سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۲

در آستانه روز جهانی فشارخون اعلام شد:

یک سوم جمعیت کشور به فشارخون بالا مبتلا هستند/۲۸ درصد زنان و ۲۵ درصد مردان فشار خون بالا دارند

درمان فشار خون بالا

نایب رییس کمیته ملی کنترل و پیشگیری بیماری‌های غیرواگیر، گفت: براساس مطالعات، یکی از ریسک فاکتورهای ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر، ابتلا به فشارخون بالا است و این در حالی است که در ایران یک سوم جمعیت مبتلا به فشارخون بالا هستند.

دکتر باقر لاریجانی؛ نایب رییس کمیته ملی کنترل و پیشگیری بیماری‌های غیرواگیر در خصوص میزان ابتلای ایرانیان به بیماری فشار خون بالا در آستانه روز جهانی فشار خون بالا، گفت: در ایران، یک سوم جمعیت مبتلا به فشارخون بالا هستند، همچنین، یک چهارم جمعیت بزرگسال مبتلا به چربی خون بوده و یک سوم جمعیت نیز چاق بوده و ۶۰ درصد جمعیت کشور، فعالیت فیزیکی کافی ندارند.

وی با بیان اینکه امروزه، مردم از الگوی تغذیه‌ای ناسالم و غیرمنطبق با سلامتی، پیروی کرده و تغذیه مناسبی ندارند، اظهار کرد: میزان متوسط نمک مصرفی در ایران، ۱۲ گرم است و چنانچه این میزان به سه گرم کاهش پیدا کند، یک سوم از ابتلای به بیماری‌های قلبی و عروقی نیز کاهش پیدا خواهد کرد. 

نایب رییس کمیته ملی کنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر، فشارخون را یکی از ریسک فاکتورهای بسیار مهم در ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر، برشمرد و گفت: براساس سند چشم انداز ۲۰۲۵، متعهد هستیم که ۲۵ درصد از مرگ‌های ناشی از بیماری های قلبی و عروقی را کاهش دهیم و امیدواریم این هدف را، با کنترل فشارخون بالا، سامان دهیم. 

عضو شورای راهبردی بسیج ملی کنترل فشار خون بالا با بیان اینکه سالانه، ۱۰۰ هزارنفر در اثر ابتلا به بیماری‌های ناشی از فشارخون بالا از دنیا می‌روند، تصریح کرد: ۲۸ درصد زنان و ۲۵ درصد مردان به فشارخون بالا مبتلا هستند، البته این آمار براساس موارد ثبت شده برآورد شده است. 

شیب ابتلا به فشارخون، روند صعودی را طی کرده است

دکتر لاریجانی با بیان اینکه ۶۰ درصد جمعیت دارای فشارخون بالا، از فشارخون خود اطلاعی ندارند، اظهار کرد: طبق آمارهای ثبت شده از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۶، شیب ابتلا به فشارخون، روند صعودی طی کرده است.

۱۵ میلیون نفر در کشور به فشار خون مبتلا هستند

وی گفت: درحال حاضر ۱۵ میلیون نفر در کشور به فشار خون مبتلا هستند و این میزان در تمام استان‌ها، روبه افزایش است. البته برخی استان‌ها وضعیت بدتری دارند و نیاز است که برنامه ریزی‌های استانی ویژه‌ای اتخاذ و اجرایی شود. 

نایب رییس کمیته ملی کنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر، عنوان کرد: فقط ۴۰ درصد از جمعیتی که به فشارخون مبتلا هستند، داروی مربوطه را دریافت کرده و تحت مراقبت درمانی قرار دارند و این موضوع به آن معنا است که ۶۰ درصد از افرادی که از فشارخون خود اطلاعی ندارند، داروی مناسب دریافت نکرده و تحت مراقبت درمانی نیستند.

فشارخون؛ بدانیم و اقدام کنیم

گفتنی است، بسیج ملی کنترل فشارخون، از تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه، همزمان با روز جهانی فشارخون، با شعار «فشارخون؛ بدانیم و اقدام کنیم»، در سراسر کشور، برگزار خواهد شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.