نمایش همه
 • میلاد امام رضا ۱۳۹۸-۰۴-۲۳ ۰۹:۰۴

  به مناسبت ولادت امام رضا(ع)؛

  هجرت امام رضا(ع) منشأ تحولات تمدنی ایران بود

  یکی از مسائلی که حول زندگی امام رضا (ع) مطرح است، موضوع تأثیرات تمدنی هجرت آن حضرت بر ایران است. این تاثیرات به حدی است که برخی از این واقعه به عنوان بزرگ ترین رخداد تاریخ ایران یاد می کنند.

 • روز جهانی مبارزه با کار کودک ۱۳۹۸-۰۳-۲۲ ۱۰:۴۴

  به مناسبت روز جهانی مبارزه با کار کودکان؛

  بی‌بهره از بهداشت و آموزش

  در تقویم تاریخ جهانی روز ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) روز جهانی مبارزه با کار کودکان است. این روز به ما یادآوری می‌کند که کار کردن کار کودکان نیست و حق نداریم کودکی را به بهانه کار اجباری و تحمیلی از کودکان دنیا دریغ کنیم.

 • شب قدر ۱۳۹۸-۰۳-۰۴ ۱۴:۰۰

  امیرمومنان(ع) حقیقت وعینیت شب قدر است

  نخستین شب قدر با ضربت خوردن مولای متقیان امام علی(ع) همزمان شد تا مومنان در بهترین مجال برای استغفار و اثبات بندگی دگر بار به پیشگاه خالق بی همتا بروند و به امیرمومنان(ع) که قرآن ناطق، تجسم حقیقی و عینی شریعت اسلام بود، توسل جویند و در دریای بیکران رحمت الهی به پالایش خویش و تهذیب نفس بپردازند.

 • ماه رمضان ۱۳۹۸-۰۲-۱۶ ۱۳:۲۲

  ماه دلدادگی بنده به معبود

  اعمال و فضایل ماه رمضان؛ ماه شب‌های مناجات و دعا

  رمضان از مصدر «رمض» به مفهوم شدت گرما و تابش آفتاب بر رمل... معنا شده است. انتخاب چنین واژه‌ای به راستی از دقت نظر و لطافت خاصی برخوردار است چرا که سخن از گداخته شدن است و شاید به تعبیری دگرگون شدن در زیر آفتاب گرم و سوزان نفس و تحمل ضربات بی‌امانش، زیرا که رمضان ماه تحمل شدائد و عطش است.

 • نیمه شعبان ۱۳۹۸-۰۱-۳۱ ۱۳:۲۳

  نیمه شعبان؛ عید جهان بشریت

  " با این بیان، نیمه شعبان عید بشریت است. البته جهان اسلام وظیفه سنگینی در معرفی چهره رحمانی حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه) به جهانیان دارد. یکایک ما باید همانند آن حضرت، مایه امنیت و آرامش بندگان خدا باشیم.

 • حضرت علی اکبر (ع) ۱۳۹۸-۰۱-۲۸ ۱۲:۱۷

  به مناسبت روز جوان؛

  هشت ویژگی خاص حضرت علی‌اکبر(ع) / جوانان در انتخاب الگو دقت کنند

  یک کارشناس مذهبی گفت: امام حسین(ع) فرموده‌اند: «حضرت علی‌اکبر(ع) شبیه‌ترین مردم به رسول خدا از جهت چهره ظاهری، اخلاق و سخن گفتن هستند» در نتیجه حضرت علی‌اکبر(ع) در تمام این ویژگی‌ها به پیامبر شباهت فوق‌العاده‌ای داشته است.

 • ولادت حضرت عباس(ع)؛ ۱۳۹۸-۰۱-۲۱ ۱۴:۳۳

  به مناسبت ولادت حضرت عباس(ع)؛

  غبطه همه شهدا به مقام حضرت ابالفضل(ع)/ خصائص قمر بنی هاشم

  برای حضرت عباس(ع) در روز قیامت مقاماتی است که همه شهیدان عالم وجود در روز قیامت آرزو می کنند که ای کاش مقام حضرت عباس(ع) را داشتند.

 • ولادت امام حسین (ع) ۱۳۹۸-۰۱-۲۰ ۱۴:۵۱

  به مناسبت سوم شعبان؛

  دو ولادت برای امام حسین(ع)/ سیدالشهدا معلم آزادگی تاریخ است

  ابن ابی الحدید می گوید سید آزادگان و معلم آزادگی در تاریخ امام حسین(ع) است. او کسی است که به همه مردم درس غیرت و عزت داد و مرگ در زیر سایه شمشیر را به زندگی با ذلت ترجیح داد.

 • شفیعی کدکنی ۱۳۹۸-۰۱-۱۸ ۱۱:۴۲

  نگاه شفیعی کدکنی به بهار

  شمس، مولانا، شفیعی کدکنی و هر آن که رازِ فصل‌ها را می‌داند، برای آدمیانی که در فرصت دوروزه حیات، ترک تعلق گفته و مشغول عشق‌ورزی و تلاش برای رستگاری خلایق باشند، بازگشت و معادی متصور می‌شود.

 • روز درختکاری ۱۳۹۷-۱۲-۱۵ ۱۲:۵۵

  به مناسبت روز درختکاری؛

  میهمان وفادار زمین باشیم و از این امانت گرانبها محافظت کنیم

  دکتر محمدرضا حاجی زاده با حضور در خوابگاه های دانشجویی به مناسبت روز درختکاری چندین اصله نهال درخت را غرس کرد.

 • خواجه نصیرالدین طوسی ۱۳۹۷-۱۲-۰۵ ۱۱:۴۱

  به مناسبت روز مهندسی؛

  مروری بر زندگی خواجه نصیرالدین طوسی

  روز پنجم اسفند ماه در تقویم رسمی کشور به مناسبت سالروز گرامیداشت زادروز فخر علم در جهان به عنوان روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندس نام‌گذاری شده است.

 • هفته سلامت مردان ۱۳۹۷-۱۲-۰۴ ۱۴:۲۳

  به مناسبت هفته "سلامت مردان"

  عوارضی که مردانگی سمی ایجاد کرده است

  هفته اول اسفند در تقویم ها، هفته سلامت مردان نام گذاری شده است. یکی از ابعاد مهم سلامت، سلامت روان است.

 • دهه فجر ۱۳۹۷-۱۱-۱۴ ۰۹:۰۵

  به مناسبت دهه مبارک فجر؛

  دهه فجر دهه اثبات انقلاب اسلامی ایران به جهان بود/۲۲ بهمن روز آشکار شدن نعمت استقلال و آزادی است

  دهه فجر دهه مبارکی است که انقلاب اسلامی ایران را به پیروزی رساند و به دنیا اثبات کرد زمانی که یک ملت تصمیم می‌گیرد و در راه خدا حرکت می‌کند اراده خداوند بر پیروزی آن‌ها رقم می‌خورد.

 • روز پرستار ۱۳۹۷-۱۰-۲۲ ۰۹:۴۳

  به مناسبت روز پرستار و ولادت حضرت زینب(س)؛

  حضرت زینب (س) عامل به وظیفه بودند

  «از بارزترین ویژگی‌های حضرت زینب (س) این است که ایشان تک بعدی نبودند و همواره جامعیت و عامل به وظیفه بودن را در دستور زندگی خود قرار داده بودند. هر جا به هر آنچه مامور بودند در عین حفظ حیا عفاف و حجاب وظیفه خود را انجام می‌دادند.»

 • جهان پهلوان تختی ۱۳۹۷-۱۰-۱۶ ۱۲:۰۲

  به مناسبت ۱۷ دی‌ماه سالروز درگذشت جهان پهلوان تختی

  تختی؛ اسطوره حماسه ساز

  جهان پهلوان غلامرضا تختی، پهلوانی متعلق به همه دوران، شخصیتی که جوانمردی و بزرگ منشی او با گذشت نیم قرن از سالمرگش، هنوز برسر زبان هاست. اسطوره ای بود که حماسه های اخلاقی او تا سال ها ماندگار خواهد ماند.

 • ولادت عیسی مسیح (ع) ۱۳۹۷-۱۰-۰۴ ۱۳:۱۸

  به مناسبت ولادت حضرت عیسی(ع)

  عروجی برای سعادت مردم/ سلام خدا بر آن روز که متولد شد وآن روز که برانگیخته خواهد شد

  بیست و پنجم دسامبر سالروز تولد پیامبر صلح و دوستی، مهربانی و مودّت عیسی مسیح(ع) است. پیامبری که به تصریح قرآن، بی پدر و از مادری باکره چون مریم که تمام عمر خویش را به عبادت و بندگی خداوند صرف کرد و سرانجام با زادن فرزندی پاک و مبشّر روح القدس اجر و مزد عبادات خویش را در دنیا و آخرت گرفت.

 • ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی ۱۳۹۷-۰۹-۲۱ ۱۳:۱۹

  به مناسبت ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)؛

  مقصود از برابری زیارت عبدالعظیم با زیارت سیّد الشهدا علیه السّلام چیست؟

  حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السّلام، یکی از شخصیت‌های بزرگ علمی، عملی و جهادی است که تاکنون آن گونه که شایسته است، شناخته نشده است.

 • روز جهانی خاک ۱۳۹۷-۰۹-۱۴ ۱۳:۲۵

  به بهانه روز جهانی خاک؛

  مرثیه‌ای برای از دست رفتن خاک

  روز ۱۴ آذرماه در حالی "روز جهانی خاک" نام‌گذاری شده که بر اساس آمارهای اعلام شده میزان فرسایش خاک در ایران سالانه به حدود ۱۶ تن در هکتار می‌سد، این در حالیست که در دنیا متوسط فرسایش خاک حدود ۶ تن در هکتار است ضمن آنکه خاک‌های کشور نیز دارای آلودگی هستند.

 • 13 ابان ۱۳۹۷-۰۸-۱۲ ۱۳:۲۵

  به مناسب روز دانش آموز؛

  بیداری دانش آموزان، ۱۳ آبان ماه سال ۵۷ را در تاریخ ماندگار کرد

  تاریخ در دل خود روزهای بسیاری را یدک می‌کشد؛ روزهای خوب و تلخ، آسان و سخت، روزهای شادی آور و رنج آور روزهای ماندگار از خوبی و خیر و تلخی و درد.

 • اربعین ۱۳۹۷-۰۸-۰۷ ۱۴:۰۲

  فردا هزاران چشم تر با هر قدم جان می‌دهند/فردا سپاه کربلا پیش جهان سان می‌دهند

  خبر مدتی است در میان مردم ردوبدل می‌شود و هر کس که راهی این سفر است از چشم انتظاری خود برای حضور در این جمع بی نظیر سخن می‌گوید.

 • شهادت امام حسن ۱۳۹۷-۰۷-۲۵ ۱۳:۵۷

  به مناسبت شهادت امام حسن مجتبی(ع):

  آخرین گریه امام حسن مجتبی(ع)/ همواره دنیا را طلب می‌کنید و مرگ هم شما را طلب می‌کند

  حسن بن علی(ع)، هفت سال در دوران جدش زندگی کرد و سی سال از همراهی پدرش امیرمؤمنان برخوردار بود و پس از شهادت پدر( در سال ۴۰ هجری) به مدت ۱۰ سال امامت امت را به عهده داشت.

 • ماه محرم ۱۳۹۷-۰۶-۲۰ ۱۰:۰۱

  محرم فصل شروع حماسه های عاشورایی

  محرم در فرهنگ اسلامی یک تاریخ زنده، یک انقلاب خونین، یک مظلومیت آشکار و یک مجموعه‌ی از حماسه های بی نظیر است. محرم ماه خداست. ماه که خون خدا بر زمین ریخت و بهترین بندگان خدا در دست بدترین موجودات زمینی به شهادت رسید.

 • زکریا رازی ۱۳۹۷-۰۶-۰۵ ۱۰:۴۳

  ۵ شهریور؛ زادروز شیمیدان ایرانی و کاشف الکل

  امروز، پنجم شهریورماه روز بزرگداشت "ابوبکر محمد زکریای رازی" و روز داروسازی است؛ زکریای رازی پزشک، فیلسوف و شیمیدان ایرانی است که آثار ماندگاری در زمینه پزشکی و شیمی و فلسفه نوشته است و به‌عنوان کاشف الکل و جوهر گوگرد (اسید سولفوریک) مشهور است.

 • سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و فاطمه زهرا(س) ۱۳۹۷-۰۵-۲۲ ۱۰:۲۳

  ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) چگونه رقم خورد؟

  آخرین ماه از یک سال قمری با بهترین روز خلقت و پیوندی آسمانی آغاز می شود، یکم ذی الحجه یادآور روزی در تاریخ اسلام است که بانوی دو عالم در سن ۹ سالگی ولایت علی ابن ابیطالب را بر خود قبول کرده است.

 • شهادت امام جواد الائمه ۱۳۹۷-۰۵-۲۱ ۱۳:۱۷

  امام جواد(ع) واسطه‌ عشق میان امام رضا(ع) و مردم

  شاید از این باب سخن گفتن برای امام جود و بخشندگی، آن چنان که باید در خور جایگاه و شان این امام بزرگوار نباشد؛ اما به مشهد الرضا(ع) که بروی در میان اشک‌ها و زمزمه‌ها صدای ضامن خواندن امام جواد(ع) را به خوبی می‌شنوی.

 • ولادت امام رضا 88 ۱۳۹۷-۰۵-۰۳ ۱۱:۵۳

  همزمان با سالروز میلاد ولی نعمت ایرانی ها؛

  مشهدالرضا؛ میعادگاه عاشقان رضوی

  مشهدالرضا در آخرین روز از دهه کرامت، میعادگاه عاشقان و شیفتگان امام رئوف از سراسر عالم است، آنان که دل در گرو حضرت دوست دارند در آستان ملائک پاسبان رضوی گرد هم آمده اند تا رسم عاشقی به جای آورند.

 • سفر به ماه ۱۳۹۷-۰۴-۳۰ ۱۰:۳۸

  21 ژوئیه - سالروز قدم نهادن اولین بشر بر روی کره ماه؛

  سفر به ماه با آپولو ۱۷ دروغ یا واقعیت؟

  "کلر گرفیک" ، مدیر نمایشگاه‌های گالری عکاسان لندن که میزبان نمایشگاهی با موضوع نظریه‌های توطئه و با عنوان "هفته توطئه" بود، می‌گوید: "اخبار جعلی و نظریه‌های توطئه به هیچ وجه چیز جدیدی نیست. ولی امروزه به شکلی بی‌سابقه به جریان‌ها و اندیشه‌های غالب راه یافته‌اند. هر کسی می‌تواند نظریه‌های توطئه را از طریق اینترنت به خوردِ دیگران دهد. امکان نشر و انعکاس آن‌ها به شکلی تصاعدی بالا رفته است".

 • روز دختر ۱۳۹۷-۰۴-۲۴ ۱۰:۵۷

  به مناسبت ولادت حضرت معصومه(س) و روز دختر؛

  هجرت حضرت معصومه منشاء تحولات عظیم تاریخی است

  بنا بر روایات شهر قم به عنوان «عُش آل محمد» یعنی آشیانه آل محمد نامیده شده است که این خود به جایگاه شهر مقدس قم به برکت وجود حضرت معصومه(س) اشاره دارد.

 • سالروز 12 تیر ۱۳۹۷-۰۴-۱۱ ۱۳:۰۷

  ۱۲ تیر سالروز افشای کارنامه حقوق بشر آمریکایی است

  بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با صدور بیانیه ای، ۱۲ تیرماه سالروز حمله جنایتکارانه آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران را فرصتی برای افشای کارنامه حقوق بشر آمریکایی و تولیدکنندگان تروریسم دولتی دانست.

 • هفته مبارزه با مواد مخدر ۱۳۹۷-۰۴-۰۵ ۱۴:۰۳

  به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر؛

  "ترک سیگار" با خوراکی های پیشنهادی متخصصان طب سنتی

  مصرف سیگار عوارض بسیار زیاد و جبران ناپذیری دارد، بنابراین اگر قصد “ترک سیگار” را دارید از روش های بسیار عالی و موثر استفاده نمایید.