سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۲

دکتر روحانی در دیدار صمیمی با علما و فرهیختگان اهل‌سنت سراسر کشور:

برادران اهل‌سنت مرزداران صدیق کشور هستند/ همه مردم ایران و مذاهب صاحب کشور و انقلاب هستند

دیدار علمای اهل سنت با حجت الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری

رئیس‌جمهوری تأکید کرد: انقلاب اسلامی ایران مربوط به مذهب خاصی نیست و همه مردم ایران و همه مذاهب در صحنه انقلاب حضور و مشارکت فعال و گسترده داشتند و همه این‌ها صاحب کشور و انقلاب هستند.

به گزارش مفدا، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی شامگاه دوشنبه در دیدار صمیمی با علما و فرهیختگان اهل سنت سراسر کشور، با اشاره به حضور و مشارکت فعال اهل‌سنت در همه صحنه‌های انقلاب، گفت: اهل‌سنت در همه صحنه‌ها به‌ویژه در عرصه انتخابات پای صندوق آراء حضور یافته و نمایندگان خود را برمی‌گزینند.

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: بارها صراحتاً اعلام کرده‌ام که مبنای دولت این است که همه عزیزان از اقوام و مذاهب مختلف عزت و کرامت اسلامی و جایگاه اجتماعی‌شان محفوظ بماند و با روحیه برادری در اداره امور کشور حضور و مشارکت فعال داشته باشند و این موضوع تصمیم این دولت و نظام است.

روحانی با اشاره به این‌که طی ۵ الی ۶ سال گذشته و در دولت یازدهم و دوازدهم حضور برادران اهل‌سنت در عرصه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی به‌طور قابل‌توجهی افزایش یافته، گفت: نماد این موضوع حضور ۲ نفر از عزیزان اهل‌سنت به‌عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران است و دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران شما را مرزداران صدیق کشورمان می‌دانند.

رئیس‌جمهوری ادامه داد: در استان‌های مرزی اهل‌سنت از آغاز پیروزی انقلاب تاکنون همیشه مرزداران باوفای نظام اسلامی ایران بودند و از این به بعد نیز خواهند بود.

روحانی با اشاره به سخنان امام‌جمعه اهل‌سنت آق‌قلا در خصوص خدمات دولت در سیل اخیر در این منطقه، گفت: دولت برای ارائه خدمات در زمینه حوادثی همچون سیل و زلزله هیچ تفاوتی قائل نمی‌شود. برای ارائه خدمات دولت تفاوتی بین شیعه و سنی برای ما وجود ندارد چه در آق‌قلا، چه در خوزستان، چه در لرستان و چه در جاهای دیگر فرقی نمی‌کند.

رئیس‌جمهوری تأکید کرد: ما همه ایرانی و مسلمان هستیم و اعتقاد ما این است.

روحانی خاطرنشان کرد: در رابطه با زلزله کرمانشاه بسیاری از کسانی‌که دچار مشکل شدند از برادران اهل‌سنت بودند. در یکسال و نیم گذشته دولت کار بزرگی در زمینه بازسازی مناطق تخریب شده بر اثر زلزله انجام داده است و در سیل هم به همین شکل عمل خواهد کرد.

رئیس‌جمهوری افزود: تأکید کردم که مرمت خانه‌های آسیب‌دیده در سیل اخیر تا تیرماه انجام شود و ساخت خانه‌ها نیز تا شب عید انجام شود، هر چند که کار بسیار سختی است، اما ما همه تلاش خود را به‌کار خواهیم بست که این کار را انجام دهیم.

روحانی با اشاره به این‌که امروز در استان‌های مرزی کشور خدمات بسیار خوبی انجام می‌شود، گفت: در هفته‌های گذشته طرح‌های عظیم آب و خاک را در استان‌های مرزی غرب کشور اجرا کردیم که یک طرح بسیار بزرگ و گسترده است. هفته‌های آینده هم طرح بزرگ دیگری را اجرا خواهیم کرد.

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: آبادانی ایران، خدمت به مردم حس برادری و استفاده از همه اعم از شیعه و سنی برای اداره کشور اراده ماست و این نشانه رعایت حقوق شهروندی مردم ایران است.

روحانی خاطرنشان کرد: امروز شاهدیم که شیعه و سنی چگونه در کنار هم برای توسعه و پیشرفت کشور قرار گرفتند.

رئیس‌جمهوری در پایان گفت: امیدوارم ماه رمضان عامل وحدت بیش از پیش در کشور باشد.

روحانی در بخش پایانی سخنان خود با تأکید بر این‌که امروز شاهد تهدیدهای متنوع از سوی دشمنان هستیم، گفت: ایران و ملت ایران بزرگتر و با عظمت‌تر از آن است که کسی بتواند آن را تهدید کند. ان‌شاء‌الله با عزت و سربلندی و شکست دشمنان از این مرحله سخت عبور خواهیم کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، در ابتدای این دیدار آقای میرزا علی امام‌جمعه آق‌قلا در سخنانی با تقدیر و تشکر از رئیس‌جمهوری و دولت به‌خاطر خدمات و زحمات فراوانی که برای کاستن از آلام سیل‌زدگان استان گلستان انجام داده‌اند، گفت: در حادثه سیل همه دستگاه‌های دولتی و امدادی و نیروهای مسلح حضور گسترده و فعالی داشتند و همگی تلاش داشتند تا از آسیب‌ها و آلام ناشی از سیل بکاهند.

وی با بیان اینکه اهل‌سنت ایران اسلامی فرصتی برای نظام جمهوری اسلامی ایران است، گفت: اهل‌سنت تابع، دوستدار و وفادار نظام جمهوری اسلامی ایران بوده و عزت اسلام و انقلاب اسلامی را دوست دارند و این را در طول ۸ سال دفاع مقدس با تقدیم هزاران شهید، جانباز و بسیجی ثابت کردند.

 امام‌جمعه آق‌قلا با تأکید بر این‌که اهل‌سنت مدافع انقلاب اسلامی بوده، هستند و خواهند بود، اظهار داشت: اهل‌سنت افرادی قانع، نجیب و صبور هستند و در ۴، ۵ سال گذشته حقیقتاً و انصافاً اهل‌سنت موردتوجه رئیس‌جمهور قرار داشته است و زحماتی‌که در این دوره برای اهل‌سنت کشیده شده قابل‌ستایش است.

شیخ سید عبدالباعث قتالی امام‌جمعه اهل‌سنت بندرعباس نیز در این دیدار با تقدیر از حمایت‌ها و پیشتیبانی‌های دولت، اظهار داشت: متأسفانه توجه به ارزش‌های اخلاقی و اجتماعی تا حدودی پایین آمده و این ناراحت‌کننده است و باید مسئولین و مدیران نسبت به این موضوع توجه ویژه داشته باشند.

امام‌جمعه اهل‌سنت بندرعباس خاطرنشان کرد: به‌عنوان مرزنشینان جنوب ایران هرچند تحت تبلیغات وسیع و در تیررس دشمنان قرار گرفته‌ایم، اما دشمنان نمی‌توانند خللی در عزم و اراده ما ایجاد کنند.

وی گفت: ما از هر جهت در راستای اعتدال و میانه‌روی تلاش فراوانی به‌کار گرفته‌ایم و دوست نداریم افراطیون مجالی برای عرض اندام پیدا کنند.

امام‌جمعه اهل‌سنت بندرعباس تصریح کرد: اهل‌سنت نهایت همکاری و همراهی را با نظام داشته و خواهیم داشت و در این راستا فداکارانه در عرصه انتخابات نیز وارد شدیم و همچنان پای عهد خود هستیم و پشیمان نیستیم.

ماموستا محمدپور مدرس حوزه علمیه نیز در سخنانی پیروزی انقلاب اسلامی ایران را یکی از پدیده‌های عجیب و به تعبیری معجزه قرن توصیف کرد و گفت: به‌واسطه انقلاب اسلامی خاک پاک ایران به حاکمیت دینی معطر و متبرک گردید.

وی اسلامی و مردمی بودن را دو ویژگی اصلی انقلاب اسلامی دانست و گفت:‌ این دو ویژگی مردم‌سالاری دینی را بوجود آورد و واژه جدیدی به ادبیات سیاسی جهان اضافه کرد و در نظر دارد که جهان محروم از معنویت، اخلاق و مساوات را دگرگون سازد و در عمر پربرکت خود علی‌رغم توطئه‌های دشمنان و جنگ تحمیلی و محاصره‌ اقتصادی، امروز در معادلات منطقه‌ای و جهانی تأثیرگذار است.

این مدرس حوزه علمیه خاطرنشان کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های علمی، سیاسی، نظامی و دیپلماسی در صحنه جهانی عرض اندام می‌کند و کسانی‌که میز مذاکره و دیپلماسی را ترک کردند، امروز با ناوهای جنگی وارد میدان شدند.

در ادامه مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان با تقدیر از خدمات دولت تدبیر و امید، گفت: ایران اسلامی از اتحاد همه اقوام و مذاهب تشکیل شده است و توجه به همه این اقوام و رعایت حقوق آنها و همراهی کردن و مشارکت دادن این اقوام و مذاهب در عرصه‌های مختلف می‌تواند وحدت پایدار و امنیت ملی ما را تأمین کند.

وی خاطرنشان کرد: جامعه اهل‌سنت در طول ۴۰ سال گذشته با نظام جمهوری اسلامی همراهی داشته و مسیر آن اعتدال و میانه‌روی و وحدت امت اسلامی است.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، خاطرنشان کرد: تأمین هرچه بیشتر آزادی‌های مذهبی و به‌کارگیری شایستگان اهل‌سنت در امور استخدامی به نفع وحدت و همبستگی ملی است.

مولوی اسماعیل زهی با تأکید بر این‌که جمهوری اسلامی ایران اهل مذاکره و گفتمان است، خاطرنشان کرد: همان‌گونه که پیامبر اسلام(ص) حتی با سخت‌ترین دشمنان خود به گفت‌وگو می‌نشستند، ما نیز اهل مذاکره و گفتمان هستیم و البته باید از حق و حقوق خودمان در همه جا دفاع کنیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.