سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۸

جهانگیری:

کاغذهای انبارشده در گمرکات ظرف دو هفته به بازار عرضه شود

جهانگیری

معاون اول رئیس‌جمهوری با تأکید بر اهمیت، نقش و جایگاه کتاب و مطبوعات در توسعه کشور، گفت: دولت با همه توان از تولیدکنندگان محصولات فرهنگی و صنعت چاپ و نشر کشور حمایت کرده و در این زمینه تمام تلاش خود را به‌کار خواهد گرفت.

به گزارش مفدا، اسحاق جهانگیری در جلسه بررسی وضعیت واردات کاغذ و مشکلات دست‌اندرکاران مطبوعات و کتاب کشور، با اشاره به نگرانی‌ها و دغدغه‌های دست‌اندرکاران این حوزه، تصریح کرد: از نظر دولت کتاب و مطبوعات جزو کالاهای اساسی و ضروری موردنیاز جامعه است و باید همه تدابیر لازم برای تداوم حیات و رشد این محصولات به‌کار گرفته شود.

وی با بیان این‌که دولت نسبت به افزایش قیمت ملزومات موردنیاز این صنعت نظیر کاغذ و زینک و پیامدهای آن برای صنعت چاپ و نشر کشور واقف است، افزود: نخواهیم گذاشت در حرکت رو به رشد تولید محصولات فرهنگی نظیر کتاب و مطبوعات خللی حاصل شود.

معاون اول رئیس‌جمهوری یادآورشد: سال گذشته با وجود مشکلات اقتصادی، کاغذ به‌عنوان کالای اساسی در فهرست اقلام ضروری و موردنیاز مردم قرار گرفت و ارز لازم برای واردات آن از سوی بانک مرکزی تأمین شد و این روند امسال نیز ادامه خواهد یافت.

جهانگیری با تأکید بر ضرورت حل مشکلات پیش‌روی مطبوعات و حوزه نشر و کتاب در زمینه کاغذ،‌ گفت: به‌منظور حل مشکل کاغذ باید علاوه بر نظارت جدی و دقیق بر جریان واردات و توزیع کاغذ، تلاش شود تا ظرف چند ماه ظرفیت تولید کارخانه های داخلی به منظور مرتفع کردن نیازهای کشور در این زمینه افزایش پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: دولت در موضوع فساد و رانت ناشی از توزیع کالاهایی که با ارز 42000 تومانی وارد شده اما در بازار به قیمت‌های آزاد فروخته می‌شود با هیچ‌کس تعارف ندارد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بانک مرکزی باید در زمینه پرونده‌های واردات و توزیع کاغذ به‌عنوان مدعی همه ابزارهای لازم را برای مسدود کردن منافذ فساد به‌کار بگیرند و با متخلفان از طریق تعزیرات و محاکم قضایی برخورد شود و دستگاه قضایی نیز باید با سوءاستفاده‌کنندگان ارز اختصاص یافته برای کالاهای اساسی از جمله کاغذ بدون مماشات برخورد کند.

معاون اول رئیس‌جمهوری با تأکید بر اهمیت حفظ وجهه و سلامت دستگاه‌های دولتی نظیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نظارت بر کل فرایند واردات و توزیع به‌منظور جلوگیری از ایجاد هر نوع فسادی را ضروری خواند و گفت: باید با همه کسانی‌که در شرایط سخت و دشوار کنونی از دولت برای واردات کالاهای اساسی ارز گرفته اما از آن سوءاستفاده کرده‌اند، برخورد جدی شود زیرا این کار بازی با حیثیت و آبروی نظام و دولت است.

جهانگیری با قدردانی از زحمات مدیران‌مسئول روزنامه‌ها و ناشران کتاب که در این شرایط دشوار، صنعت چاپ و نشر را سرپا نگه داشته‌اند، از آن‌ها خواست در شرایط جنگ اقتصادی و عملیات روانی و رسانه‌ای دشمنان، با قدرت در دفاع از نظام و کشور به کار خود ادامه دهند.

وی از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز خواست تا برای نظارت دقیق‌تر بر جریان واردات و توزیع کاغذ از توانمندی و ظرفیت نمایندگان مطبوعات و ناشران و تشکل‌های مرتبط با آن‌ها استفاده کند.

در این جلسه که دکتر سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی و جمعی از مدیران‌مسئول مطبوعات و نمایندگان اتحادیه‌های مرتبط با ناشران کشور حضور داشتند، دیدگاه‌های مختلف در زمینه مشکلات صنعت چاپ و نشر و راه‌های برون‌رفت از تگناهای موجود مطرح شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه با بیان این‌که ناشران و مطبوعات کشور در شرایط سختی قرار دارند، گزارشی از میزان واردات کاغذ در 14 ماه گذشته ارائه کرد و از برنامه‌ریزی و اتخاذ تدابیر لازم برای از بین بردن روزنه‌های فساد در این بخش خبر داد.

رئیس‌کل بانک مرکزی نیز با ارائه آماری از میزان ارز اختصاص یافته به کاغذ در سال 1397، بر تلاش بانک مرکزی به منظور رفع مشکل ارزی و واردات ملزومات مورد نیاز دست‌اندرکاران چاپ و نشر تأکید کرد.

در این جلسه مقرر شد ارز موردنیاز واردات کاغذ همچون سایر کالاهای اساسی کماکان اختصاص یابد. همچنین مقرر شد کاغذهای وارداتی انبارشده در گمرکات کشور ظرف دو هفته به بازارهای مصرف عرضه شود. وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز موظف شد تا با تأمین مواد اولیه موردنیاز صنایع تولید کاغذ داخل کشور، ظرفیت تولید این کارخانه‌ها را در چند ماه آینده به حداکثر برساند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.