سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۰

وزیر بهداشت در نشست خبری بسیج ملی کنترل فشارخون اعلام کرد:

مرگ ۱۰ میلیون نفر در دنیا به دلیل فشار خون در سال گذشته/ ۵۰ درصد نمک نان تا سال ٩٧ کم شده است

وزیر بهداشت

وزیر بهداشت با بیان این که در حوزه پیشگیری باید به سراغ بیماری‌ هایی برویم که بار بیشتری را به نظام سلامت تحمیل می ‌کنند که فشار خون یکی از آنها است، گفت: در سال گذشته، ۱۰ میلیون نفر در جهان به دلیل عوارض بیماری فشار خون، جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش مفدا، دکتر سعید نمکی در نشست خبری بسیج ملی کنترل فشار خون، با تاکید بر نقش بی بدیل رسانه ها در اطلاع رسانی برنامه ها و اقدامات وزارت بهداشت و همچنین انتقال پیام های سلامتی به جامعه، اظهار کرد: دستاوردهای حوزه سلامت در سال های ابتدایی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بسیار مطلوب بوده است. در آن زمان در زمینه پوشش واکسیناسیون، مراقبت از زنان باردار، ترویج تغذیه با شیر مادر، توسعه شبکه بهداشتی و درمانی کشور و ایجاد زیرساخت های آن، به شاخص های خوبی در حوزه سلامت دست یافتیم. 
 
نمکی افزود: ۲۹ سال پیش که به عنوان یکی از خدمتگزاران نظام سلامت، در سمت معاون بهداشت وزارت بهداشت، فعالیت داشتم، اداره کل بیماری های غیر واگیر را راه اندازی کردیم و نگاه ما این بود که پس از فائق آمدن بر بیماری های واگیردار، معضل شیوع بیماری های غیر واگیر به عنوان یک تهدید در حوزه سلامت، دامن گیر ما خواهد شد و با راه اندازی این اداره، درصدد بودیم که توجه مسئولین نظام سلامت به این سمت متمرکز شده و از بیماری‌ های غیر واگیر غافل نشوند تا بار طاقت ‌فرسای این بیماری ‌ها به ما تحمیل نشود. اگر در آن سال ها شش بیماری مسری مهلک قابل پیشگیری با واکسن را با پنج دلار قابل ریشه کنی بود، امروزه، بیماری های قلبی - عروقی، فشار خون، ابتلا به سرطان ها، تغییر سبک زندگی، حوادث ترافیکی، دیابت، چاقی و شیوه زندگی غلط، از معضلات نظام سلامت محسوب می شوند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: آنچه در سال های اخیر به عنوان منابع مالی به نظام سلامت تخصیص داده شده، این بود که سهم  ۶ درصدی نظام سلامت از GDP به بالای ۹ درصد رسیده است و براساس متوسط جهانی، نمی‌ توان بیش از این رقم را برای حوزه سلامت در نظر گرفت و طلب کرد. بنابراین باید به سراغ کیفی کردن خدمات و استفاده کیفی تر از منابع سلامت حرکت کنیم. در این راستا نیز باید برنامه‌ هایی را دنبال کنیم که اولین هدف، اولویت پیشگیری بر درمان است.

 نمکی افزود: در حوزه پیشگیری باید به سراغ بیماری‌ هایی برویم که بار بیشتری را به نظام سلامت تحمیل می ‌کنند که فشار خون یکی از آنها است. در سال گذشته، ۱۰ میلیون نفر در جهان به دلیل عوارض بیماری فشار خون، جان خود را از دست داده اند.

ابتلای ۱۵ میلیون ایرانی به فشارخون

وزیر بهداشت ادامه داد: برآورد ما این است که ۱۵ میلیون ایرانی، مبتلا به فشار خون هستند. حداقل ۴۰ درصد از افراد مبتلا به فشار خون از این بیماری خبر ندارند که این موضوع بسیار خطرناک است؛ این افراد زمانی از فشار خون‌ خود مطلع می‌ شوند که با عارضه سکته مغزی، قلبی و یا نارسایی کلیه به بیمارستان مراجعه می‌ کنند.

فشار خون، قاتل خاموش

نمکی بیان کرد: فشار خون به عنوان یکی از اولویت‌ های اصلی نظام سلامت است که با توجه به آمارهای مرگ و میر ناشی از این بیماری می‌توانیم آن را قاتل خاموش عنوان کنیم. در این زمینه اولین گامی که باید برداریم این است که به مردم هشدار دهیم که فشار خون آنها مهم است. در عین حال، متاسفانه برخی از پزشکان ما از دستگاه فشار خون در مطب‌ های خود استفاده نمی‌ کنند، لذا باید به طبیبان هم، اهمیت کنترل فشار خون را گوشزد کنیم.

وزیر بهداشت یادآور شد: دومین موضوعی که مردم باید از آن آگاه پیدا کنند، این است که هر ایرانی در سن بالای ۳۰ سال که سن ورود به بیماری پرفشاری خون است، باید فشار خون‌ خود را کنترل کنند. در کنار این آگاهی رسانی، مردم ما باید از روش‌های کنترل فشارخون نیز مطلع باشند، اما باید تسهیلات و زیرساخت‌هایی را در این زمینه فراهم کنیم.

 نمکی با بیان اینکه سیاست اول‌ ما اولویت پیشگیری بر درمان است، خاطرنشان کرد: اولویت و سیاست دوم‌ وزارت بهداشت، توسعه درمان سرپایی نسبت به درمان بستری است که ارزان ‌ترین و در دسترس‌ترین آن مراجعه به سطح یک ارائه خدمات است. در عین حال، مردم باید شیوه زندگی مناسبی را هم برای استمرار حیات رعایت کنند که تغذیه یکی از این موارد محسوب می شود.

وزیر بهداشت با اشاره به مصرف نمک در کشور، عنوان کرد: یکی از علل فشار خون بالا مصرف نمک است و مردم ما مصرف نمک بالایی دارند، مصرف نمک بالا در کشورمان ریشه در فرهنگ و تاریخ مردم ما دارد. ایران سرزمینی پر آفتاب است. بنابراین گذشتگان ما که کار و کشاورزی می ‌کردند، تعریق زیادی داشتند و سدیم بیشتری را از دست می‌ دادند و به همین دلیل باید سدیم دریافت می ‌کردند و نمک مصرف می‌ کردند، حال، امروز فرزندان سایه‌ نشین ما، با همان الگوی تغذیه زندگی می ‌کنند. بنابراین باید این الگوی تغذیه‌ ای را تغییر دهیم.

تلاش وزارت بهداشت برای کاهش ۳۰ درصدی مصرف نمک در جامعه

نمکی با بیان اینکه تغییر الگوی غذایی به صورت ناگهانی میسر نخواهد شد، گفت: تغییر الگوی غذایی باید با شیوه‌ های پلکانی انجام شود و اگر بتوانیم ۳۰ درصد مصرف نمک در جامعه را کم کنیم، اقدام بزرگی انجام داده‌ ایم. در این زمینه باید اول به سراغ رستوران‌ ها و آشپزخانه‌ ها رفته و مهمتر از همه به سراغ زنان خانه برویم. قصد نداریم شعار حذف نمکدان از سرسفره ها را سر دهیم، اما اگر بتوانیم درصدی از مصرف نمک در جامعه را کاهش دهیم، بسیار مطلوب است.

وزیر بهداشت ادامه داد: اگر بتوانیم در این دوره فشار خون ۲۰ میلیون نفر را اندازه‌ گیری کرده و ۲ میلیون مبتلا به فشار خون جدید را شناسایی کنیم، خوب است. بعد از شناسایی موارد جدید مبتلا به فشارخون بالا، درمان و کنترل مستمر آنها نیز در دستور کار قرار دارد.

نمکی با تاکید بر لزوم استمرار کنترل فشارخون، گفت: علاوه بر برنامه های اجرایی وزارت بهداشت، در این حوزه، اصحاب رسانه می ‌توانند به ما کمک کنند و نقش موثری را در آگاهی رسانی به مردم ایفا کنند.

در بسیج ملی کنترل فشارخون بالا، بیشترین هدف، افزایش آگاهی عمومی است

وزیر بهداشت با اشاره به برگزاری بسیج ملی فشارخون بالا در کشور، عنوان کرد: در بسیج ملی کنترل فشارخون بالا، بیشترین هدف ما، افزایش آگاهی عمومی نسبت به خطرات فشار خون بالا است. مردم باید در این زمینه آگاه شوند و به فشارخون خود به عنوان یک عامل تهدیدکننده سلامتی، توجه ویژه ای داشته باشند. این امر در مردان ضرورت بیشتری پیدا می کند؛ چراکه در کشورهایی مانند ایران، مردان به چکاپ های دوره ای کمتر از زنان اهمیت می دهند.

 نمکی با بیان اینکه بسیج ملی فشارخون، اولین گام بسیج بهداشتی وزارت بهداشت در سال ۹۸ محسوب می شود، افزود: بعد از پویش ملی فشار خون، بسیج ملی دیابت، چاقی، جمعیت و سبک زندگی صحیح در دستورکار وزارت بهداشت قرار دارد.

وزیر بهداشت یادآور شد: مسلم است که در این مرحله تمام مشکلات فشار خون کشور حل نمی شود و به یک باره نمی توان یک موضوع را نهادینه کرد، اما، این گام، در واقع شروعی برای کنترل یکی از معضلات خطرناک سلامتی انسان ها محسوب می شود. با این حرکت، قصد داریم آگاهی اجتماعی را افزایش داده و برنامه هایی را تدوین کنیم که تداوم این طرح ملی، حفظ شود.

 نمکی در ادامه این نشست، در پاسخ به سوالی درخصوص نقش نیروهای بهداشت، در برگزاری کمپین‌ های ملی، گفت: نیروهای بهداشتی پیشگامان عرصه سلامت و خط مقدم خدمت هستند. البته این بدان معنا نیست که پرستاران و ماماها در مقوله پیشگیری کار نکنند، اما اولویت با نیروهای بهداشت است.

وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درخصوص سلامت نان‌ها، عنوان کرد: ما در حوزه غذا بسیار کم کار کرده ‌ایم. در گفتار بزرگان همواره تاکید شده که اگر در مملکتی بر روی آب و غذا و هوا و خاک، خوب کار شود، آن مملکت مشکلی نخواهد داشت، اما کشور ما در این حوزه ها همچنان دچار مشکلاتی هستیم.

به گزارش وبدا،  نمکی با بیان اینکه گفته شده ۵۰ درصد نمک نان تا سال ٩٧ کم شده است، ادامه داد: به نظر می رسد، هنوز نمک نان‌ها بالا بوده و علت آن سست بودن آرد است. بنابراین باید روی کیفیت آرد کار کنیم؛ چراکه قوت غالب مردم به دلیل بالا رفتن قیمت برنج، نان است و باید روی کیفیت نان کار کنیم و کیفیت طبخ و جداسازی سبوس را ارتقا دهیم.
 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.