سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۰

آشنایی با بخش‌ها و غرفه‌های کاربردی نمایشگاه قرآن +عکس

نمایشگاه

بخش حوزوی نمایشگاه، دوازدهمین سال حضور خود را در نمایشگاه قرآن تجربه می‌کند و امسال توانسته است باحضور ۱۶ مرکز و نهاد حوزوی این بخش را به سامان برساند.

به گزارش مفدا به نقل از تسنیم، این روزها بیست و هفتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن‌کریم در مصلای امام خمینی (ره) در حال برگزاری است. در گوشه و کنار این نمایشگاه، فعالیت‌های فرهنگی متنوعی تعریف شده است و تا حدودی نظر مخاطبان و بازدیدکنندگان را متوجه خود کرده است. در شبستان اصلی مصلای تهران، غرفه‌های متعددی برای سنین و گروه‌های گوناگون برپا شده که هر کدام به معرفی، مشاوره و بازی‌های کودکانه درباره مفاهیم قرآنی می‌پردازند.

یکی از فعالیت‌های حاشیه‌ای نمایشگاه شامل غرفه‌های متعددی همچون غرفه‌های «مشاوره‌های دینی و اعتقادی»، «شورای عالی قرآن»، «مرکز طبع و نشر قرآن»، ، «بخش موسسات قرآنی»، «فروش محصولات حجاب»، «بخش بین‌الملل» و... است.

طی دو روز گذشته، گروه‌های سنی و قشرهای گوناگون اعم از خردسالان، کودکان، دانش‌آموزان، دانشجویان و غیره از نمایشگاه بیست و هفتم بازدید کرده‌اند که به نظر می‌رسد در روزهای دیگر، استقبال دوچندان خواهد شد.

ارائه خدمات مشاوره‌ای برای بازدیدکنندگان نمایشگاه قرآن

بخش مشاوره و پاسخگویی به شبهات:

حجت‌الاسلام سیدحسن طیب‌حسینی مدیر بخش حوزوی بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن‌کریم درباره این بخش، گفت: بخش حوزوی نمایشگاه، دوازدهمین سال حضور خود را در نمایشگاه قرآن تجربه می‌کند. امسال توانستیم باحضور 16 مرکز و نهاد حوزوی این بخش را به سامان برسانیم.

وی ادامه داد: یکی از بخش‌های پرمخاطب این قسمت، ارائه مشاوره‌های دینی و کارسناسی است که توسط کارشناسان حوزوی اعم از خواهر و برادر ارائه می‌شود که مخاطبان به‌صورت رایگان می‌توانند از خدمات این بخش استفاده کنند.

مراکزی که در این بخش حضور دارند، مراکزی هستند که به ارائه محصولات قرآنی خودشان که طی یک سال گذشته فراهم شده، می‌پردازند. مراکزی همچون مرکز خدمات نرم‌افزاری و کامپیوتری نور، مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه برادران و خواهران، بنیاد بین‌المللی خمس، جامعة‌القرآن، موسسه پژوهشی امام خمینی(ره) و موسسات بزرگی که در حوزه‌های قرآن و عترت فعال هستند.

مدیر بخش حوزوی بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن‌کریم گفت که در این بخش مشاوره‌هایی در زمینه‌های اعتقادی، پاسخ به احکام، پاسخ به شبهات فرق و ادیان، پاسخ به شبهات اعتقادی و غیره ارئه می‌شود. پرمخاطب‌ترین و پرمراجعه‌ترین بخش آن نیز موارد تربیتی کودکان است که توسط برادران و خواهران کارشناس تبیین می‌شود.

نقالی و پرده‌خوانی باموضوع امام رضا(ع)

بخش عترت نمایشگاه قرآن:

 بخش عترت نمایشگاه بین‌المللی قرآن‌کریم امسال با برپایی غرفه‌های مختلف پذیرای علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان نمایشگاه قرآن است.

در وسط این بخش ماکتی از ایوان طلای حرم امام علی(ع) در نجف اشراف برپا شده که در فضای عمومی نمایشگاه به خوبی چشم‌نوازی می‌کند و بسیاری از علاقه‌مندان با این نماد زیبا عکس یادگاری می‌گیرند.

در ابتدای بخش غرفه آستان قدس رضوی در فضایی بزرگ و متنوع برپا شده که در آن ضمن نمایش المان‌هایی از حرم نورانی امام هشتم آخرین محصولات و دستاوردهای این آستان در حوزه قرآن و عترت ارائه شده است که فعالیت‌های انتشارات زائر، بنیاد پژوهش‌های آستان قدس و مهدالرضا(ع) از جمله برنامه‌های ارائه شده در نمایشگاه قرآن است.

نقالی و پرده‌خوانی باموضوع امام رضا(ع) از دیگر برنامه‌های آستان قدس رضوی در بخش عترت نمایشگاه قرآن است.

مؤسسه غدیر هم با برپایی غرفه مباهله در این دوره از نمایشگاه حاضر است و در آن آثار هنری مرتبط برای علاقه‌مندان به نمایش گذاشته شده است.

غرفه مباهله از سوی مؤسسه غدیر برپا شده که در آن وبلاگ‌های طراحی شده و آثار هنری در این رابطه به بازدیدکنندگان معرفی شده است. همچنین غرفه غرفه صحیفه سجادیه و نهج‌البلاغه باهدف ترویج نهضت نهج‌البلاغه‌خوانی به آموزش‌هایی در این زمینه می‌پردازد.

غرفه بنیاد بین‌المللی خمس از دیگر غرفه‌های فعال در بخش عترت نمایشگاه قرآن است که در آن به ارائه مشاوره در زمینه خمس و بیان فواید این امر الهی و حتی محاسبه برای درخواست‌کنندگان انجام می‌شود.

غرفه آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) و غرفه‌های بنیاد فرهنگی اربعین، مهدویت، مجمع منتظران منجی، مدافعان حرم و برگزیدگان عترت از دیگر غرفه‌های بخش عترت است که به ارائه آخرین برنامه‌ها و محصولات این نهادها می‌پردازند.

پاسخگویی به سؤالات و شبهات در حوزه عترت، برپایی کرسی تلاوت و ختم قرآن‌کریم از دیگر برنامه‌های بخش عترت نمایشگاه قرآن کریم است. همچنین رونمایی از جدیدترین آثار و محصولات در حوزه عترت از دیگر برنامه‌های بخش است که طی آن قرار است در روزهای آینده کتاب گام دوم انقلاب حجت‌الاسلام قرائتی در آن رونمایی شود.

آشنایی با موسسه‌ای که سالیانه 300 حافظ قرآن تربیت می‌کند

تبیین فعالیت‌های موسسه بیت الاحزان(س):

از جمله غرفه‌های جالب که برپا شده است غرفه‌ موسسه بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) است. حجت‌الاسلام علیرضا شاهسونی مدیر این موسسه قرآنی که از مدیران فعال در زمینه تربیت حافظان است در رابطه با فعالیت این بخش گفت: موسسه بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) 23 سال است که فعالیت می‌کند و هم‌اکنون 183 شعبه و 12 مرکز شبانه‌روزی حفظ قرآن دارد و مجری طرح‌های تخصصی قرآنی کشور است. طرح ملی رحله (حفظ سوره مبارکه بقره) را هرساله اجرا می‌کند.

وی ادامه داد: موسسه بیت‌الاحزان، هرساله جشنواره بزرگی را به‌عنوان جشن فارغ‌التحفیظی برگزار می‌کند که به طور متوسط 250 تا 300 حافظ کل قرآن‌کریم خروجی آن است که امیدواریم در سال 98 این تعداد به 400 حافظ کل قرآن برسد.

حجت الاسلام شاهسونی افزود: یکی از امتیازات موسسه بیت‌الاحزان، این است که با وجود مراکز شبانه‌روزی حفظ قرآن، مراجعات متعددی از کشورهای اسلامی دیگر داشته‌ایم. قرآن‌آموزانی از کشورهای عراق، لبنان، کویت و یا افغانستان، هند، کشمیر، اندنزی و غیره به ایران آمدند و در دوره یک‌ساله حافظ کل قرآن شدند. هم‌اکنون نیز حدود 40 قرآن‌آموز خارجی، میهمان این موسسه هستند که اواخر دوره خود را سپری می‌کنند.

تبیین دستاوردهای قرآنی 24 موسسه قرآن و عترت

بخش موسسات مردمی نمایشگاه بین‌المللی قرآن:

حمیدرضا شیخ‌ویسی، معاون امور مؤسسات قرآنی بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن‌کریم درباره این بخش گفت: 24 موسسه و نهاد غیر دولتی در نمایشگاه بیست و هفتم قرآن حضور بعمل رساندند. بیش از 16 برنامه مصوب در جهت اجرای برنامه‌های فرهنگی و قرآنی برای مخاطبان ارائه می‌شود. از جمله برنامه‌های جذاب و دیدنی در این دوره از نمایشگاه می‌توان به برگزاری همایش مدیران موسسات فرهنگی و قرآنی اشاره کرد.

وی ادامه داد: از دستاوردهای این دوره از نمایشگاه، راه‌اندازی و رونمایی از اپلیکیشن موسسات قرآنی استان تهران با قابلیت پخش از گوشی‌های موبایل است که کاربران قرآنی می‌توانند موقعیت مکانی موسسات را این اپ دریافت کنند. همچنین پایگاه اطلاع‌رسانی موسسات و مراکز استان تهران نیز برای سهولت و دسترسی مخاطبان قرآنی شهر تهران، راه‌اندازی شده است که علاقه‌مندان می‌توانند در جریان نوبه‌ای فعالیت‌های قرآنی موسسات قرار گیرند.

یادآور می‌شود، بیست و هفتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن‌کریم از 21 اردیبهشت لغایت 4 خرداد از ساعت 17 الی 24 در مصلای بزرگ تهران پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.