چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۳

به مناسبت پنجمین روز از هفته خوابگاه‌های دانشجویی؛

شورای صنفی، جامع‌ترین نهاد دانشجویی

شورای صنفی

پنجمین روز از هفته خوابگاه‌های دانشجویی به نام«شورای صنفی، جامع‌ترین نهاد دانشجوی » نام‌گذاری شده است؛ اتفاقی که نشان از اهمیت فعالیت این نهاد دانشجویی در دانشگاه‌های کشور دارد.

به گزارش مفدا، شورای صنفی دانشجویان به منظور ایجاد بستر مناسب برای تقویت زمینه‌های همفکری و مشارکت دانشجویان در امور وحفظ و پیگیری حقوق و حریم دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی تشکیل شده است. شورای صنفی در اکثر دانشگاه‌ها جایگاه لازم خود را هر چند به صورت حداقلی پیدا کرده است.

این شورا مجموعه‌ای متشکل از نمایندگان منتخب دانشجویان هر واحد دانشگاهی است که در چارچوب مقررات آیین نامه‌ای و در دو سطح شورای صنفی واحدها و شورای صنفی مرکزی به فعالیت می‌پردازد و وظیفه انعکاس مشکلات و مطالبات صنفی و رفاهی دانشجویان و پیگیری برای حل آن به منظور ارتقای سطح خدمات به دانشجویان از طریق تعامل با مسؤولان را دارد.

 شورای صنفی در امور مختلف رفاهی، پژوهشی و آموزشی دانشجویان از جمله تغذیه، خوابگاه، ورزش، آموزش و... پیگیر مطالبات صنفی دانشجویان است. با توجه به اختیاراتی که در چارچوب آیین نامه در اختیار شورای صنفی قرار گرفته، اعضای این شورا برای گرداندن بهتر خوابگاه‌های دانشجویی اقدامات لازم را انجام می‌دهند. استفاده از دانشجویان به عنوان کمک سرپرست در خوابگاه‌ها از جمله وظایفی است که از سوی شورای صنفی صورت می‌گیرد.

شوراهای صنفی اگر در بستر قانونی خود و با مشارکت هر چه گسترده‌تر دانشجویان شکل گیرد، می‌تواند تبدیل به عاملی برای بهبود شرایط آموزشی-رفاهی واحدهای دانشگاهی شود. همان‌گونه که دانشگاه‌های کشور در حال حاضر با استفاده از این ظرفیت، علاوه بر تمرین مردم‌سالاری در جامعه کوچکتری به اسم دانشگاه، از قابلیت‌ها و ظرفیت‌های آن بهره‌مند می‌شوند.

اهمیت همکاری و مشارکت دانشجویان در امور صنفی خود و دیگر هم‌نوعشان تا بدان‌جاست که آیین‌نامه شورای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور منظور از تشکیل این نهاد دانشجویی را ایجاد بستری مناسب برای تقویت زمینه‌های همفکری و مشارکت دانشجویان در امور صنفی و حفظ و پیگیری حقوق و حریم دانشجویی برشمرده است.

فراهم کردن بستر مناسب برای مشارکت فعال دانشجویان در امور رفاهی آموزشی و پژوهشی و پررنگ کردن نقش مشورتی دانشجویان در مراحل برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های مرتبط با امور صنفی دانشجویی دو هدف مهی است که در آیین نامه شوراهای صنفی دانشگاه های علوم پزشکی مورد توجه قرار گرفته و نشان از اهمیت مشارکت، همفکری و همکاری دانشجویان در امور خود دارد.

همچنین آشنایی دانشجویان با فرایندهای امور صنفی دانشجویی، آگاهی با تکالیف و حقوق مرتبط با دانشجویان، بهره‌مندی دانشگاه از ظرفیت‌های خلاق دانشجویی در راستای بهبود ارائه خدمات دانشجویان نیز از جمله اهداف این نهاد دانشجویی برشمرده شده است.

تامل در آیین نامه این نهاد دانشجویی نشان می‌دهد که تجربه‌اندوزی، آشنایی بیشتر دانشجویان با توانمندی‌ها، امکانات و چگونگی اداره امور در دانشگاه‌ها، ارتقاء زمینه‌های همفکری و همدلی دانشجویان و مسؤولان دانشگاه به منظور همکاری متقابل نیز از جمله اهداف بنیادینی است که در پس فعالیت‌های شوراهای صنفی وجود دارد و باید زمینه را برای تحقق این اهداف فراهم کرد.

برای دریافت آخرین آیین نامه شورای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی اینجا کلیک کنید؛

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.