیچ گونه نظارتی از طرف نهادهای دانشگاهی بر نشریه اعمال نمی‌شود.

نکته پایانی؟

در هر شماره موضوعات متنوعی را به رشته تحریر در می‌آوریم و سعی می‌کنیم از نظرات و پیشنهادات سازنده اعضای هیئت علمی استفاده کنیم تا محتوای نشریه کیفیت بیشتری پیدا کند. امیدوارم بتوانیم در جلب نظر دانشجویان عزیز با موفقیت عمل کنیم و شاهد مشارکت بیش از پیش آن‌ها باشیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.