سه‌شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۰

دبیر کانون شعر وادب دانشگاه علوم پزشکی ایران خبر داد؛

برگزاری جلسات کتاب خوانی و نقد و بررسی آثار داستانی در دانشگاه علوم پزشکی ایران

فرزاد شیخ زاده

دبیر کانون شعر و ادب دانشگاه علوم پزشکی ایران از برگزاری جلسات مستمر کتاب‌خوانی در این دانشگاه خبر داد و گفت: قرار ما در کانون شعر وادب این است که هر دوهفته یک کتاب داستان بخوانیم. دانشجویان این دانشگاه بیشتر به ادبیات داستانی گرایش دارند و ما یک گروه کتابخوانی تشکیل دادیم  تا در این بازه زمانی یک داستان ایرانی و یک داستان خارجی خوانده شود. هرکدام از دانشجویان داستان‌های مشخص شده را مطالعه می‌کنند و بعد از آن یک جلسه نقدوبررسی با حضور نویسنده، مترجم و منتقدان مختلف برگزار می‌کنیم.

فرزاد شیخ‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی مفدا درباره فعالیت‌های اخیر کانون شعر وادب علوم ‍پزشکی ایران بیان کرد: ما در ماه‌های گذشته چندین جلسه ادبی و کارگاه‌های شعر و ادبیات داستانی داشتیم. کارگاه شعر با حضور سعید بیابانکی و عبدالجبار کاکایی و کارگاه داستان‌نویسی با حضور دکتر کاوه پولادی‌نسب برگزار شد. همچنین محفل‌ شعر باحضور عبدالجبار کاکایی و مهدی فرجی نیز برگزار شد.  

او درباره فعالیت‌های مسمتر این کانون اشاره داشت: قرار ما در کانون شعر وادب این است که هر دوهفته یک کتاب داستان می‌خوانیم. دانشجویان این دانشگاه بیشتر به ادبیات داستانی گرایش دارند و ما یک گروه کتابخوانی تشکیل دادیم  تا در این بازه زمانی یک داستان ایرانی و یک داستان خارجی خوانده شود. هرکدام از دانشجویان داستان‌های مشخص شده را مطالعه می‌کنند و بعد از آن یک جلسه نقدوبررسی با حضور نویسنده، مترجم و منتقدان مختلف برگزار می‌کنیم.

او افزود: استقبال دانشجویان از این جلسات کتابخوانی بسیار بالا است و این جلسات نه تنها به صورت مجازی بلکه گروهی است که در آن حضور فیزیکی گسترده دارند. زمانی که این گروه در اختیار من قرار گرفت ۸ نفر عضو داشت اما کانال این کانون هم‌اکنون  ۱۴۷ عضو دارد.

دبیر کانون شعر وادب دانشگاه علوم  پزشکی ایران توضیح داد: ما در زمینه استقبال، شناخته شده بودن و معرفی کانون بسیار خوب عمل کردیم و جلسات ما به طور منظم برگزار می‌شود. کانون شعر وادب بعد از کانون خیریه پرکارترین کانون دانشگاه است که در زمینه امور فرهنگی فعالیت می‌کند.

او درباره مشکلات و موانع پیش روی خود توضیح داد: ما مشکلات چندانی در زمینه برگزار جلسات منظم کانون شعر وادب نداریم. در ابتدای کار جای مشخصی نداشتیم اما امروز کلاسی را در اختیار داریم که دور هم جمع شویم. حتی برای سالگرد گروه کتابخوانی توانستیم لیلی گلستان مترجم شناخته شده را در کنار خودمان داشته باشیم.

او ادامه داد: عموم کتاب‌های مورد نیاز ما توسط دانشجویان خریداری می‌شود. کتابخانه دانشگاه عالی است اما جمعیت ما زیاد است و معمولا در یک کتابخانه بیشتر از ۴-۵ نسخه از یک کتاب وجود ندارد و بقیه دانشجویان مجبور هستند تمام کتاب‌ها را بخرند که کار آسانی برای همه نیست.

او درباره فعالیت‌های خلاقانه کانون در مواقع کمبود اعتبار بیان کرد: من به عنوان دبیر کانون در جلسات مختلف پولی را از خود دانشجویان جمع‌آوری کرده و ۱۰ هزار تومان از آن‌ها به عنوان امانت می‌گیرم. با این پول یک صندوق ساختم و از پول آن صندوق برای خودشان هزینه می‌کنم. ما تا به حال با پول این صندوق به تماشای یک تئاتر رفتیم. در واقع این پول مختصر صرف فعالیت‌های فرهنگی و پذیرایی جلسات می‌شود تا مشکلات مالی مانع اهداف فرهنگی ما نشود.  

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.