سه‌شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۳

رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در نشست با اعضای خیریه "دستان توانبخش":

خیریه "دستان توانبخش" دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، می‌تواند خدمات سازمان یافته‌تری به مددجویان ارائه دهد

دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در نشست با دانشجویان موسس "خیریه سیار مددجویان ضایعه نخاعی (دستان توانبخش)" و حامیان دولتی و غیردولتی این خیریه، گفت: این مؤسسه خیریه می‌تواند با همکاری بخش‌های اجتماعی و درمان دانشگاه، خدمات بهتر و سازمان یافته‌تری را به مددجویان ارائه دهد.

به گزارش مفدا علوم بهزیستی و توانبخشی، "دکتر امیرمسعود عرب" در این جلسه که با حضور معاونان فرهنگی دانشجویی، درمان، تحقیقات و فناوری، اجتماعی، مدیران این معاونت ها، خیران و جمعی از دانشجویان برگزار شد، افزود: ما می‌توانیم این طرح را بصورت سازمان یافته تر و به عنوان یک خیریه در حوزه توانبخشی با یک شکل وسیع تر در جهت اهداف و فعالیت‌های دانشگاه داشته باشیم و این طرح که  اجرای آن در حوزه فرهنگی دانشجویی شروع شده می‌تواند با همکاری بخش اجتماعی و معاونت درمان دانشگاه و با هم افزایی بیشتر، خدمات بهتری را ارائه بدهد.

وی با اشاره به فعالیت دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در سه حوزه "توانبخشی، سلامت اجتماعی و سلامت روان" و جدا ناپذیری توانبخشی و سلامت روان از حوزه سلامت اجتماعی، گفت: راه اندازی ایده CBR (توانبخشی مبتنی بر جامعه) یکی از خدمات ارزنده در راستای خدمات رسانی به جامعه بوده و خواهد بود، دانشگاه ما نیزبا توجه به رسالتی که دارد، خدمات توانبخشی به جامعه ارائه می دهد و یکی از مفاهیمی که می توانیم برای حوزه توانبخشی تعریف کنیم، از همین نوع نگاه "جامعه محور" است  که براساس آن، ما باید سراغ افرادی که نیازمند خدمات هستند، برویم.

عرب تصریح کرد: می‌توانیم به صورت فعال وارد جامعه شویم و از  پتانسیل ویژه‌ای که در کشور ما و خصوصا" در دانشگاه ما وجود دارد و آن نیروی جوان انسانی است که بسیار پتانسیل بالایی دارند، استفاده کنیم و وظیفه دانشگاه نیز فراهم نمودن امکانات لازم  جهت رسیدن به اهداف انسان‌دوستانه است.

"یوسف رضایی" مدیر امور فرهنگی دانشگاه علوم بهزیستی نیز در این نشست گفت: انشاالله بتوانیم در این راستا از ظرفیت و پتانسیل دانشجویان در جهت آشنایی با مسئولیت های اجتماعی استفاده نماییم ، خوشبختانه دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با توجه به نوع رشته هایی که دارد در این راستا ایفای نقش می‌کند و در این راستا، کمک به معلولان ضایعه نخاعی در دستور کار حوزه معاونت فرهنگی دانشجویی قرار خواهد گرفت.

در ادامه این نشست، دانشجویان مجری طرح، گزارشی از اهداف طرح، رویکرد و مراحلی که در این مدت خیریه سیار انجام داده، ارائه دادند.

سپس، "صفاری فرد" مدیرکل دفترتوانپزشکی کشور و نماینده سازمان بهزیستی گفت: سازمان بهزیستی می تواند آموزش های لازم را به دانشجویان در این طرح ارائه بدهد و سالهاست در این حوزه تجربیات لازم را دارد و می تواند تجربیات خود را در اختیار دانشجویان قرار دهد.

وی افزود: همانطور که بیان شد نیاز اساسی این افراد نیاز به وسایل بهداشتی است، مکاتبات لازم با سازمان های مرتبط انجام شده ولی برغم مکاتبات انجام شده فقط یک درصد سرانه به این افراد تعلق گرفته یعنی حدود ۱۰۰ هزار تومان برای هر نفر در نظر گرفته شده است، و این درحالی است که تعداد افراد ضایعه نخاعی در سال جدید از ۲۲ هزار نفر به ۲۵ هزار نفر افزایش یافته ولی سرانه آنان، همان سرانه قبلی است که حمایت خیران را در این زمینه می طلبد.

در ادامه "محبوبه خلوق" مدیرعامل انجمن برنا اظهار داشت: در خارج از کشور برای این کارهای انسان دوستانه بین دانشجویان رقابت وجود دارد و برای انجام چنین کارهایی در لیست انتظار قرار می‌گیرند و خدا را شکر دانشگاههای ما هم کار را شروع کردند و تشکیل خیریه دانشجویان برای کمک به مددجویان ضایعه نخاعی، قدم بسیار خوبی است واگر این کار به صورت نظام مند و هدفمند جلو برود، ما شاهد موازی‌ کاری ها و دوباره کاری ها نخواهیم بود. ان شاالله که هرکدام از دوستان شرح وظایف خود را بدانند و به صورت آکادمیک و نظام مند جلو بروند.

همچنین، "دکتر ضیائی" نماینده خیریه نظام مافی نیز در این خصوص گفت: خیلی خوشحالم که دانشجویان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، مقدمات کار را شروع کردند، چنین پیشنهادی تحت عنوان بنیاد حامیان توانبخشی کشور یک سال پیش داده شد تا بتوانیم از این سرمایه گرانقدر دانشجویی استفاده نموده و کارآفرینی و اشتغال‌زایی مناسبی دراین حوزه داشته باشیم و خدمات ارزنده ای برای همه اقشار نیازمند کشور ارائه دهیم.

وی افزود: انشالله بتوانیم در همه نقاط کشور برنامه‌ریزی ملی داشته و حتی چشم انداز خود را در سطح بین المللی هم ببینیم واین منوط به این است که کار را به صورت هدفمند جلو ببریم و بنیاد حامیان توانبخشی کشور در زمینه اشتغال زایی، کارآفرینی، حتی تعاونی مسکن و امور بین‌الملل، اثرگذاری خود را داشته و سند چشم انداز تدوین کنیم تا قابلیت اجرا در سطح بین المللی را داشته باشیم و بعد از مدت کوتاهی به اتفاقات چشمگیری در این حوزه دست یابیم.

در ادامه این نشست، دیگر شرکت کنندگان ضمن تحسین این کار ارزشمند، حمایت و همکاری همه جانبه خود را در جهت ارتقاء و پیشبرد اهداف  این طرح  به بهترین شکل نظام مند اعلام کردند.

این برنامه با اهدای لوح سپاس به دست اندرکاران خیریه سیارمددجویان ضایعه نخاعی (دستان توانبخش) به پایان رسید.

  گفتنی است؛ خیریه سیار جمعی از دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با نام "دستان توانبخش" طی ماه‌های اخیر، خدمات توانبخشی، سلامت روانی و سلامت اجتماعی را در قالب خدمات "جامعه محور" ، بصورت رایگان به ۵۰ نیازمند دچار ضایعه نخاعی در تهران و اسلامشهر ارائه داد.

در مرحله اول، جمعی از دانشجویان مقاطع مختلف حوزه های توانبخشی، سلامت روان و سلامت اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی با همراهی چند تن از اعضای هیات علمی و مدیران این دانشگاه و با پشتیبانی خیران موقوفه نظام مافی و سازمان بهزیستی کشور، از نزدیک با وضعیت زندگی ۵۰ نیازمند دارای ضایعه نخاعی، آشنا شده و به ارزیابی های جسمی، روانی، اجتماعی و حرفه ای مددجویان پرداختند.

ضمن نیازسنجی های تخصصی، بسته اقلام بهداشتی مورد نیاز این مددجویان (به ارزش حدودی یک میلیون تومان) که توسط خیران موقوفه نظام مافی تهیه شده بود، نیز به آنان اهدا شد.

اعضای خیریه سیار "دستان توانبخش" (جمعی از دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی) در نظر دارند تا در مراحل بعدی، با اعزام کارشناسان و متخصصان کار درمانی، فیزیوتراپی، روانشناسی، مددکاری ‌و پرستاری توانبخشی به محل سکونت مددجویان، در جهت رفع بخشی از نیازهای درمانی و بازگشت آنان به جامعه کمک کنند.

لینک دریافت تصاویر

http://www.mefda.ir/photo/۱۰۷۳۱۱/

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.