شنبه ۱ تیر ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۱

چهارمین جلسه کرسی تلاوت قرآن کریم در دانشگاه علوم پزشکی لرستان در نیم سال تحصیلی دوم ۹۷-۹۸ برگزار گردید

چهارمين جلسه كرسي تلاوت قرآن كريم

به همت کانون قرآن و عترت کرسی تلاوت قرآن کریم در تاریخ ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۸ با تفسیر حجت‌الاسلام مرادیان مسئول نهاد رهبری و قاری برجسته قرآنی جناب آقای حاج مهدی پاپی و با حضور کارکنان، اساتید و دانشجویان در مسجد الزهرای مجتمع کمالوند برگزار شد. حجت‌الاسلام مرادیان در بیان نکات تفسیری آیات ۲۶ تا ۳۲ سوره آل عمران، سیمای سیاست خارجی،شیوه ی برخورد با کفّار، شرایط تقیّه و جلوگیری از سوء استفاده از تقیّه بر اساس آیات و روایات تبیین نمودند.

به گزارش مفدا لرستان،  کرسی تلاوت قرآن کریم در تاریخ ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۸ با تفسیر حجت‌الاسلام مرادیان مسئول نهاد رهبری و قاری برجسته قرآنی جناب آقای حاج مهدی پاپی و با حضور کارکنان، اساتید و دانشجویان در مسجد الزهرای مجتمع کمالوند برگزار شد. حجت‌الاسلام مرادیان در این جلسه بیان داشتند که در تفاسیر می خوانیم که پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله پس از آنکه مکّه را فتح کرد، وعده ی فتح ایران وروم را به مسلمانان داد. در آن موقع منافقان با تعجّب به یکدیگر نگاه میکردند که این آیه نازل شد. گروهی از مفسّران، نزول آیه را در موقع حفر خندق دانستهاند. آن زمان که پیامبر صلی الله علیه و آله کلنگ را بر سنگ زد واز آن جرقهای برخاست، فرمود: من در این جرقهها فتح کاخهای مدائن و یمن را از جبرئیل دریافت کردم. منافقان با شنیدن این سخن، لبخند تمسخر می زدند که این آیه نازل شد. * وی بیان داشت: آنچه در این آیه در مورد اعطای عزّت و ذلّت از جانب خداوند آمده،طبق قوانین و سنّت اوست وبدون جهت ودلیل خداوند کسی عزیز یا ذلیل نمی سازد.مثلاً در روایات می خوانیم:

هرکس برای خداوند تواضع و فروتنی کند،خداوند او را عزیز می کند و هرکس تکبّر نماید، خدا او را ذلیل می گرداند. قرآن از کسانی که از غیر خدا عزّت می خواهند به شدّت انتقاد کرده و میفرماید: «أیبتغون عِنْدَهُمُ الْعِزَّهَ فَإِنَّ الْعِزَّهَ لِلّهِ جَمِیعا

 بنابراین، عزّت و ذلّت از خداست، ولی ایجاد زمینه های آن به دست خود ماست. وی با اشاره به آیه ۲۸ سوره آل عمران بیان داشت که در این آیه سیمای سیاست خارجی، شیوهی برخورد با کفّار، شرایط تقیّه و جلوگیری از سوء استفاده از تقیّه بیان شده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.