نمایش همه
 • هقته بسیج ۱۳۹۶-۰۸-۳۰ ۱۴:۱۸

  بسیج دانشجویی مظهر تام و تمام مفهوم بسیج

  یکی از ویژگی های بزرگ اقدام تاریخی امام خمینی را باید در این ابتکار بی نظیر جستجو کرد که همه اقشار ملت در این گستره عظیم قرار گرفتند و هرگز در نگاه آن پیشوای محبوب الهی تشکیل بسیج به قشری خاص از توده های مردم جامعه محدود و محصور نشد.

 • ربیع ۱۳۹۶-۰۸-۲۸ ۱۸:۵۶

  به مناسبت فرا رسیدن ماه ربیع؛

  نگاهی به ماه بهار و ماه رحمت الهی/برکات و اعمال ماه ربیع الاول

  با پایان ماه صفر، ماه ربیع الاول به معنای بهار ماه‌های قمری فرا می‌رسد که در دین مبین اسلام این ماه بسیار قابل احترام است و در روز هفدهم آن ماه پیامبر اسلام دیده به جهان گشودند.

 • امام رضا(ع) ۱۳۹۶-۰۸-۲۷ ۱۷:۵۹

  نگاهی به زندگانی امام رئوف؛

  امام رضا(ع) از ولادت تا شهادت

  امام رضا(ع) در سال ۱۴۸ هجری قمری یعنی حدود (۱۲۵۰) سال پیش در شهر مدینه به دنیا آمد. پدر ایشان امام موسی بن جعفر(ع)، یعنی امام هفتم شیعیان و مادرشان بانویی بزرگوار و خردمند به نام نجمه بود. امام رضا(ع) در همان سالی زاده شد که پدربزرگ ایشان، یعنی حضرت امام جعفر صادق(ع)، به شهادت رسید.

 • شهادت امام حسن مجتبی ۱۳۹۶-۰۸-۲۵ ۲۱:۱۴

  یادداشتی از حجت الاسلام هادی سروش؛

  «امام حسن (ع) و جامعه ای مملو از فریب»

  جامعه در زمان امام حسن(ع)بشدت مقهور فریب کاری بنی امیه شده بود بحدی که شیخ مفیدازقول امام حسن،می‌نویسدکه امام نوشت:”ای معاویه تو مردانی را برای دسیسه وخدعه به جاهای مختلفی گسیل داشته ای ؛….

 • کتاب ۱۳۹۶-۰۸-۲۱ ۰۹:۲۷

  گزارشی به مناسبت هفته کتاب؛

  از اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی تا انتخاب یک دوست خوب/ دغدغه‌های رهبر انقلاب در خصوص مطالعه

  امروزه میزان تالیف کتاب و سرانه مطالعه نشان دهنده رشد فکری در یک جامعه است. آموزش در دوران تحصیل می‌تواند در ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی موثر باشد و نباید از نظر دور داشت که انتخاب کتاب خوب نیز یکی از مولفه‌هایی است که باید به ان توجه شود.

 • راهپیمایی عظیم اربعین حسینی ۱۳۹۶-۰۸-۱۸ ۱۱:۰۲

  آیا پیاده‌روی اربعین ریشه‌ در اسلام دارد؟

  جایگاه اربعین امام حسین علیه السلام از قدیم الایام میان شیعیان و در تقویم تاریخی ‌وفاداران به آن حضرت شناخته شده بوده است‌، اهمیت اربعین حسینی به خاطر آن است که در این روز، یاد شهادت امام حسین علیه السلام زنده شد و پرچم پیام شهادت کربلا در این روز برافراشته گردید.

 • 13 آبان ۱۳۹۶-۰۸-۱۳ ۰۸:۳۸

  ۱۳ آبان یادآور سه واقعه بزرگ در ایران

  روز ۱۳ آبان که در تقویم به عنوان روز مبارزه با استکبار نام‌گذاری شده یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است که در سه دوره مختلف رخ داده و به همین دلیل این روز را در تاریخ کشور به عنوان روزی به یادماندنی به ثبت رسانده است.

 • شهادت امام حسن مجتبی ۱۳۹۶-۰۸-۰۵ ۱۲:۳۳

  به مناسبت شهادت امام حسن(ع)؛

  کسانی که در صلح امام حسن تردید کردند/ صلح حسنی زمینه قیام حسینی

  حجت الاسلام مروجی طبسی گفت: کسانی که اوضاع جهان آن زمان را بررسی نکرده بودند، از وضع جاریه اطلاع نداشتند و مردم کوفه و دشمن را نمی شناختند، همین افرد عبارات زشتی به امام حسن مجتبی(ع) گفتند.

 • شهادت حضرت رقیه ۱۳۹۶-۰۸-۰۳ ۰۹:۲۹

  به مناسبت سالروز شهادت حضرت رقیه (س)؛

  فاتح شام و سفیر بزرگ عاشورا

  پنجم ماه صفر مصادف است با روز شهادت حضرت رقیه (س) در خرابه شهر شام. کودکی که هنوز انگار صدای درخواست پدر از سوی وی، در کوچه پس‌کوچه‌های تاریک تاریخ بشری به گوش می‌رسد.

 • تربیت بدنی زاهدان ۱۳۹۶-۰۷-۲۹ ۱۰:۲۰

  سالروزی به بلندای سلامتی/۲۶ مهر روز تربیت بدنی و ورزش

  هفته تربیت بدنی همه ساله از ۲۶ مهر تا دوم آبان به منظور آشنایی جامعه با اهمیت و اثرات کاربرد ورزش در زندگی فردی و اجتماعی، اشاعه و توسعه و ترویج ورزش در خانه و خانواده و هدایت و ارشاد جامعه به ورزش های همگانی برگزار می‌شود.

 • شهادت امام سجاد(ع) ۱۳۹۶-۰۷-۲۴ ۱۰:۲۸

  به مناسب شهادت امام سجاد(ع)؛

  فضائل و مناقب زینت عباد در میان شیعه و سنّی

  امام زین العابدین (ع)، آن قدر جبلّت و عظمت دارد که کتب دانشمندان اهل تسنن از متعصبّان آنها تا افراد اهل انصاف و عدالت ، و علمای تشیع از ذکر فضائل و مناقب حجت چهارم خداوند مملو است.

 • هفته سلامت روان ۱۳۹۶-۰۷-۲۴ ۰۸:۵۵

  شعار جهانی روز سلامت روان "سلامت روان در محیط کار"

  هفته سلامت روان از ۲۴ تا ۳۰ مهرماه برگزار می‌شود و شعار امسال روز جهانی سلامت روان "سلامت روان در محیط کار" اعلام شده است.

 • محرم ۱۳۹۶-۰۷-۰۹ ۰۹:۱۴

   به مناسبت عاشورای حسینی؛

  عزاداری سیدالشهداء بزرگ ترین وسیله تقرب به خداست

  آیت‌الله جاودان معتقد است عزاداری برای حضرت حسین بهترین اعمال بوده و جزء بزرگ ترین وسایل تقرب به خداست.

 • حضرت ابوالفضل ۱۳۹۶-۰۷-۰۸ ۰۹:۱۹

  به مناسبت تاسوعای حسینی؛

  تسلیم و تصدیق؛ صفات بارز حضرت عباس(ع)/ افتخار ائمه به قمربنی‌هاشم

  در زیارت نامه کوتاهی که برای حضرت عباس(ع) ذکر شده است، خصوصیات و صفات ممتازی برای آن حضرت آمده که از جمله آنها تسلیم، تصدیق، وفا و سستی نکردن در همراهی با امام خویش است.

 • حضرت ابوالفضل ۱۳۹۶-۰۷-۰۷ ۱۸:۱۱

  به یاد علمدار کربلا؛

  تاسوعا؛ روز آمادگی برای شهادت

  تاسوعا یعنی روز نهم محرم و یک روز مانده به عاشوراست. در فاصله میان رسیدن شمر در روز نهم تا روز دهم حوادثی اتفاق افتاد که می توانیم آن را آمادگی روانی برای شهادت بخوانیم. در اینجا پنج حادثه که در خلال تاسوعا و شب عاشورا گذشت یادآوری می کنیم تا نقش روانی تاسوعا در آمادگی برای شهادت روشن شود.

 • محرم ۱۳۹۶-۰۷-۰۱ ۱۱:۳۰

  با فرارسیدن دهه اول عزای اهل بیت؛

  محرم آمد و عیدم عزا شد…

  این شعر نوحه مانند، مردم را برای ورود به ماهی که یکی از مهیج‏‌ترین ماه‌های یک سال مردم بود آماده می‏‌کرد و آن ماه محرم بود...

 • هفته دفاع مقدس ۱۳۹۶-۰۷-۰۱ ۱۱:۰۲

  به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس

  مقاومت جوانان خرمشهری با دستان خالی/ شهر سقوط کرد اما «ایمان» نه

  هشت سال دفاع مقدس صحنه رشادت‌های بی‌نظیری از سوی مردم بود ولی بی‌شک قیام جوانان خرمشهری برای متوقف کردن ماشین جنگی صدام آن‌هم با دست‌خالی از اتفاقات فراموش‌نشدنی است.

 • سیدمحمد شهریار ۱۳۹۶-۰۶-۲۷ ۱۱:۲۴

  به مناسبت روز شعر و ادب فارسی؛

  شاعرانگی به سبک شهریار/ شاعر راستین و انعکاس آرمان‌ها

  مناسبت‌هایی مانند روز شعر و ادب فارسی، بهانه و فرصت خوبی است تا شاعران هم روزگار ما، نگاهی دوباره به مسئولیت‌ها و وظایف خطیر خود بیندازند.

 • ولادت امام موسی کاظم ۱۳۹۶-۰۶-۲۰ ۰۹:۴۱

  نقش امام موسی کاظم علیه السلام در گسترش فرهنگ و تمدن اسلامی

  حضرت موسی کاظم علیه السلام ، از ۲۱ سالگی، رهبری مسلمانان را برعهده گرفتند و تا زمان شهادت، ۳۵ سال رهبر مردم بودند. به ایشان، به دلیل خوبی هایی که داشتند، لقب هایی چون کاظم (کسی که خشم خود را کنترل می کند)، صابر (صبر کننده)، صالح (درستکار) و امین داده اند.

 • عید غدیر ۱۳۹۶-۰۶-۱۸ ۱۰:۱۵

  غدیر، اوج همه خوبی ها و نقطه کمال همه رسالت ها

  عید غدیر، عید پیوند و برادری میان مومنان و ولایتمداران است، غدیر اوج همه خوبی ها و نقطه کمال همه رسالت ها پیامی دارد که در یک جمله کوتاه خلاصه شده است: من کنت مولاه، فهذا علی مولا.

 • جمعه های انتظار ۱۳۹۶-۰۶-۱۷ ۱۸:۵۹

  جمعه های انتظار؛

  پیوند غدیر با مهدی (عج)/ حضرت موعود یاری دهنده‌ دین خداست

  پیامبر (ص) در خطبه غدیر ، بعد از معرفی امیرالمؤمنین  و امامان بعد از ایشان ، در بخشی از خطبه خود به معرفی امام مهدی (عج) به عنوان آخرین امام پرداخت.

 • عید قربان ۱۳۹۶-۰۶-۰۹ ۲۲:۳۹

  عید قربان؛ روز ذبح نفس با تیغ تقوا

  عید قربان که پس از وقوف در عرفات (مرحله شناخت) و مشعر (محل آگاهی و شعور) و منا (سرزمین آرزوها، رسیدن به عشق) فرا می رسد، عید رهایی از تعلقات است. رهایی از هر آنچه غیرخدایی است. در این روز حج گزار، اسماعیل وجودش را، یعنی هر آنچه بدان دلبستگی دنیوی پیدا کرده قربانی می کند تا سبکبال شود.

 • به مناسبت شهادت باقرالعلوم(ع) ۱۳۹۶-۰۶-۰۷ ۰۸:۴۸

  به مناسبت شهادت باقرالعلوم(ع)؛

  امامی که دانش را رفیع کرد/ امام باقر(ع) و چالش های عقیدتی و فقهی

  هفتم ذی الحجه سالروز شهادت امام باقر(ع) است که در این مجال نگاهی کوتاه به زندگی این امام بزرگوار خواهیم داشت. لفظ «باقر» به معنای «شکافنده» است و لقبی است که پیغمبراکرم(ص) به آن حضرت داده بود. آن حضرت فرزند امام چهارم و در سال ۵۷ هجری متولد شده بود, در واقعه کربلا چهارساله و حاضر بود و پس از پدر بزرگوارش به امرخدا و معرفی گذشتگان خود, به امامت رسید و درسال ۱۱۴و یا ۱۱۷ هجری ( به حسب بعضی از روایات شیعه توسط ابراهیم بن ولید بن عبدالملک برادرزاده هشام خلیفه اموی مسموم شده و) به شهادت رسید.

 • روز کارمند ۱۳۹۶-۰۶-۰۴ ۰۸:۴۲

  به مناسبت روز کارمند؛

  کارآمدی و اصلاح نظام اداری با استفاده از کارمندانی توانمند و متعهد

  کارمندان کارگزاران اصلی دولت هستند که با برخورداری از جایگاه ویژه در امور اجرایی کشور می بایست در ارتقای سطح رضایتمندی شهروندان گام بردارند که این مهم تنها با وجود کارمندانی توانمند و متعهد میسر می شود و اینگونه می توان مسیر کارآمدی و اصلاح نظام اداری را هموار ساخت.

 • هفته دولت ۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۰۳:۵۴

  به مناسبت هفته دولت:

  دولت و شورا، بنیان‌های مردم‌سالاری

  گرامیداشت هفته دولت، زنده نگاه داشتن یاد و خاطره عزیزانی است که در نخستین روزهای انقلاب اسلامی، مظلومانه قربانی بدخواهان و دشمنان شکل‌گیری و تثبیت نظام جمهوری اسلامی شدند. سرمایه‌هایی که تداوم حضورشان در ادامه مسیر انقلاب می‌توانست منشأ خدمات فراوانی قرار بگیرد، اما تفکرات انحرافی و تمامیت‌خواه با ترور ناجوانمردانه این ظرفیت‌ها در پی ضربه زدن به نظام نوپا و ناامید کردن مردم بودند.

 • بوعلی سینا ۱۳۹۶-۰۶-۰۱ ۱۱:۱۱

  به مناسبت روز پزشک و بزرگداشت ابوعلی سینا؛

  پیشرفت دانش پزشکی مرهون تلاش های سازنده ابوعلی سینا

  دانش پزشکی از اهمیت و ارزش والایی نزد جامعه ایران برخوردار است و مردم به پزشکان و پیراپزشکان همواره با دیده احترام و قدردانی می نگرند. این علم پیشرفت خود را ثمره اقدام های سازنده ابوعلی سینا پزشک و دانشمند ایرانی می داند که با درایت و نبوغ خویش توانست در این حوزه تحول های اساسی و نوینی پدید آورد و هدایتگر فعالان این عرصه در مسیر رشد و شکوفایی شود.

 • شهادت امام جواد ۱۳۹۶-۰۵-۳۱ ۰۸:۵۳

  به مناسبت شهادت امام جواد(ع)؛

  امام جواد(ع) پربرکت ترین مولود برای شیعه

  امام رضا(ع) به مناسبت های مختلف از فرزند ارجمند خویش با عنوان «با برکت ترین مولود شیعه» یاد نموده، بقدری که این موضوع در میان شیعیان معروف گردیده است.

 • روز جهانی مسجد ۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۰۴:۴۹

  به مناسبت روز جهانی مساجد؛

  مسجد؛ رسانه اسلام/ کارکردهای رسانه ای مسجد چیست؟

  اگر مسجد رسانه اسلام است آیا واقعاً ما از این رسانه به خوبی بهره برده‌ایم؟ چه ابزارهای رسانه‌ای در مسجد وجود دارد؟ تفاوت رسانه مسجد با سایر رسانه‌ها در چیست؟

 • کودتای 28 مرداد ۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۰۸:۳۳

  ایرانی‌ها نقش آمریکا را در کودتای ۲۸ مرداد فراموش نمی‌کنند

  کودتای ۲۸ مرداد از بحث برانگیزترین وقایع تاریخ معاصر ایران به‌شمار می‌رود. دولت مصدق که با پافشاری برای در دست گرفتن کنترل کامل منابع نفتی و ملی کردن صنعت نفت کشور دشمنی دولت‌های غربی را به جان خریده بود، سرانجام در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ توسط سرلشکر فضل‌الله زاهدی که از حمایت ایالات متحده برخوردار بود، سرنگون شد.

 • سالروز ورود آزادگان ۱۳۹۶-۰۵-۲۶ ۱۰:۳۶

  آزادگان مصداق و نماد بارز ایستادگی و مقاومت هستند

  ۲۶ مرداد ۱۳۶۹ میهن اسلامی شاهد حضور عزیزانی بود که پس از سال‌ها اسارت در زندان‌های مخوف رژیم بعثی صدام، قدم به خاک پاک میهن اسلامی خود می‌گذاشتند. این روز یکی از خاطره‌انگیزترین روزهای تاریخ انقلاب اسلامی است که شاهد حضور و آزادی مردانی بود که در راه عهد و پیمانی که با خدا بسته بودند، مجاهدت و استقامت ورزیدند و آنها توانستند در سال‌های زجر و شکنجه، با وجود درد و بیماری جسمی، روح و روان خود را حفظ کنند و تقوا و مردانگی خود را مضاعف نمایند تا در بازگشت به ایران اسلامی در صحنه‌های مختلف اجتماعی، سرمشق و نمونه‌ای برای صلابت و استقامت مردان و زنان ایران اسلامی باشند.