جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۴

امیرمومنان(ع) حقیقت وعینیت شب قدر است

شب قدر

نخستین شب قدر با ضربت خوردن مولای متقیان امام علی(ع) همزمان شد تا مومنان در بهترین مجال برای استغفار و اثبات بندگی دگر بار به پیشگاه خالق بی همتا بروند و به امیرمومنان(ع) که قرآن ناطق، تجسم حقیقی و عینی شریعت اسلام بود، توسل جویند و در دریای بیکران رحمت الهی به پالایش خویش و تهذیب نفس بپردازند.

به گزارش مفدا، «شب قدر» به عنوان مهم ترین و برترین شب در فرهنگ اسلامی به شمار می آید و در وصف منزلت و ارزش آن همین بس که قرآن کریم آن را برتر از هزار ماه می داند. یکی از ظرافت های ماهوی شب قدر مشخص نبودن دقیق زمان آن است.

در مفاتیح الجنان اعمالی همچون غسل، تلاوت قرآن و ادعیه ای چون زیارت جوشن کبیر به عنوان مهمترین مستحبات این شب معرفی شده است و این شب به عنوان هنگامه تعیین سرنوشت و تقدیر یک ساله اشخاص به شمار می رود و توجه به ارزش و اهمیت آن می تواند نقش مهمی را در زندگی و آینده افراد ایفا کند.

تقارن شب قدر با ضربت خوردن و شهادت امام علی(ع) از دیگر نکته های پراهمیت و قابل توجه این ایام محسوب می شود، چنانکه بسیاری از کارشناسان مذهبی بر این باورند که همزمانی این 2 مناسبت امری قابل تدبیر و موید منزلت امیرمومنان(ع) به عنوان انسانی کامل است. نخستین پیشوای شیعیان(ع) نسخه منحصر بفردی از تاریخ بشریت در خصایل و صفات برجسته به شمار می رود تا در شب قدر پیروان حقیقت با تمسک به زهد و دینداری امام علی(ع) به سعادت حقیقی دست یابند.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به منظور واکاوی بیشتراهمیت و منزلت «شب قدر» و سالروز ضربت خوردن امیرمومنان(ع) با «عباس تقویان» عضو هیات علمی و استادیار گروه قرآن و حدیث دانشگاه امام صادق (ع) گفت وگو کرده است:

- متن این گفت وگو را در ادامه می خوانیم:
**اهمیت و منزلت شب قدر
تقویان در باب منزلت «شب قدر» به سوره قدر اشاره کرد و گفت: بهترین و اصولی ترین راه برای درک شب قدر مراجعه به قرآن و بررسی توصیف های این کتاب آسمانی درباره این شب پر اهمیت و با منزلت است، چنانکه در نخستین آیه های سوره قدر خطاب به پیامبراکرم(ص) می خوانیم «و تو چه میدانی که شب قدر چیست؟!» این به اهمیت و جایگاه بسیار والا و متعالی شب قدر اشاره دارد که حتی حضرت محمد(ص) با آن همه کرامت و عظمت این چنین خطاب خداوند قرار می گیرد. در ادامه پروردگار متعال در آیه های بعدی به بیان تفصیلی و دقیق‌تر معنا و منزلت شب قدر می پردازد و آن را برتر از هزار ماه توصیف می کند.

نزد خالق بی همتا، عبادت از منزلت و جایگاه ویژه ای برخوردار است اما آنگاه که این نیایش در ظرف زمانی معینی همچون رمضان یا شب های قدر قرار می گیرد از اعتبار و ارزش بیشتری برخوردار می‌شود. چنانکه در روایات داریم «ثواب و پاداش قرائت هر آیه برای فرد روزه دار در ماه مبارک رمضان برابر با یک ختم قرآن است» در ادامه اگر تعداد آیه های قرآن را 6 هزار 236 آیه در نظر بگیریم هر ختم قرآن در این ماه برابر 6 هزار 236 بار ختم قرآن در ماه های دیگر ارزش و منزلت می یابد که این خود بر ارزش وصف نشدنی رمضان و شب های قدر دلالت دارد.

وی در ادامه به بیان تفسیرهای متعدد لیله القدر به وسیله مراجع شیعه پرداخت و افزود: یکی از زیباترین تفسیرهایی که درباره اهمیت شب های قدر وجود دارد آن است که این شب برابر هزار ماه یعنی 85 سال است و اگر فردی ماهیت و اهمیت شب قدر را درک کند، گویی به اندازه یک عمر 85 ساله عبادت و بندگی خداوند را به جای آورده است که این ارزش و منزلت بسیار بالای شب قدر را نمایان می سازد.

این استاد دانشگاه در ادامه به دلایل و ریشه های منزلت شب قدر پرداخت و اظهار داشت: شاید مهم ترین دلیل این همه منزلت شب قدر به نزول قرآن در این شب ارتباط دارد به طوری که در آیه 185 سوره بقره آمده است: «ماه رمضان که در آن قرآن را نازل کردیم» به عبارت روشن تر آدرس و برچسب خداوند متعال از ماه رمضان با نزول قرآن معنا می یابد پس اهمیت ماه رمضان در اهمیت قرآن خلاصه می شود.

**اعمال شب های قدر
عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) شب 23 رمضان را محتمل ترین زمان به عنوان شب قدر دانست و بیان داشت: همانگونه که می دانید در عرف عامیانه سه شب 19 ،21 و 23 رمضان به عنوان محتمل ترین زمان ها برای شب قدر معرفی می شود که بنابر آنچه در روایت ها و آثار دینی ذکر شده، احتمال 23 رمضان به عنوان شب قدر بیش از شب های دیگر است. از مهمترین آداب و اعمال این شب احیا و شب زنده داری به شمار می رود که امامان معصوم(ع) سفارش زیادی به احیا و بیدار ماندن تا سحر و عبادت و تلاوت قرآن در این شب کرده اند. تلاوت سوره های عنکبوت، روم و دخان به همراه غسل مستحبی این شب از مهمترین توصیه هایی محسوب می شود که در مفاتیح الجنان در باب اعمال شب قدر ذکر شده است.

قرائت دعای پرفیض دعای جوشن کبیر و خواندن نمازهای مستحبی از دیگر مستحبات موکد شب قدر به شمار می رود. بیان این نکته ظریف و قابل تامل در میان اعمال مستحبی این شب ها وجود 2 غسل مستحبی در شب 23 رمضان است که این خود شاهدی دیگر بر احتمال شب قدر بودن شب 23 رمضان محسوب می شود.

**تاثیر احیای شب قدر در سلوک فردی و روحی
تقویان در ادامه به اذعان حاکمیت قرآن به وسیله مسلمانان در شب های احیا اشاره کرد و اینگونه ادامه داد: احیا از مهمترین اعمال شب قدر است که در آن مسلمانان مراسمی با عنوان قرآن به سر گرفتن برگزار می کنند. انجام این اعمال و روی سر قرار دادن قرآن به نوعی از حاکمیت قرآن در زندگی فردی و اجتماعی مسلمانان حکایت می کند و اشاره ضمنی به کارگیری عملی آموزه های قرآن در زندگی آحاد مسلمانان دارد همچنین وظیفه و هدف اصلی این اعمال جاری و ساری شدن قرآن کریم در زندگی و منش و رفتارهای افراد است.

وجود پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) به طور واقع عینیت بخشی به قرآن کریم است. در جای دیگر و در خلال جنگ صفین نیز امام علی(ع) خطاب به افرادی که فریب قرآن های سر نیزه را خورده بودند، فرمود که اینها یک نوشته میان 2 جلد است و شما می بایست به حجت خدا و قرآن ناطق توجه کنید. بنابراین و به طور کلی می توان اینگونه این بحث را به پایان رساند که قرآن کریم این نوشته ای که در میان 2 جلد و به طور فیزیکی قرار گرفته، نیست و قرآن حقیقی در سیره و سنت امامان معصوم(ع) عینیت پیدا می کند و بهترین راه بهره گیری از شب های قدر تجسم و توسل به قرآن کریم و این عینیت بخشیدن به آموزه های این کتاب آسمانی و تغییر سبک زندگی خود برپایه آموزه های قرآنی است.

**ویژگی های سبک زندگی قرآنی
وی در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر مشخصه های سبک زندگی قرآنی که همواره مورد تاکید آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری بوده و در بیانیه گام دوم انقلاب نیز در فصل جداگانه ای را شامل شده است، اینگونه توضیح داد: در حال حاضر ما بیش از هر زمان دیگری نیازمند بهره گیری از آموزه های قرآنی در بعد فردی و اجتماعی هستیم، حتی در بسیاری از روابط خارجی و سیاست گذاری های کلان کشور نیز می توان از آموزه ها و توصیه های قرآن کریم که کتاب کامل و تنها راه سعادت انسان عنوان شده است، بهره جست.

برای نمونه نحوه رفتار و کنش های اجتماعی و تعامل انسان ها در محیط کار، خانه، دانشگاه و دیگر موقعیت های شغلی و خانوادگی به راحتی در قرآن کریم قابل استخراج و استفاده است و در سیاست گذاری های کلان کشور نیز می توان از این آموزه ها بهره کافی برد.

تقویان همچنان اظهار داشت: چنان که در آیه 19 مجادله می خوانیم، «شیطان بر آنان چیره شده و در نتیجه یاد خدا را از خاطر آنان برده است. آنان حزب شیطانند. ای پیامبر، بدان که یقیناً حزب شیطان زیانکارند» که این اشاره واضح و جامعی به قرار گرفتن در مسیر خداوند و عدم نگرانی و اضطراب از نتیجه نهایی دارد که در صورتی که مومنان در مسیر اراده خدا قرار گیرند، نصرت و پیروزی نهایی به طور قطع با آنها خواهد بود اما در عینیت و واقعیت این مفهوم هنوز به صورت باور عمومی در جامعه ما نهادینه نشده است. به طور کلی می توان گفت قرآن کریم می خواهد تا مومنان را به معنای واقعی خود باورپذیر کند تا آنچه را به عنوان نظریه و تئوری پذیرفته اند به عنوان باور و ایمان قلبی به کار بندند.

**تقارن شب های قدر با شهادت امیرمومنان(ع)
تقویان در بخش پایانی سخنانش به قابل تامل بودن تقارن شب شهادت حضرت علی(ع) با شب قدر اشاره کرد و یادآور شد: همانگونه که پیشتر گفته شد، قرآن کریم 2 ماهیت کلی دارد، نخست ماهیت فیزیکی و نوشته هایی که پیش روی ما قرار دارد که از ارج و ارزش بسیار بالایی برخوردار است اما ماهیت اصلی، عینیت و تجسم واقعی قرآن کریم وجود پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) هستند، بنابراین می توان این ادعا را مطرح کرد که وجود امیرمومنان(ع) یک قرآن مجسم و عینی به شمار می رود.

در نتیجه همان گونه که در شب قدر، قرآن کریم نازل شده، همین قرآن در وجود امام علی(ع) عینیت یافته است. بنابراین وجود ایشان و اهل بیت(ع) اسوه های عملی هستند که خداوند متعال برای عینیت بخشیدن و بیان مصداقی و واقعی تر قرآن نزد مردم قرار داده است، چنانکه در آیه 21 احزاب درباره پیامبراکرم(ص) می‌خوانیم: «مسلّماً برای شما در زندگی رسول خدا سرمشق نیکویی بود، برای آنها که امید به رحمت خدا و روز رستاخیز دارند و خدا را بسیار یاد می‌کنند.» که به روشنی به اسوه و الگو بودن رسول اکرم(ص) برای امت مسلمان اشاره دارد.

به گزارش ایرنا، پس از پیامبر اکرم(ص)، امیرمومنان(ع) به عنوان انسان کامل مطرح می شود که همه ما می بایست به ایشان تاسی کنیم. بنابراین می توان این طور بحث را جمع بندی کرد که شب قدر که شب نزول قرآن به شمار می رود، همزمان با شب شهادت امام علی(ع) به عنوان نمود عینی و واقعی قرآن کریم شده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.