یکشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۵

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها:

در مسیر تعالی فرهنگی دانشگاهیان وزارت بهداشت، باید همه معاونت‌ها به کمک معاونت فرهنگی بیایند

جلسه تکریم و معارفه معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به وظایف و مسؤولیت‌های خطیر و ظریف معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، گفت: تمام معاونت‌های وزارت بهداشت در حیطه وظایف بسیار خطیر و ظریف معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت باید نقش‌آفرین باشند، چه بسا حوزه‌هایی مانند معاونت‌های بهداشتی و آموزشی در این مسیر مسؤولیت‌های فراوانی برای تمهید مقدمات اثرگذاری فرهنگی یک‌فارغ‌التحصیل دارند و باید همکار معاونت فرهنگی و دانشجویی تلقی شوند. رهبر معظم انقلاب در این حوزه دغدغه فراوانی دارند که می فرمایند «فرهنگ چیزی است که گاهی وقت‌ها خواب را از چشمان من می‌رباید»، بنابراین این حوزه از جمله وظایف بسیار مهم وزارت بهداشت است.

به گزارش مفدا، حجت السلام مصطفی رستمی؛ رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های کشور در مراسم تکریم و معارفه معاون پیشین و جدید فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، گفت: نگاه انقلاب اسلامی و رهبران انقلاب به مقوله فرهنگ به تعبیر صریح مقام معظم رهبری همان فضای تنفس و هوایی است که نفس کشیده می‌شود. این فضا در قرآن به شاکله تعبیر شده است که تعبیر زیبایی است که فرهنگ را به شاکله جامعه شباهت داده است که در بستر زمان شکل می‌گیرد و عوامل متعددی در شکل گیری آن نقش دارند. این نگاه بر خلاف نظرات لیبرالیستی که اعتقاد به رها سازی فرهنگی دارد و نگاه مارکسیستی که به یکسان سازی حاکمیتی فرهنگ تاکید دارد، است.

وی فرهنگ را به معنای وضعیتی دانست که در فرآیند تاثیر عوامل مختلف شکل گرفته و کسانی که در آن فرهنگ زیست می‌کنند به آنشکل می‌دهد و گفت: شاید این تعبیر برای مدیران فرهنگی زیبا باشد که رهبر معظم انقلاب در حوزه فرهنگی، به باغبانی فرهنگی اعتقاد دارند. اگر محیط فرهنگی را به باغ و گلستانی تشبیه کنیم که انتظار سایه و ثمر از آن می‌رود؛ باغبان این محیط به دنبال ثمر دهی، شکوفایی، تکثیر میوه‌ها و گل‌ها است و مراقب آفت‌هایی است که ثمرات و گیاهان در حال رشد را تحت تاثیر خود قرار ندهند. یعنی مراقب است این آفات ثمرات باغ را نخشکاند و یا از آن حقیقت و ماهیت اصلی خود منحرف نکند و یک زیست گیاهی بی ثمر را شکل ندهد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان این که اگر مدیران، باغبان این باغ باشند موارد متعدی را باید مد نظر قرار دهند، متذکر شد: ما در این مسیر مجموعه خانواده، نهاد تعلیم و تربیت، نخبگان، حاکمیت و رسانه را موثر می‌دانیم، اما بنا است حوزه‌ای که مسئولیت ما را تحت اشراف دارد را به درستی انجام دهیم و هدف گذاری‌های درستی که به تمهید فضای زندگی مناسب برای جوامع و مجموعه‌هایی که در اختیار ما هستند را پیش بگیریم و از طرفی تعالی این فضا و به کمال رساندن این فضا را مد نظر داشته باشیم که در این مسیر عملا یک حوزه گسترده‌ای از کارها را در مقابل خود می‌بینیم.

رستمی با بیان این که تعبیر باغبانی فرهنگی به مراقبت دائمی و مجاهدت اشاره دارد، ابراز داشت: اگر ذره‌ای غفلت در این باغبانی رخ دهد موجب می‌شود که ما نتوانیم محصول زحمات طولانی مدت خود را به خوبی برداشت کنیم. بخش جدی فضای فرهنگی جامعه تحت تاثیر جریان پوینده و پرتپش حرکت فضای دانشگاه‌ها است به خصوص دانشگاه‌های علوم پزشکی که فارغ التحصیلان آن را عوامل موثر فرهنگی در جامعه می‌دانیم. به دیگر معنا مجموعه افراد هر کدام وزنی در فضای فرنگی و پیرامونی خود دارند اما مجموعه‌هایی که از حوزه وزارت بهداشت و درمان فارغ التحصیل می‌شوند تاثیر گذاری فرهنگی بسیار موثرتری دارند.

وی ادامه داد: فراوان می‌بینید استنادات معمولا غیر مستند که به اشخاص شناخته شده در حوزه سلامت نسبت داده می‌شود؛ زیرا  این افراد در کنار ویژگی‌های تخصصی و پزشکی خود دارای ویژگی فرهنگی هستند و می‌توانند تبدیل به ظرفیتی برای توسعه دیدگاه‌های فرهنگی شوند. این ظرفیت به دلیل باوری که مردم به اثر کار آن‌ها دارند در فضای آموزش پزشکی و فارغ التحصیلان این حوزه وجود دارد؛ یعنی از یک پرستار و ماما و کارشناس بهداشتی در یک خانه بهداشت تا جراح و متخصص و دارو ساز در هر حوزه‌ای در این بخش به دلیل باور جدی مردم به تخصصشان، فرصت اثر گذاری فراوان‌تری را از دیگر مجموعه‌ها پیدا می‌کند که این مهم مسؤولیت را در این حوزه بیشتر می‌کند.

رهبر معظم انقلاب در حوزه فرهنگی به باغبانی فرهنگی اعتقاد دارند. اگر محیط فرهنگی را به باغ و گلستانی تشبیه کنیم که انتظار سایه و ثمر از آن می‌رود؛ باغبان این محیط به دنبال ثمر دهی، شکوفایی، تکثیر میوه‌ها و گل‌ها است و مراقب آفت‌هایی است که ثمرات و گیاهان در حال رشد را تحت تاثیر خود قرار ندهند.رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان این‌که در مسیر تعالی فرهنگی در این وزارتخانه تمامی معاونت‌ها باید به کمک معاونت فرهنگی بیایند، تصریح کرد: تمام معاونت‌های وزارت بهداشت در حیطه وظایف بسیار خطیر و ظریف معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت باید نقش‌آفرین باشند، چه بسا حوزه‌هایی مانند معاونت‌های بهداشتی و آموزشی در این مسیر مسؤولیت‌های فراوانی برای تمهید مقدمات اثرگذاری فرهنگی یک‌فارغ‌التحصیل دارند و باید همکار معاونت فرهنگی و دانشجویی تلقی شوند. رهبر معظم انقلاب در این حوزه دغدغه فراوانی دارند که می فرمایند «فرهنگ چیزی است که گاهی وقت‌ها خواب را از چشمان من می‌رباید»، بنابراین این حوزه از جمله وظایف بسیار مهم وزارت بهداشت است.

رستمی ادامه داد: در دیدارهای اخیر ماه مبارک رمضان جوانان دانشگاهی با رهبری انقلاب، ایشان از برخی اتفاقات و رویکردهای فرهنگی در  دانشگاه‌ها راضی نبودند علی رغم این که فضای کلی دانشگاه‌ها و دستاوردهای نظام در حوزه دانشگاه مورد افتخار نظام و تاکید ایشان است.

وی افزود: شما  در حوزه پزشکی نشان دادید که در فضای تلاش برای رسیدن به دستاوردهای کنونی نظام در حوزه علم پزشکی چه تلاش بزرگی انجام شده است و زمانی که کارنامه نظام اسلامی و سلامت را با 20 سل قبل و قبل از انقلاب مقایسه می‌کنیم باعث افتخار است و این موفقیت را بر بالای دست می‌گیریم و این اتفاقی بوده است که در این حوزه با توفیق فراوان همراه بوده است.

رستمی با بیان این که تمام ارزش‌های اسلامی و ملی ما مورد هجمه دشمن است در پایان، ابراز داشت: در بحث فرهنگی به شدت تحت هجمه هستیم و برنامه ریزی فراوان و منسجمی در صف آرایی مقابل نظام اسلامی وجود دارد. تلاش برای نا امید کردن، گرفتن اعتماد به نفس، نفی خود باوری، سلب امید از آینده در کنار نفی حیا و نفی باورمندی به ارزش‌های دینی در جبهه مقابل در حال انجام است و برنامه ریزی ما باید وسیع و همراه با مجاهدت باشد. این جامعه توانسته دفاع مقدس‌ها را در حوزه فرهنگی رقم زند و حتی در حوزه فرهنگی مهاجم بوده‌ایم و امروز گفتمان انقلاب در دنیا مخاطبین خود را دارد و به همین دلیل مورد هجمه قرار داریم، بنابراین نباید عقب نشینی اتفاق بیفتد و همه باید به کمک مجموعه فرهنگی بیاییم.

گفتنی است مراسم تکریم دکتر محمدرضا فراهانی و معارفه دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، امروز شنبه یکم تیرماه در سالن جلسات دفتر وزارتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد و در این مراسم وزیر بهداشت ضمن تقدیم حکم مسؤولیت معاونت فرهنگی و دانشجویی این وزارتخانه به دکتر سیماسادات لاری، از خدمات و دستاوردهای ارزنده دکتر محمدرضا فراهانی تقدیر کرد.

گزارش تصویری این مراسم را اینجا ببینید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.