نمایش همه
 • هفته تربیت بدنی و ورزش ۱۳۹۷-۰۷-۲۶ ۱۶:۴۳

  ۲۶ مهرماه، آغاز هفته ملی تربیت بدنی و ورزش

  هفته تربیت بدنی همه ساله از ۲۶ مهر تا دوم آبان به منظور آشنایی جامعه با اهمیت و اثرات کاربرد ورزش در زندگی فردی و اجتماعی، اشاعه و توسعه و ترویج ورزش در خانه و خانواده و هدایت و ارشاد جامعه به ورزش های همگانی برگزار می شود.

 • مولانا ۱۳۹۷-۰۷-۰۸ ۲۱:۴۳

  مولانا از شمس تا شیخ صلاح‌الدین زرکوب از آمریکا تا کشورهای عربی

  کسی نمی‌داند شمس به مولانا چه گفت و آموخت که دگرگونش کرد؛ اما واضح است که شمس عالم و جهاندیده بود و برخی به خطا گمان کرده‌اند که او از حیث دانش و فن بی‌بهره بوده‌ است.

 • عملیات ثامن الائمه ۱۳۹۷-۰۷-۰۵ ۱۳:۰۱

  یادداشت روز؛

  حسرت یک متر از این خاک ماند بر چشم حریصان گشت پیروز در نهایت راه ایمان، راه ایران

  حصر آبادان شکست آن هم پس از دستور امام(ره) که فرمود حصر آبادان باید شکسته شود، قیدی که روح و تن رزمندگان اسلام در لباس سپاه و ارتش را یکی کرد و ظرف ۴۲ ساعت حصر آبادان شکسته شد.

 • عاشورا ۱۳۹۷-۰۶-۲۹ ۱۷:۰۴

  رمز جاودانگی عاشورا

  واقعه عاشورا بی‌شک از عظیم‌ترین رخدادهایی بود که در تاریخ بشیری موجی عظیم پدید آورد که مسلمانان و غیر مسلمانان را با ارزش‌های متعالی و مفهوم حیات هدف‌دار آشنا کرد و انگیزه‌های مبارزه برای حفظ کرامت انسان و نفی سلطه ستم را در انسان‌ها ایجاد یا تقویت کرد.

 • تاسوعا ۱۳۹۷-۰۶-۲۸ ۱۳:۰۹

  نهم محرم

  روز تاسوعا چه اتفاقی افتاده است؟

  تاسوعا چیست؟ تاسوعا روز مضایقه از آب است.تاسوعا چیست؟تاسوعا روز فرستادن امان نامه برای حضرت عباس است. تاسوعا چیست؟تاسوعا آخرین روز عبادت است.

 • شهریار ۱۳۹۷-۰۶-۲۷ ۲۱:۳۴

  به مناسبت روز شعر و ادب فارسی؛

  شاعرانگی به سبک شهریار/ شاعر راستین و انعکاس آرمان‌ها

  مناسبت‌هایی مانند روز شعر و ادب فارسی، بهانه و فرصت خوبی است تا شاعران هم روزگار ما، نگاهی دوباره به مسئولیت‌ها و وظایف خطیر خود بیندازند.

 • ماه محرم ۱۳۹۷-۰۶-۲۰ ۱۰:۱۷

  باز این چه شورش است که در خلق عالم است

  رخدادها و اعمال ماه محرم

  محرم ماه حماسه و شجاعت و جوانمردی، ماه ظلم ستیزی و مبارزه با تبعیض و ذلت است، محرم ماه امر به معروف و نهی از منکر فرا رسید. سلام بر حسین، سالار همه ناشران عقیده و جهاد، سلام بر سروِ بلند آزادی و معرفت که از ذلت بیزار بود و عاشق آزادی...

 • یاد و خاطره شهدای قیام 17 شهریور گرامی باد ۱۳۹۷-۰۶-۱۷ ۱۵:۰۳

  ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ خورشیدی، به خاک و خون کشیدن معترضین در میدان ژاله تهران

  حادثه تظاهرات ۱۷ شهریور که به جمعه سیاه معروف شد، به واقعه کشتار تظاهرکنندگان در محلات فقیر نشین جنوب تهران و همچنین میدان ژاله، توسط نیروهای نظامی ارتش شاهنشاهی گفته می‌شود که در هفدهم شهریور ۱۳۵۷ و در جریان ناآرامی هایی که به پیروزی انقلاب ایران در این سال انجامید، رخ داد.

 • شهد رئیس علی دلواری ۱۳۹۷-۰۶-۱۲ ۲۰:۱۹

  روز ملی مبارزه با استعمار:

  از قبول نکردن پیشنهاد ۴۰ هزار پوندی مقامات انگلستان تا دفن در جوار حرم حضرت علی بن ابی طالب(ع) در وادی السلام

  روز ملی مبارزه با استعمار قصه پر درد تاریخ استعماری ایران است که با نبردهای چریکی مردانی همچون رئیس علی دلواری به برگی زرین در تاریخ ایران اسلامی تبدیل شده است.

 • عید غدیر ۱۳۹۷-۰۶-۰۸ ۱۲:۲۸

  تورقی کوتاه در منابع تاریخی درباره غدیر و امامت امام علی(ع)

  غدیر خم از جمله اتفاقات مهم تاریخ اسلام است که منابع مهم و معتبر اهل سنت و شیعه به آن پرداخته‌اند و در منابع مختلف مکتوب قابل پژوهش و مطالعه است.

 • هفته دولت ۱۳۹۷-۰۶-۰۲ ۱۷:۰۸

  آغاز هفته دولت و بزرگداشت شهیدان رجایی و باهنر گرامی باد

  هفته اول شهریورماه، به مناسبت شهادت دو دولت مرد بزرگ انقلاب اسلامی، شهید محمدعلی رجایی (رئیس جمهور) و شهید حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدجواد باهنر (نخست وزیر) هفته دولت نام گرفته است. در طی این هفته، مردم با عملکرد و دستاوردهای دولت در زمینه های گوناگون عمرانی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آشنا می شوند. هیئت دولت با توجه به وصیت نامه سیاسی ـ الهی امام خمینی رحمه الله و رهنمودهای مقام معظم رهبری، می کوشد در زمینه های گوناگون به موفقیت های بیشتر و مهم تری دست یابد و آینده بهتری برای ملت بزرگ و پرافتخار ایران به وجود آورد.

 • عید سعید قربان ۱۳۹۷-۰۵-۳۱ ۱۷:۰۹

  عید قربان؛ روز ذبح نفس با تیغ تقوا فرخنده باد

  عید قربان که پس از وقوف در عرفات (مرحله شناخت) و مشعر (محل آگاهی و شعور) و منا (سرزمین آرزوها، رسیدن به عشق) فرا می رسد، عید رهایی از تعلقات است. رهایی از هر آنچه غیرخدایی است. در این روز حج گزار، اسماعیل وجودش را، یعنی هر آنچه بدان دلبستگی دنیوی پیدا کرده قربانی می کند تا سبکبال شود.

 • عرفه ۱۳۹۷-۰۵-۳۰ ۱۳:۲۰

  به مناسبت روز دعا و نیایش؛

  روزی که توبه آدم(ع) قبول شد/ عرفه؛ بهترین زمان محاسبه نفس

  بنا به فرموده امام سجاد(ع) این روز روزی است که در آن درهای رحمت الهی باز بوده و خداوند عطای خود را بر مردم گسترانیده و بر همگان تفضّل فرموده است.

 • شهادت امام محمد باقر ۱۳۹۷-۰۵-۲۸ ۲۰:۰۱

  به مناسبت شهادت باقرالعلوم(ع)؛

  امام باقر جامعه را از انحطاط فکری نجات داد/احیاء مرجعیت علمی امام

  امام باقر(ع) و امام صادق(ع) با ایجاد پایگاه مرجعیت علمی در جهان اسلام، نه تنها شیعیان را ارتقا فکری دادند که حتی اهل سنت را از افتادن در ورطه انحطاط فکری نجات دادند.

 • روز مقاومت اسلامی ۱۳۹۷-۰۵-۲۳ ۲۲:۴۱

  یادداشت روز؛

  مقاومت از نوع اسلامی رنگ و بویی فرازمینی می‌گیرد

  مقاومت کلمه‌ای که بار معنایی سنگینی را به دنبال خود دارد و هر گاه انسانی بتواند راه و رسم انجام آن را بیاموزد دیگر هیچ سدی در برابر توان و اراده خداخواه او وجود ندارد.

 • خبرنگار.jpg ۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۷:۵۰

  به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار؛

  خبرنگاری؛ زندگی برای همنوع

  در هفدهم مرداد ماه سال ۱۳۷۷، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد

 • ولادت امام رضا(ع) ۱۳۹۷-۰۵-۰۳ ۱۹:۴۵

  ولادت امام رضا (ع)، طلوع خورشید خراسان

  روز یازدهم ذیقعده که خورشید، طلوع متفاوتی داشت و مدینه و اهلش را با پرتوافشانی خویش، از تولد کودکی در خانه امام کاظم علیه السلام باخبر کرد. آری، تولد این کودک که او را علی نام نهادند، مرهمی بر قلب داغدیده هستی بود.

 • ddd ۱۳۹۷-۰۴-۲۴ ۱۰:۲۵

  به مناسبت ولادت حضرت معصومه(س) و روز دختر؛

  هجرت حضرت معصومه منشاء تحولات عظیم تاریخی است

  بنا بر روایات شهر قم به عنوان «عُش آل محمد» یعنی آشیانه آل محمد نامیده شده است که این خود به جایگاه شهر مقدس قم به برکت وجود حضرت معصومه(س) اشاره دارد.

 • حجاب ۱۳۹۷-۰۴-۲۱ ۱۴:۵۰

  فلسفه نامگذاری ۲۱ تیر ماه به عنوان روز حجاب و عفاف

  بیست و یکم تیرماه سالروز قیام مردم مشهد علیه کشف حجاب به عنوان روز عفاف و حجاب نامگذاری شده‌است. روزی که دژخیمان رضاخان، مردم معترض به کشف حجاب را در مسجد گوهرشاد به خاک و خون کشید.

 • شهادت ۱۳۹۷-۰۴-۱۸ ۱۲:۳۹

  عوامل پیداش جنبش علمی و فرهنگی در زمان امام صادق(ع)

  امام جعفر صادق (ع) از فرصت‌های گوناگونی برای دفاع از دین و حقانیت تشیع و نشر معارف صحیح اسلام استفاده می‌برد. مناظرات زیادی نیز در همین موضوعات میان ایشان و سران فرقه‌های گوناگون انجام پذیرفت که طی آنها با استدلال‌های متین و استوار، پوچی عقاید آنها و برتری اسلام ثابت می‌شد.

 • روز قلمم ۱۳۹۷-۰۴-۱۴ ۲۰:۳۳

  به مناسبت روز قلم؛

  قلم، زبان عقل و معرفت و احساس انسان‌ها است

  قلم، زبان عقل و معرفت و احساس انسان ها و بیان کننده اندیشه و شخصیت صاحب آن است. قلم، زبان دوم انسان هاست. هویت، چیستی و قلمرو قلم بسیار گسترده تر از آن است که در بیان بگنجد.

 • چمران ۱۳۹۷-۰۳-۳۱ ۱۲:۴۹

  ۳۱ خرداد سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران

  نگاهی به زندگی سراسر تلاش شهید چمران اسوه عشق و فداکاری

  سخن گفتن از شهیدی با ابعاد گوناگون، ‌از اسوه‌ای که جمع اضداد بود، از آهن و اشک، ‌از شیر بیشه نبرد و عارف شب‌های قیرگون، از پدر یتیمان و دشمن سرسخت کافران، بسیار سخت بلکه محال است.

 • دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی ۱۳۹۷-۰۳-۲۴ ۱۲:۰۷

  خداحافظی با ماه بی پایان

  ماه مبارک رمضان که روزها و شب هایش فرصت مغتنمی برای رستگاری و بخشش بی حد و حساب خالق هستی بود به پایان رسیده و باز هم باید تا سال دیگر صبر کرد تا بار دیگر در این ماه بی پایان شیاطین را در غل و زنجیر و ناتوان مشاهده کرد.

 • قدس ۱۳۹۷-۰۳-۱۸ ۰۶:۰۸

  به مناسبت روز جهانی قدس؛ روز قدس؛ نماد استکبارستیزی و همگرایی امت اسلامی

  راهپیمایی روز قدس به عنوان نماد استکبار ستیزی می‌تواند یک فرصت برای وحدت مسلمانان باشد، اتحادی که هدف آن مبارزه با اشغالگران در ابعاد مختلف به شمار می‌رود. تحلیلگران سیاسی بر این باورند که برگزاری این گونه راهپیمایی ها موجب اتحاد جامعه فلسطین حول محور مقاومت و مبارزه می‌شود و امنیت منطقه در سطح خاورمیانه را رقم می‌زند.

 • 15 خرداد ۱۳۹۷-۰۳-۱۶ ۱۹:۰۷

  قیام ۱۵خرداد؛ آغازگر روندی نو در مبارزات آزادی خواهی

  قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ خورشیدی حرکتی مردمی بود که تمام قشرهای جامعه به منظور مبارزه با استبداد و استکبار ستیزی و در حمایت از امام خمینی(ره) به میدان آمدند و با پشتیبانی از مرجع عالیقدر خود آغازگر مسیر نوین در مبارزات آزادی‌ خواهی شدند که در بهمن ۱۳۵۷ خورشیدی به ثمر نشست.

 • امام خمینی(ره)؛ نظریه پرداز و سیاستمداری نواندیش ۱۳۹۷-۰۳-۱۳ ۱۹:۵۰

  امام خمینی(ره)؛ نظریه پرداز و سیاستمداری نواندیش

  نام امام خمینی(ره) با انقلاب اسلامی ایران پیوندی جدایی ناپذیر و ناگسستنی دارد؛ نظریه پرداز و معمار بزرگ نهضت اسلامی که در قله فقاهت با تبیین گفتمان مترقی و آزادی خواهانه خویش، تفکری جدید و مبتنی بر آموزه های الهی را بنا نهاد و بنیانگذار نظام مردم سالار دینی در ایران شد.

 • میلاد امام حسن ۱۳۹۷-۰۳-۱۰ ۱۹:۵۷

  میلاد نور در نیمه ماه نور پانزدهم ماه مبارک رمضان ولادت کریم اهل‌ بیت(ع)

  «امام حسن مجتبی(ع) ثابت می‌کند که توانسته کار خود را همچون صلح حدیبیه رسول گرامی اسلام (ص) پیش ببرد و به اعتبار ضعیف شده مومنان واقعی، قوتی دوباره بخشد و چه نیک است که در مجالس منقبت آن امام، به اینگونه اقدامات مبارک، همچون الگوهای جاوید بشری نگریسته شود تامجلس یاد این بزرگان بجای آنکه محل عقده گشایی و ضجه و ترحم شود، باید به عنوان درس نامه زندگی و سیاست در جهان پیچیدل کنونی باز تعریف شود.

 • سالروز ازاد سازی خرمشهر ۱۳۹۷-۰۳-۰۳ ۰۷:۵۴

  بیانیه گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر؛ سوم خرداد، یادآور عداوت دشمنان و بیانگر صبر و مقاومت دلیرانه مردم ایران اسلامی است

  بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در بیانیه‌ای با گرامیداشت سوم خرداد ماه سالروز آزادسازی خرمشهر و روز ملی مقاومت، ایثار و پیروزی و تقارن آن با ایام ماه مبارک رمضان؛ وحدت، بصیرت و هوشمندی ملت ایران و آمادگی‌های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را پشتوانه اصلی بازدارندگی کشور دانست

 • ماه رمضان ۱۳۹۷-۰۲-۳۰ ۱۰:۳۴

  رمضان؛ جدال میان فطرت پاک انسانی و هوای نفسانی

  رمضان به دلیل روزه داری و عبادت های خالصانه بندگان به درگاه معبود بی همتا، بسترساز تغییرات بنیادین در انسان است. تزکیه نفس و ترک گناهان از جمله فضیلت هایی به شمار می روند که در پرتو نیایش ها و شب زنده داری ها در فرد پدید می آید

 • تقویم تاریخ ۱۳۹۷-۰۲-۲۷ ۰۹:۲۷

  به بهانه فرارسیدن روز ملی ارتباطات و روابط عمومی؛ نقش تعیین‌کننده‌ روابط‌عمومی در افزایش آگاهی‌ جامعه، فرهنگ سازی و تنویر افکار عمومی

  ۲۷ اردیبهشت ماه روزی که درسطح جهانی نیزبه عنوان روز ارتباطات و جامعه اطلاعاتی نامگذاری شده است، به عنوان روز روابط‌عمومی و ارتباطات تعیین شد.