چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰

به همت سازمان غذا و دارو انجام شد:

دعوت از داروخانه ها برای پیوستن به «بسیج ملی کنترل فشار خون»/جامعه هدف کل کشور در مناطق شهری و روستایی

بیماری فشار خون بالا

سازمان غذا و دارو تمامی داروخانه های کشور را برای پیوستن به «بسیج ملی کنترل فشار خون» دعوت کرد.

به گزارش مفدا، بیماری پرفشاری خون اولین عامل خطر مرگ و میر در جهان و ایران است. سالانه ۱۰.۴ میلیون نفر به علت بالا بودن فشار خون بالا در جهان می میرند و ۲۱۸ میلیون سال ناتوانی و مرگ زودرس DALY) ناشی از آن) به جا می ماند.

براساس این گزارش، به منظور کنترل این بیماری به مثابه بزرگترین عامل خطر مرگ و ناتوانی مردم، به دستور وزیر بهداشت «بسیج ملی کنترل فشار خون» از روز ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸مصادف با روز جهانی فشار خون در کشور آغاز خواهد شد و ساختار شورای راهبردی و ساختار اجرایی این بسیج ملی در ستاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شرح زیر تعیین شده است:

هدف بسیج: پیشگیری، شناخت و کنترل فشار خون بالا

گستره اجرا: کل کشور در مناطق شهری و روستایی

گروه هدف: همه افراد بالای ۳۰ سال، خانم‌های باردار و بیماران کلیوی

محل در نظر گرفته شده و در دسترس برای مراجعه افراد: همه خانه‌های بهداشت و پایگاه های سلامت و کلینیک‌های وابسته به بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها، محل‌های تجمعی مانند محل برگزاری نماز جمعه، کارگاه‌ها و کارخانجات، ادارات دولتی با تعداد زیاد پرسنل.

تفاوت با موارد مشابه: ثبت برخط الکترونیک نتایج سنجش فشار خون و سایر موارد در نظر گرفته شده در بسیج و امکان رصد روند انجام کار در نقاط مختلف، اصلاح مشکلات موجود و امکان پایش برخط فرآیند طراحی شده.

در این بسیج ملی تمامی گروه‌های پزشکی نقش خواهند داشت و بدیهی است همکاری داروخانه‌ها در بسیج ملی کنترل فشار خون با توکل بر پروردگار باریتعالی و کمک یکایک شما معرف نقش بی بدیل داروسازان در تیم سلامت خواهد بود.

سازمان غذا و دارو در این خصوص افزود: بدین وسیله از تمام داروخانه‌هایی که داوطلب شرکت در این بسیج ملی هستند، دعوت می‌شود با توجه به محدودیت زمانی تا حداکثر شنبه مورخ ۲۸ اردیبهشت ماه حضور خود را در این بسیج ملی به معاونت غذا و داروی دانشگاه مربوطه اعلام کنند. 

گفتنی است، حضور داوطلبانه در این بسیج ملی ۱۰۰ امتیاز ازرشیابی برای داروخانه در برخواهد داشت. همچنین انتظار می رود، داروخانه های داوطلب فضای مناسب جهت اجرای طرح را در داروخانه فراهم کنند

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.