پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۸

مشاور معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت:

در حوزه سلامت مباحث قابل توجهی را می‌توان از قرآن و روایات استخراج کرد

چهارمین روز بخش قرآن و سلامت بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم به روایت تصویر

دکتر علامه در آیین رونمایی از کتاب "بنیان‌های کاربست روایات طبی" گفت: اگر با نگاه میان رشته‌ای روشمند و کاربردی قدم برداریم می‌توان شیفت پارادایمی در اطلاعات و داده‌های سلامت با نگاه دینی به وجود آورد.

به گزارش مفدا، دکتر حسام‌ الدین علامه مشاور معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و قائم مقام دبیر کمیسیون پژوهش و آموزش عالی قرآن در نظام سلامت در آیین رونمایی از کتاب "بنیان‌های کاربست روایات طبی" که روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه در محل سالن نشستهای بخش دانشگاهی بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم برگزار شد این کتاب را نتیجه زحمات و خروجی فعالیت یک ساله کمیسیون پژوهش و آموزش عالی قرآن در نظام سلامت دانست و گفت: پس از کش و قوسها و فراز و نشیب‌های بسیار، تیم بین‌رشته‌ای متشکل از افرادی از حوزه علوم قرآن و حدیث، فقه و سلامت تشکیل شد و هسته فکری جوانی در این حوزه ایجاد شد و نقشه جامع مطالعات، آسیب شناسی کارهای قبلی، سند راهبردی، چشم انداز و طرح اولیه سامانه جامع اطلاعات اسلام و سلامت در یک سال اخیر شکل گرفت. 
مشاور معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت افزود: این مطالعات کاملا تاسیسی است و با توجه به اینکه تلاش کرده‌ایم کاملا روشمند با نگاه فراگیر و با پرداختن به مبانی نظری مطالعات، کار خود را ادامه دهیم با مسیر رفته شده‌ای مواجه نبودیم. بنابراین لازم بود مطالعات پشتیبان،  مقدماتی، تبیینی و میان رشته‌ای برای رفع ابهامها شکل گیرد و تمام پرسشها و ملاحظات، در نظر گرفته شود تا بتوانیم در یک مسیر چهل، پنجاه ساله به سرانجام لازم دست پیدا کنیم. لازم بود نقشه جامع، سند راهبردی و چشم انداز دقیق و مسیر علمی مدونی طی شود. از این رو استفاده از مقالات سفارشی صاحبنظران این حوزه را در دستور کار خود قرار دادیم. 
دکتر علامه افزود: در این حوزه استادی با تخصص "سلامت و دین" نداریم. اساتید را دغدغه‌مند می‌کنیم تا به صورت مقالات سفارشی یا به صورت تدریس، در این تبیین و مطالعات پشتیبانی سهم داشته باشند.
وی مطالعه مقالات کارامد و روزآمد را از دیگر فعالیتهای کمیسیون در یک سال اخیر برشمرد و افزود: در یک سال اخیر تمام سعی ما بر این بوده تا مقالات متعدد را بررسی کنیم و بهترین مقالات را به زبان عربی و انگلیسی تهیه کنیم و آنها را در سامانه‌ای که به زودی از پوسته اولیه آن رونمایی می‌شود بارگزاری کنیم.
علامه تاکید کرد: کارگاه‌هایی که برگزار کردیم با هدف آموزش سی یا چهل نفر شرکت کننده نبوده است بلکه برای پر کردن خلاهایی بوده است که در نقشه جامع با آن روبرو بوده‌ایم. از اساتید خواهش کردیم وارد جزئیات نشوند و ساختار مباحث را مدنظر داشته باشند و با شاهد مثالهایی از حوزه سلامت مباحث را ارائه دهند. اولویت و ضرورت مبحث مد نظر بوده است تا به صورت قطعه، قطعه پازل نقشه جامع مطالعات کامل شود.
وی سپس به تشریح نحوه انتخاب اساتید پرداخت و گفت: در انتخاب اساتید به سراغ اساتید برجسته‌ای رفته‌ایم که فهم میان رشته‌ای دارند تا هم افزایی صورت گیرد. بعضی اساتید سخنرانهای خوبی هستند اما استاد روشمند و آکادمیک و نظری نیستند. تاکید داشتیم که کارگاه‌ها به صورت آکادمیک و روشمند برگزار شود و سعی کرده ایم به صورت پرسش محور به مباحث ورود پیدا کنند و از آنها خواستیم از کلی گویی پرهیز کنند.
دکتر علامه تاکید کرد: حضور مخاطبان کیفی را مدنظر قراردادیم و به کمیت توجهی نداشته‌ایم و شناسایی افراد و استفاده از ظرفیت آنها را در دستور کار قراردادیم و علاقمندان این حوزه را شناسایی کردیم. برخی اساتید معتقدند پژوهشگر اگر بخواهد در این حوزه ورود پیدا کند و حرفی برای گفتن داشته باشد باید ده هزار ساعت مطالعه داشته باشد.

علامه تصریح کرد: نگاه کمی در این حوزه نداشته‌ایم و افراد به تدریج شناسایی شده‌اند. این کتاب و مقالات دیگر با شناسایی این علاقمندان و مخاطبین جمع آوری شده است.
وی هدفمندی و داشتن خروجی در کارها را از دیگر مباحث مورد تاکید کمیسیون عنوان کرد و گفت: در مرحله پیاده‌سازی و بازنویسی از افراد ذیصلاح استفاده شد و مطالب به اساتید ارائه شد تا از شکل یک سخنرانی به صورت مقاله با رویکرد و ساختار علمی با استناد دهی و ارجاع دهی صحیح تنظیم شود.
وی افزود: خلاصه انگلیسی و عربی مقالات آماده شده است و این کتاب همراه با ۲۰۰ مقاله و ۱۰۰ کتاب منتخب، در سامانه جامع مطالعات بارگزاری می‌شود.
علامه اضافه کرد: آسیبهای فراوانی در نگاه سطحی‌گرایانه و اخباری‌گرایانه در حوزه سلامت از یک سو و نگاه انکار کلی هر گونه برنامه و دستوری از جانب خدای متعال برای انسان الهی که دارای ابعاد معنوی و روحی و ابعاد روانی و ذهنی در کنار ابعاد جسمانی است وجود دارد و به صورت مبانی کلی انسان شناختی نه با نگاه قدسی و بستن باب تعامل و پیشرفت بلکه به صورت مبانی کلی، فرمایشات بسیار قابل توجهی را از قرآن و روایات می‌توان استخراج کرد.
مشاور معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت ادامه داد: از نگاه انسان شناسی از قرآن و روایات می‌توان در تبیین حوزه سلامت استفاده کرد. می‌توان در بحث فقه پزشکی، اخلاق پزشکی، سلامت اجتماعی، سلامت معنوی و روحی با رویکرد علمی و اسلامی در مبانی، پیش فرضها و الگوواره های گفتمانی مباحثی را تدوین کرد و گسترش داد. 

وی در پایان افزود: امید داریم اگر کار علمی صورت گیرد می‌توان از قرآن و روایات در این حوزه استفاده کرد و این سهم کوچکی از وزارت بهداشت و بخش سلامت باشد. اگر با نگاه میان رشته‌ای روشمند و کاربردی قدم برداریم می‌توان شیفت پارادایمی در اطلاعات و داده‌های سلامت با نگاه دینی به وجود آورد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.