نمایش همه
 • 16 ۱۳۹۷-۰۹-۱۴ ۰۹:۵۷

  چرا ۱۶ آذر به روز دانشجو نام گذاری شد؟

  روز ۱۶ آذر به عنوان روز مقاومت و ایستادگی دانشجویان این سرزمین در برابر استعمار غرب و استبداد و خودکامگی در دفتر تاریخ این سرزمین به یادگار ثبت شده است.

 • روزجهانی معلولان ۱۳۹۷-۰۹-۱۲ ۰۷:۴۷

  ۳ دسامبر؛ روز جهانی معلولین

  معلولان باید فرصت یابند تا استعدادهای خلاّق هنری و فکری خود را رشد داده و آن را نه تنها برای منافع خود، بلکه برای غنی سازی جامعه به کار گیرند. به این منظور، باید دسترسی آنان برای مشارکت در فعالیت های فرهنگی تضمین شود.

 • بسیج ۱۳۹۷-۰۹-۰۵ ۰۷:۴۲

  ۵ آذر، سالروز تشکیل بسیج مستضعفین به فرمان امام خمینی (ره)

  بسیج مستضعفین با فرمان امام خمینی رحمه الله در ۵ آذر ۱۳۵۸ تشکیل شد و پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در دی ۱۳۵۹ به صورت قانونی رسمیت پیدا کرد.

 • 79 ۱۳۹۷-۰۸-۳۰ ۱۳:۵۳

  آغاز هفته وحدت ومیلاد رسول اکرم به همه مسلمانان جهان مبارکباد.

 • 19 آبان (10 نوامبر) ؛ روز جهانی علم ۱۳۹۷-۰۸-۱۹ ۰۸:۰۷

  ۱۰ نوامبر؛ روز جهانی علم

  روز جهانی علم در تقویم رسمی بسیاری از کشورها ثبت شده است

 • روز فرهنگ ۱۳۹۷-۰۸-۱۴ ۱۱:۳۱

  ۱۴ آبان؛ روز فرهنگ عمومی گرامی باد

  فرهنگ عمومی به معنای فرهنگ غالب و گسترده‌ای است که در میان عموم جامعه رواج و رسوخ دارد و حوزه‌ای از عقاید،‌ ارزشها، جلوه‌های احساسی و هنجارهاست که اجبار اجتماعی غیر رسمی از آن حمایت می‌کند و فراتر از گروهها و اقشار خاص در کلیت جامعه مورد قبول است.

 • 13آبان ۱۳۹۷-۰۸-۱۲ ۱۹:۲۶

  بیداری دانش آموزان، ۱۳ آبان ماه سال ۵۷ را در تاریخ ماندگار کرد

  تاریخ در دل خود روزهای بسیاری را یدک می‌کشد؛ روزهای خوب و تلخ، آسان و سخت، روزهای شادی آور و رنج آور روزهای ماندگار از خوبی و خیر و تلخی و درد.

 • اربعین ۱۳۹۷-۰۸-۰۷ ۲۳:۴۸

  اربعین سالار شهیدان تسلیت باد

 • اعتراض ۱۳۹۷-۰۸-۰۳ ۰۸:۱۰

  چهارم آبان سالروز

  اعتراض وافشاگری امام خمینی(ره) علیه کاپیتولاسیون

  کاپیتولاسیون به این معناست که اگر تبعه کشوری در کشور دیگر مرتکب جرم یا جنایتی می شد آن کشور حق دستگیری و مجازات وی را نداشت و باید به کشور خود فرستاده می شد تا طبق قوانین آن محاکمه و مجازات شود.

 • هفته ۱۳۹۷-۰۷-۲۷ ۰۰:۰۴

  هفته تربیت بدنی گرامی باد

  دانش و زیبایی در تن درستی است و یکی از راه های تن درستی، ورزش است.

 • semnan ۱۳۹۷-۰۷-۲۳ ۱۲:۴۳

  روز عصای سفید

  به جای بازی با واژه ها و نابینایان را «روشن‌دل» خطاب کردن حقوق مصرح اجتماعی آنان را به رسمیت بشناسیم و قانون عصای سفید را در مدارس آمورش دهیم.

 • روزجهانی کودک ۱۳۹۷-۰۷-۱۶ ۱۳:۵۱

  ۱۶ مهر روز جهانی کودک گرامی

  روز جهانی کودک روزی است که برای یادبود و افتخار کودکان شناخته شده است. کشورهای و سازمان‌های بین‌المللی مختلف روزهای متفاوتی را به عنوان روز کودک اعلام کرده و مراسم این روز را در آن جشن می‌گیرند. 

 • امام سجاد ۱۳۹۷-۰۷-۱۳ ۱۱:۴۲

  نحوه شهادت امام سجاد (ع) پس از واقعه کربلا/ دلیل دیدارهای مکرر یزید با کاروان اسراء چه بود؟

  یزید پس از واقعه کربلا درصدد نابودی و شهادت ائمه معصوم (ع) از جمله امام سجاد (ع) بود که پس از سالها ایشان را به شهادت رساند.

 • سالمندان ۱۳۹۷-۰۷-۰۹ ۰۸:۰۰

  (اول اکتبر)؛ روز جهانی سالمندان گرامی باد

  سالمندی دوره ای از زندگی است که از ۶۰ یا ۶۵ سالگی شروع می شود. در تعریف سالمندی نمی توان زمان خاصی را مشخص کرد، بلکه سالمندی را می توانیم با ویژگی های خاصی که فرد در زمانی از زندگی خود پیدا می کند بشناسیم.

 • جنگ ۱۳۹۷-۰۷-۰۵ ۰۸:۴۰

  پنجم مهر سالروز شکست حصرآبادان در عملیات ثامن الائمه (ع)گرامی باد

  محاصره شهر آبادان پس از تجاوز عراق در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ و اشغال سریع بخش هایی از خاک ایران، خرمشهر مهم ترین شهر بندری ایران، پس از ۴۰روز مقاومت دلیرانه، با خیانت آشکار لیبرال ها و منافقین، به دست دشمن افتاد. پس از سقوط خرمشهر، رژیم عراق در صدد برآمد تا جزیره آبادان را هم اشغال کند و تلاش کرد تا از طریق شرق کارون و شمال بهمنشیر وارد آبادان شود، زیرا عبور از این قسمت آسان تر از عبور از رودخانه کارون در جنوب خرمشهر بود. با چنین وضعیتی آبادان در یک محاصره ۳۳۰ درجه ای قرار می گرفت و عبور از رودخانه بهمنشیر می توانست آن را با خطر جدی روبه رو کند. دشمن می پنداشت اگر بتواند از این رودخانه بگذرد، آبادان را برای همیشه از آن خود کرده است.

 • امام سجادع ۱۳۹۷-۰۶-۳۱ ۰۷:۵۶

  نحوه شهادت امام سجاد (ع) پس از واقعه کربلا/ دلیل دیدارهای مکرر یزید با کاروان اسراء چه بود؟

  یزید پس از واقعه کربلا درصدد نابودی و شهادت ائمه معصوم (ع) از جمله امام سجاد (ع) بود که پس از سالها ایشان را به شهادت رساند.

 • semnan ۱۳۹۷-۰۶-۲۷ ۱۱:۴۴

  تاسوعا و عاشورا به چه معنا است وآیا قبل از شهادت امام حسین (ع)تاسوعا و عاشورا وجود داشت؟

  عاشورا از ریشة عشر به معنای ده و دهم و تاسوعا از ریشه تسع به معنای نه و نهم است . این لفظ فقط بر نهمین و دهمین روز محرم اطلاق شده است.

 • محرم ۱۳۹۷-۰۶-۲۱ ۰۸:۱۳

  امام حسین(ع) در لحظه ورود به کربلا چه کرد؟/ وقایع منزل سیزدهم تا رسیدن به نینوا در دوم محرم

  فرهنگ > دین و اندیشه - کاروان امام حسین(ع) پس از گذشتن از 25 منزل در دوم محرم سال 61 هجری به زمین کربلا قدم می گذارد./ قدم به قدم با تاریخ واقعه کربلا

 • 17شهریور ۱۳۹۷-۰۶-۱۷ ۰۷:۴۶

  ۱۷ شهریور ۵۷ در تهران چه گذشت؟

  در پی سرعت گرفتن حرکت انقلابی مردم در سال ۵۶ و افزایش آن در سال ۵۷ شاه برای حفظ قدرت مجبور به استفاده از ارتش شد. شاه به دلیل آگاه نبودن به عمق نارضایتی مردم بر این نارضایتی ها دامن زد و حرکت مردم را به استهزا گرفت به طوری که در مصاحبه مطبوعاتی روز ۲۳ اردیبهشت ۱۳۵۷ در مورد اوضاع بحرانی ایران گفت: «این شورش ها را دو گروه تجزیه طلبان و سیاسیون قدیمی رهبری می کنند تظاهرات ضدمیهنی چند روز اخیر کار کسانی است که به سلامتی پیشه‌وری شراب می خورند و با کسانی که می خواهند ایران را به ایرانستان تبدیل کنند و افراد این شورش ها به عقاید بچه گانه، احمقانه، عجیب و غیرقابل درک مربوط می شوند.»

 • روزگرامیداشت خانواده ۱۳۹۷-۰۶-۱۵ ۰۷:۵۸

  گرامیداشت روز خانواده و تکریم بازنشستگان

  از سال ۱۳۸۶ روز ۲۵ ذیحجه به عنوان روز خانواده و تکریم بازنشستگان در تقویم رسمی کشور درج شده است علت انتخاب این روز شأن نزول آیه «هل اتی» در سوره الانسان که راجع به خانواده و استحکام پایه‌های آن است، عنوان شده است. سوره هل اتی در روز ۲۵ ذیحجه در شان اهل بیت پیامبر (ص) نازل شد که پس از سه روز روزه و انفاق افطار خود، از طرف خداوند اطعام شدند.

 • روز مباهله پیامبر اکرم (ص) ۱۳۹۷-۰۶-۱۴ ۰۷:۵۹

  روز مباهله چه روزی است؟

  چکیده: 24 ذی‌الحجه یادآور رویدادی بزرگ در اثبات حقانیت اسلام است، در این روز بود که خداوند در سال دهم هجری آیه مباهله را بر پیامبر رحمت، حضرت محمد مصطفی (صلی الله و علیه و آله) نازل کرد: «فَمَنْ حَاجَّکَ فِیهِ مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَأَبْنَاءَکُمْ وَنِسَاءَنَا وَنِسَاءَکُمْ وَأَنْفُسَنَا وَأَنْفُسَکُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَی الْکَاذِبِینَ»

 • شهد رئیس علی دلواری ۱۳۹۷-۰۶-۱۲ ۰۸:۵۷

  روز ملی مبارزه با استعمارگرامی باد

  از قبول نکردن پیشنهاد ۴۰ هزار پوندی مقامات انگلستان تا دفن در جوار حرم حضرت علی بن ابی طالب(ع) در وادی السلام

 • امام موسی کاظم (ع) ۱۳۹۷-۰۶-۱۰ ۰۸:۳۸

  ولادت امام موسی کاظم (ع)مبارکباد(مطلب بیشتر)

  امام موسی بن جعفر (ع) پیشوایی بودند که منزلتی بزرگ و شانی عظیم داشتند که همواره در تجهد کوشا بودند؛ عبادتشان معروف، و معجزاتش روشن میان عام وخاص، و بر طاعت بندگی مواظب، و شب را به سجود به پایان می برد و روز را به صدقه و روزه می‌گذراند.

 • عید غدیر ۱۳۹۷-۰۶-۰۷ ۱۱:۱۱

  عید سعید غدیرخم(عید ولایت امام علی)مبارکباد

  واقعه غدیر از مهم‌ترین وقایع تاریخ اسلام است که در آن، پیامبر اسلام(ص) هنگام بازگشت از حجة الوداع در ۱۸ ذی‌الحجه سال دهم قمری در مکانی به نام غدیر خم، امام علی(ع) را ولی و جانشین خود معرفی کرد. حاضران در آن واقعه که بزرگان صحابه نیز در میان‌شان بودند، با امام علی (ع) بیعت کردند. ا

 • دولت ۱۳۹۷-۰۶-۰۵ ۱۰:۱۱

  هفته دولت گرامی باد

  هفته دولت، هفته اقتدار و پیروزی دولتی است که حمایت و پشتیبانی میلیونها تن از ملت خود را همراه دارد.

 • روزکارمند ۱۳۹۷-۰۶-۰۳ ۰۸:۳۰

  ۴ شهریور؛ روز کارمندگرامی باد

  همه ساله در هفته دولت روز ۴ شهریور به روز کارمند اختصاص می یابد و در این روز به منظور تجلیل از کارگزاران دولت جمهوری اسلامی و ارج نهادن به خدمت، با تبیین ملاک های انتخاب، کارمندان نمونه به عنوان نمایندگان خیل عظیم کارکنان نظام در اقصی نقاط کشور، انتخاب و مورد تشویق و تقدیر قرار می گیرند.

 • روز پزشک ۱۳۹۷-۰۵-۳۱ ۱۸:۵۱

  زادروز ابوعلی سینا و روز پزشک گرامی باد

  روز اول شهریورماه ، به پاس بزرگداشت ابوعلی سینا ستاره پرفروغ عرصه طب در ایران ، روز پزشک نامیده شده است. در دنیای امروز کمتر ملتی است که به مفاخر گذشته خود توجه نکند زیرا یکی از علایم حیات و زنده بودن ملت ها ملتفت بودن و توجه داشتن به مفاخر گذشته فلسفی، علمی، فرهنگی، ادبی، سیاسی، اجتماعی و ملی آن هاست که این گذشتگان با وجود گذشت روزگار و سیر زمان و وقوع حوادث نا گوار با هزاران خون دل برای اینده گان خود به میراث گذ اشته‏اند که باید آن را گرامی و عزیز داشت و بارور ساخت.

 • عرفه ۱۳۹۷-۰۵-۲۹ ۰۷:۴۹

  روز عرفه، همتای شب قدر

  قرآن کریم برای ارتباط بیشتر بندگان با مبدا هستی از شیوه‌های مختلفی بهره می‌گیرد. از جمله این شیوه‌ها تعیین زمان‌ها و مکان‌های خاصی برای نزدیک شدن بیشتر به درگاه حضرت حق می‌باشد. در سوره ابراهیم(ع) آیه ۵ از زمان‌های ویژه عبادت خدا با عبارت “ایام‌الله” یاد می‌کند؛ “ایام‌الله را به آنان یادآوری نما.” ایام‌الله تمام روزهایی است که دارای عظمتی در تاریخ زندگی بشر است. مقصود از ایام‌الله زمان‌هایی است که امر خدا و آیات وحدانیت و سلطنت او ظاهر شده و یا ظاهر می‌شود. ممکن است ایام ظهور رحمت و نعمت الهی جز این ایام بوده باشد.(

 • امام باقر ۱۳۹۷-۰۵-۲۷ ۰۸:۱۳

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام )

  سالروز شهادت امام محمد باقر ( علیه السلام ) هفتم ماه ذی الحجه مصادف است با سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت حضرت امام محمد باقر (( علیه السلام )) ، شهادت این بزرگوار را به تمامی ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت می گوییم .

 • آزادگان ۱۳۹۷-۰۵-۲۴ ۱۴:۰۶

  سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی گرامی باد

  بیست و ششمین روز از مرداد ماه یادآور بازگشت سرافرازانه آزادگان به میهن در سال ۱۳۶۹ و فرصتی برای مرور رشادت‌های این غیور مردان است.