نمایش همه
 • صنعت نفت ۱۳۹۶-۱۲-۲۸ ۱۰:۵۹

  ۲۹ اسفند، روز ملی شدن صنعت نفت

  قانون ملی شدن صنعت نفت در واقع پیشنهادی بود که به امضای همه اعضای کمیسیون مخصوص نفت در مجلس شورای ملی ایران در ۱۷ اسفند ۱۳۲۹ به مجلس ارائه شد و مجلس سنا نیز این پیشنهاد را در ۲۹ اسفند ۱۳۲۹ تصویب کرد و پیشنهاد قانونی شد.

 • هرمزگان ۱۳۹۶-۱۲-۲۶ ۱۴:۱۳

  ۲۶ اسفند ۱۳۷۳ خورشیدی، وفات حاج سید احمد خمینی، فرزند امام راحل(ره)

  در صبحگاه روز ۲۱ اسفند ۱۳۷۳ خبر بستری شدن یادگار امام منتشر شد. در گزارشهای بعدی به اطلاع مردم رسید که سلامت قلب و تنفس سید احمد خمینی را به مخاطره انداخته است. اخبار منتشره موجی از نگرانی را در بین مردم به راه انداخت به گونه‌ای که مردم ضمن حضور در اماکن مذهبی برای شفای عاجل تنها یادگار امام دعا کردند. اما تقدیر الهی سرنوشتی جز پیوستن او به امام راحل و اجداد طاهرش را رقم نزد و در ۲۶ اسفند ۱۳۷۳ سید احمد خمینی دعوت حق را لبیک گفت.

 • 25 اسفند ۱۳۹۶-۱۲-۲۶ ۱۲:۰۵

  ۲۵ اسفند ماه مصادف با پایان سرایش شاهنامه

  شاهنامه اثر حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی (زادهٔ ۳۱۹ -۳۹۷ شمسی) حماسه‌ای منظوم و شامل حدود ۶۰٬۰۰۰ بیت است که در روز ۲۵ اسفند سال ۳۸۸ شمسی (۴۰۰ قمری و ۱۰۱۰ میلادی) به اتمام رسید. شاهنامه فردوسی یکی از بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین حماسه‌های جهان است که سرایش آن سی سال به طول انجامید.

 • روز شهدا ۱۳۹۶-۱۲-۲۲ ۱۱:۵۲

  ۲۲ اسفند؛ روزی برای استشمام عطر شهدا

  بیست و دوم اسفندماه سالروز بزرگداشت شهدا است. روزی که باید قداست راه این بزرگ‌مردان، گرامی داشته‌شود و از خودگذشتگی‌شان در یادها ماندگار شود. روزی برای سپاسگزاری از خانواده‌هایی که فرزندان‌شان را برای آرامش من و تو رهسپار جبهه حق علیه باطل کردند و امروز خاطرات عزیزان‌شان را در فراق‌شان تکرار می‌کنند

 • راهیان نور ۱۳۹۶-۱۲-۲۰ ۰۹:۲۹

  ۲۰ اسفند به عنوان روز ملی راهیان نور در تقویم ایران ثبت شد

  دبیر قرارگاه مرکزی راهیان نور سپاه و بسیج از به ثبت رسیدن۲۰ اسفند هر سال به عنوان روز ملی راهیان نور در تقویم جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

 • درختکاری ۱۳۹۶-۱۲-۱۵ ۱۱:۱۷

  درختکاری در ایران دارای پشتوانه ‌ای از علایق ملی و سنت تاریخی است

  در ایران، روز ۱۵ تا ۲۲ اسفند ماه به عنوان “هفته منابع طبیعی” نامگذاری شده است که نخستین روز این هفته یعنی ۱۵ اسفند “روز ‌درختکاری‌” است.

 • تقویم تاریخ ۱۳۹۶-۱۲-۰۵ ۱۲:۳۵

  روز مهندس

  ۵اسفند، روز بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی و روز مهندس

  خواجه نصیرالدین طوسی که بود؟ ابوجعفر محمدبن محمد معروف به خواجه نصیرالدین در ۵ اسفند سال ۵۹۷ ق در طوس به دنیا آمد. ابتدا علوم عقلی و نقلی و حکمت مشاء و سپس ریاضیات، فقه، فلسفه، نجوم و ادبیات را آموخت و در علوم روز به استادی تمام رسید.

 • شهادت حضرت زهرا ۱۳۹۶-۱۱-۲۵ ۱۳:۳۶

  تاریخ ایام فاطمیه (توضیح و روایات)

 • دهه مبارک فجر ۱۳۹۶-۱۱-۱۶ ۰۹:۵۸

  روزهای پیروزی انقلاب اسلامی روزهایی ماندگار و فراموش ناشدنی در تاریخ ملت بزرگ ماست

  انقلابی که رساترین فریاد تاریخ، یعنی امام امت، آن را رهبری کرد و به فرجام رساند و برای حفظ آن، با تمام وجود تلاش کرد. انقلابی که مبتنی بر بینش عمیق توحیدی و الهام گرفته از انقلاب سرخ عاشورای حسینی بود، که در آن عده ای قلیل، با اعتقادی وسیع و راسخ، نیروهای کفر و باطل را شکست دادند و چشم قدرتمندان را خیره ساختند. با پای گذاردن در دایره معنویت و ایثار و شهادت بود که فرزانگان خاک، از این سرزمین پاک، به سوی افلاک، پر گشودند و تا نهایت تاریخ جاودانه شدند.

 • شهادت ۱۳۹۶-۱۱-۱۰ ۱۳:۵۲

  فاطمیه هویت تشیع است/ اهمیت و ضرورت بزرگداشت فاطمیه

  حجت الاسلام کاشانی گفت: فاطمیه هم از نظر اعتقادی مولفه اصلی هویت تشیع بوده است و هم از لحاظ مناسکی این مسئله اگر از بین برود شیعه دچار استحاله خواهد شد.

 • ولادت ۱۳۹۶-۱۱-۰۲ ۰۹:۲۳

  ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار گرامی باد

  چرا روز میلاد حضرت زینب را روز پرستار نامیدند.

 • روز غزه ۱۳۹۶-۱۰-۳۰ ۱۴:۱۹

  ۲۹ دی (نماد فلسطین) گرامی باد

  رژیم صهیونیستی با هدف ضربه زدن به جنبش مقاومت حماس و حذف آن از سرزمین‌های اشغالی به منطقه غزه یورش برد و زن و مرد و پیر و جوان را به خاک و خون کشید

 • 19 دی ۱۳۹۶-۱۰-۱۹ ۱۲:۴۲

  قیام ۱۹ دی با رهبری روحانیت شکل گرفت

  ویژگی خاص قیام نوزده دی شرکت و همکاری همه اقشارمردم بود. این قیام که با رهبری روحانیت شکل گرفت، ثابت کرد که شاه از حرکت مذهبی – سیاسی به رهبری روحانیت و در رأس آن ها امام خمینی (قدس سره) بیش از هر حرکت سیاسی دیگر وحشت دارد.

 • 9 دی ۱۳۹۶-۱۰-۰۹ ۱۰:۳۵

  سالروز حماسه ۹ دیماه ، روز بصیرت و میثاق امت با ولایت

  "مردم عزیز ما در روز نهم دی، آنچنان عظمتی از خود نشان دادند که دنیا را خیره کرد." مقام معظم رهبری

 • یلدا ۱۳۹۶-۰۹-۲۹ ۱۳:۰۹

  پیشینه شب چله و جشن شب یلدا

  شب یلدا یا شب چلّه بلندترین شب سال در نیم‌کره شمالی زمین است. این شب به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) اطلاق می‌شود.

 • پژوهش ۱۳۹۶-۰۹-۲۶ ۰۹:۱۷

  ۲۵ آذر ماه - روز پژوهش/ پژوهش هزینه نیست سرمایه است

  قدرت و استقلال هر کشوری بر پژوهش و تولید علم استوار است.

 • روز دانشجو ۱۳۹۶-۰۹-۱۴ ۱۲:۲۷

  وقایع ۱۶ آذر ۱۳۳۲، نمایانگر واکنش دولت کودتا به فعالیتهای دانشجویی بود

  روز دانشجو، در ایران به ۱۶ ماه آذر اطلاق می‌شود. این روز، به یاد سه دانشجو که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ (حدود چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد همان سال) در دانشگاه تهران کشته شدند، گرامی داشته می‌شود.

 • ولادت ۱۳۹۶-۰۹-۱۴ ۰۹:۲۱

  ولادت حضرت پیامبر اکرم (ص) و حضرت امام جعفر صادق(ع) برتمام مسلمین جهان تبریک و تهنیت باد

  ماه فرو ماند از جمال محمد * سرو نباشد به اعتدال محمد* قدر فلک را کمال و منزلتی نیست * در نظر قدر با کمال محمد

 • هفته وحدت ۱۳۹۶-۰۹-۱۱ ۱۳:۲۴

  علت نامگذاری هفته وحدت چیست؟

  فاصله میان ۱۲ ربیع الأول که سالگرد ولادت بیامبر اکرم (ص) بنا بر روایات أهل سنت تا ۱۷ ربیع الأول که تاریخ ولادت رسول الله محمد (ص) بنا بر روایات موجود در شیعه است، از سوی امام خمینی ره، به عنوان هفته وحدت نامگذاری شده است.

 • شهادت ۱۳۹۶-۰۹-۰۵ ۱۳:۲۴

  هشتم ربیع الاول؛ شهادت امام حسن عسکری علیه السلام و آغاز امامت امام عصر (عج)

  امام حسن عسکری یازدهمین امام شیعیان است که بیشتر طول عمرش را در حبس خانگی به سر می برد؛ مخصوصا به این دلیل که مشهور بود امام حسن عسکری علیه السلام صاحب فرزندی خواهد شد که به عنوان منجی آخرالزمان قیام خواهد کرد تا زمین را از عدالت پر کند.

 • بسیج ۱۳۹۶-۰۹-۰۴ ۰۸:۵۲

  ۵ آذر، سالروز تشکیل بسیج مستضعفین به فرمان امام خمینی (ره)

  بسیج مستضعفین با فرمان امام خمینی رحمه الله در ۵ آذر ۱۳۵۸ تشکیل شد و پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در دی ۱۳۵۹ به صورت قانونی رسمیت پیدا کرد.

 • ربیع اول ۱۳۹۶-۰۸-۳۰ ۰۹:۴۱

  ماه ربیع الاول فصل نویی برای بشریت است

  ماه "ربیع الاول" همانگونه که از اسم آن پیداست بهار ماه ها می باشد؛ به جهت اینکه آثار رحمت خداوند در آن هویداست . در این ماه ذخایر برکات خداوند و نورهای زیبایی او بر زمین فرود آمده است . زیرا میلاد رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) در این ماه است و می توان ادعا کرد از اول آفرینش ‌ زمین رحمتی مانند آن به خود ندیده است

 • شهادت ۱۳۹۶-۰۸-۲۷ ۱۰:۴۵

  آداب و رسوم خراسان رضوی در ایام شهادت امام رضا (ع)

  همزمان با ایام سوگواری ۲۸صفر و شهادت امام رضا(ع) گوشه و کنار کشور اسلامی ایران همراه با آداب و رسوم ویژه ای به اقامه عزا می پردازند.

 • شهادت ۱۳۹۶-۰۸-۲۷ ۱۰:۳۷

  رحلت حضرت رسول اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) تسلیت باد

  سلام بر تو ای فرستاده خوبی ها، ای مهربانترین فرشته خاک. تو از ملکوت آسمان به زمین فرا خوانده شدی تا انسان را با معنای واقعی اش آشنا کنی. تو، آفتاب روشن حقیقت بودی در شام تیره زندگی. از مشرق دلها برآمدی و اکنون، آسمان تب دار غروب جانگداز توست.

 • کتابخوان ۱۳۹۶-۰۸-۲۴ ۰۹:۲۰

  هیچ ذخیره و میراثی سودمندتر و با ارزش تر از کتاب نیست

  ۲۴ آبان؛ روز کتاب و کتاب خوانی کتاب وسیله ای است که دانش بشری به مدد آن از تباه شدن مصون می ماند و به آیندگان منتقل می شود. کتاب محصول تجربه‏ های بشری و خلاقیت‏های ذهنی و آموخته‏ های دراز مدت انسان است. سهم کتاب در انتقال دانش‏ها، گاهی به مراتب بیشتر و فراتر از دیگر ابزار آموزشی است.

 • کتاب خوانی ۱۳۹۶-۰۸-۲۳ ۱۱:۳۶

  گزارشی به مناسبت هفته کتاب؛

  از اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی تا انتخاب یک دوست خوب/ دغدغه‌های رهبر انقلاب در خصوص مطالعه

  امروزه میزان تالیف کتاب و سرانه مطالعه نشان دهنده رشد فکری در یک جامعه است. آموزش در دوران تحصیل می‌تواند در ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی موثر باشد و نباید از نظر دور داشت که انتخاب کتاب خوب نیز یکی از مولفه‌هایی است که باید به ان توجه شود.

 • ورزش ۱۳۹۶-۰۷-۲۶ ۱۰:۱۶

  ورزش، ورزشکار را سرزنده ساخته و او را در برابر دلمردگی بیمه می کند

  هفته تربیت بدنی همه ساله از ۲۶ مهر تا دوم آبان به منظور آشنایی جامعه با اهمیت و اثرات کاربرد ورزش در زندگی فردی و اجتماعی، اشاعه و توسعه و ترویج ورزش در خانه و خانواده و هدایت و ارشاد جامعه به ورزش های همگانی برگزار می شود.

 • روز جهانی غذا ۱۳۹۶-۰۷-۲۴ ۰۹:۰۶

  ۲۴ مهر (۱۶ اکتبر) ؛ روز جهانی غذا

  هدف اساسی سازمان فائو، زدودن فقر و گرسنگی در همه جهان است. جهت گیری و اولویت های این سازمان، ثمره بیش از شصت سال مطالعه و تجربه است. از آنجا که فقر و گرسنگی با یکدیگر در ارتباط هستند، فائو هدف خود را تأمین غذا برای همگان می داند.

 • عصای سفید ۱۳۹۶-۰۷-۲۳ ۰۸:۲۰

  ۱۵ اکتبر؛ روز جهانی عصای سفید

  بسیاری از نابینایی ها قابل پیش گیری هستند؛ زیرا نابینایی و کم بینایی، یا ارثی است یا غیرارثی که هر کدام، پیش گیری و درمان مخصوص به خود را دارد.

 • روز استاندارد ۱۳۹۶-۰۷-۲۲ ۱۴:۰۲

  ۲۲ مهر (۱۴ اکتبر)؛ روز جهانی استاندارد

  چهاردهم اکتبر برابر با ۲۲ مهر به نام روز جهانی استاندارد نامگذاری شده است.