نمایش همه
 • ابوسعید ابی الخیر ۱۳۹۸-۱۰-۲۲ ۱۳:۱۷

  به مناسبت درگذشت ابوسعید ابی‌الخیر؛

  بوسعید در فرهنگ مشرق زمین شبیه سقراط است

  ابوسعید ابوالخیر در میان عارفان مقامی بسیار ممتاز و استثنایی دارد و نام او با عرفان و شعر آمیختگی عمیقی یافته‌است. چندان که در بخش مهمی از شعر پارسی چهره او در کنار مولوی و خیام قرار می‌گیرد، بی آنکه خود شعر چندانی سروده باشد.

 • فاطمه زهرا ۱۳۹۸-۱۰-۱۹ ۱۳:۵۳

  سبک زندگی صدیقه کبری چگونه بود؟

  از ویژگی های مهم حضرت فاطمه (س) این بود که آن بزرگوار بهترین یار و یاور شوهرش امام علی (ع) در اجرای فرامین الهی بود.

 • تختی ۱۳۹۸-۱۰-۱۷ ۱۴:۳۶

  به مناسبت درگذشت جهان پهلوان تختی؛

  مرد میدان جوانمردی

  همه از بزرگی‌اش حرف می زدند و در خاطرات خود بیشتر از هر چیز از مردمی بودن تختی می‌گفتند. اینکه جوان پهلوان در تشک کشتی رقیب نداشت اما همیشه در میان مردم بود و به اندازه آنها رفتار می کرد. تختی مردی از جنس مردم بود که برای مردم و پرچمش جان می‌داد. در میان تمام خاطراتی که شاید دست نخورده در قلب بسیاری از همنسلان جهان پهلوان باشد کلمه‌هایی چون مردانگی، مردمی، خوش اخلاق و بسیاری دیگر از این دست دیده می‌شود که تمام همدوره‌های مرد اخلاق ایران از آن یاد می‌کنند.

 • خواجوی کرمانی ۱۳۹۸-۱۰-۱۷ ۱۰:۱۲

  به مناسبت روز بزرگداشت خواجوی کرمانی؛

  دارد سخن حافظ طرز غزل خواجو

  خواجوی کرمانی در بسیاری از عرصه‌های آفرینش هنری و پرداخت هنرمندانه‌ صورت و محتوا، پیشگام و استاد حافظ به شمار می‌آید و حق سترگ و انکارناپذیری بر گردن خواجه‌ رندان دارد. به‌ویژه در ایهام، حافظ از سرچشمه‌ زلال و فیاض غزلیات خواجو سیراب شده است اما همواره در بازنگری و بازنگاری صورت و محتوا، ازخواجو، گوی سبقت را ربوده و کلام را به قله‌ی کمال برکشیده است. راز کمال ایهام‌های حافظ، گسترده شدن شمول معنایی و به‌ویژه استادی حافظ در بسط و گسترش ایهام گونه‌گون‌خوانی و همچنین توجه ویژه‌ وی به موسیقی و تناسب واژگان است.

 • پرستار ۱۳۹۸-۱۰-۱۱ ۰۸:۰۷

  به مناسبت ولادت حضرت زینب(س) و روز پرستار؛

  رسالتی سنگین و ارزشمند

  پرستار چون با بیمار سر و کار دارد، با بیداری و دردکشی سر و کار دارد و رنجش بیشتر از دیگران است؛ بنابراین حرفه اش حرفه عزیز و باارزشی است.

 • 9 دی ۱۳۹۸-۱۰-۰۹ ۰۸:۱۰

  به مناسبت «روز بصیرت»،

  دنیاطلبی خواصی که وظیفه هدایت و امنیت جامعه را بر عهده دارند

  روز نهم دی ماه در تاریخ انقلاب اسلامی با عنوان روز «بصیرت» ثبت شد.

 • نهضت سوادآموزی ۱۳۹۸-۱۰-۰۷ ۰۹:۰۸

  به مناسبت سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی

  مدرسه‌ای به وسعت ایران

  در هفتم دی‌ماه ۱۳۵۸ سازمان نهضت سواد آموزی با فرمان امام خمینی به منظور آموزش خواندن و نوشتن به بزرگسالان و نیز کودکانی که به مدرسه دسترسی ندارند (مناطق محروم) تشکیل شد .

 • ثبت احوال ۱۳۹۸-۱۰-۰۳ ۰۹:۲۲

  به مناسبت روز ثبت احوال؛

  فاتح شدم؛ خود را به ثبت رساندم

  با تصویب شورای فرهنگ عمومی کشور سوم دی ماه به عنوان روز ثبت احوال در تقویم رسمی کشور وارد شد. در واقع در این روز در سال ۱۲۹۷ اولین شناسنامه ایرانی صادر شد.

 • یلدا ۱۳۹۸-۰۹-۳۰ ۰۹:۲۵

  به مناسبت فرارسیدن شب یلدا؛

  شبی به بلندای تاریخ و ادبیات

  جشن‌های باستانی ایران مانند یلدا معمولا با پدیده‌های آسمانی در ارتباط هستند. یلدا در لغت به معنی زایش و درواقع جشن تولد خورشید است زیرا بعد از این شب، طول روزها طولانی‌تر می‌شود و خورشید مدت زمان بیشتری در آسمان است اما این شب با ادبیات وفرهنگ ایران پیوندی عمیق دارد.

 • حوزه و دانشگاه ۱۳۹۸-۰۹-۲۷ ۰۸:۵۰

  به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه؛

  درک موقعیت حساس روحانی و دانشجو

  مسئله وحدت حوزه و دانشگاه از آثار انقلاب فرهنگی است که با بهره گیری از رهنمودهای امام خمینی(ره) در سال ۵۹ آغاز شد. انقلاب فرهنگی هم چنان که حضرت امام در پیام نوروزی خودشان در سال ۵۹ اعلام فرمود، گسترش پژوهش‌های علمی و معارف بلند و عمیق اسلام را به عنوان هدف اصلی دنبال می‌کرد. این آرمان بلند، دانشگاه و حوزه را برای تلاش مشترک به سوی هم کشاند و در فضای سیاسی آن زمان، باب مشارکت و وحدت حوزه و دانشگاه را بازکرد.

 • پژوهش ۱۳۹۸-۰۹-۲۵ ۰۹:۳۹

  به مناسبت روز پژوهش؛

  در ستایش کاوش‌های سخت‌کوشانه

  پژوهش، به معنای عام، بررسی یا کاوشی سخت کوشانه و به معنای خاص، تحقیق و تجربه ای جامع با هدف کشف واقعیت های نو و تفسیر درست این واقعیت‌ها، تجدید نظر در نتیجه‌گیری‌ها، نظریه‌ها و قوانین پذیرفته شده در پرتو واقعیت‌های کشف شده و به کارگیری عملی نتیجه گیری‌ها، نظریه‌ها و قوانین جدید است. در معنایی دیگر، پژوهش فرایند رسیدن به راه حل‌های قابل اطمینان از طریق گردآوری، تحلیل و تفسیرداده‌ها به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده و نظام منداست.

 • دستغیب ۱۳۹۸-۰۹-۲۰ ۰۹:۲۶

  به مناسبت شهادت آیت‌الله شهید دستغیب؛

  شریک سختی و شادی مردم

  شهید دستغیب در خانه‌ای محقر و ساده که بی‌شباهت به خانه اجداد طاهرینش نبود ، زندگی را بسر می‌برد و از هرگونه تجملات و مظاهر فریبنده دنیا پرهیز می‌کرد. ارادت به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام، تقوی، زهد، صبر، اخلاق حسنه، قدرت بیان و قلم از صفات بارز وی بشمار می‌رفت.

 • 16 آذر ۱۳۹۸-۰۹-۱۶ ۱۶:۰۶

  به مناسبت روز ۱۶ آذر؛

  «سه قطره خون» بر چهره دانشگاه ما

  هدف از نام‌گذاری روز دانشجو گرامی‌داشت یاد وخاطره‌ دانشجویان شهید احمد قندچی، مصطفی بزرگ‌نیا و آذر شریعت‌رضوی است. این سه ستاره درخشان روز ۱۶ آذر سال ۳۲ که حدود چهارماه پس از کودتای ننگین ۲۸ مرداد در دفاع از دولت ملی دکتر مصدق و اعتراض به سفر ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهوری وقت آمریکا، در کریدور دانشکده فنی دانشگاه تهران به ضرب گلوله نظامیان شاه جان باختند و جاودانه شدند. از آن تاریخ ۶۶ سال گذشته است اما این واقعه از حافظه تاریخی ما پا نمی‌شود

 • معلول ۱۳۹۸-۰۹-۱۲ ۰۹:۱۹

  به مناسبت روز جهانی معلولین؛

  در جست‌وجوی غنی‌سازی جامعه

  ۱۲ آذر مصادف با سوم دسامبر از سوی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی معلولین نامگذاری شده است.

 • بسیج ۱۳۹۸-۰۹-۰۵ ۱۰:۰۶

  به مناسبت روز بسیج مستضعفان؛

  پایه‌ریزی ارتش مردمی

  به دنبال پیروزی انقلاب اسلامی و قطع دست استکبار جهانی و منافع آنها در ایران، توطئه‌ها و فتنه‌های شیاطین علیه ایران روز به روز گسترش یافت. در چنین شرایطی امام خمینی در پنجم آذر ۱۳۵۸، فرمان تشکیل بسیج را صادر کردند و فرمودند: مملکتی که ۲۰ میلیون جوان دارد، باید بیست میلیون ارتش داشته باشد.

 • کیهان کلهر ۱۳۹۸-۰۹-۰۴ ۱۵:۲۱

  به مناسبت زادروز کیهان کلهر؛

  برای کلهر، کمانچه صدای اوست

  کیهان کلهر نوازنده سرشناس ایرانی که اخیرا جایزه مرد سال موسیقی را از نوزدهمین جایزه جهانی وومکس دریافت کرد در سوم آذرماه ۱۳۴۲، متولد شد.

 • هیس دخترها فریاد نمی زنند ۱۳۹۸-۰۹-۰۴ ۱۰:۰۱

  به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان؛

  قانونی به نام خشونت خانگی وجود ندارد

  آثار خشونت فیزیکی معمولا قابل مشاهده است اما در مقابل، خشونت‌هایی وجود دارد که آثار مخرب آن‌ها به چشم نمی‌آید اما تحملشان بسیار دشوار است. مانند دروغ گفتن، نفقه ندادن، به خواسته‌های زن بی‌توجه بودن، چشم‌چرانی، تعدد زوجات، انتقاد کردن به طور مداوم، جدا کردن زن از کودکانش، تهمت زدن و ...

 • امام خمینی ۱۳۹۸-۰۹-۰۲ ۱۵:۱۷

  به مناسبت هفته بسیج؛

  الزامات تکامل و ثمردهی «شجره طیبه» بسیج

  پنج آذرماه سالروز تشکیل بسیج مستضعفان به دستور امام خمینی(ره) در سال ۱۳۵۸ است. اما امام خمینی(ره) در دو آذر ۱۳۶۷ در پیامی به بسیجیان تعبیر «شجره طیبه» را برای بسیج به کار می‌برند و می‌فرمایند: «بسیج شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد. بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته‏‌های رفیع آن، اذان شهادت و رشادت سر داده‏‌اند. بسیج میقات پابرهنگان و معراج اندیشه پاک اسلامی است که تربیت‏‌یافتگان آن، نام و نشان در گمنامی و بی‏‌نشانی گرفته‏‌اند. بسیج لشکر مخلص خداست که دفتر تشکل آن را همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضا نموده‏‌اند.»

 • وحدت ۱۳۹۸-۰۸-۱۹ ۰۹:۰۸

  به مناسبت هفته وحدت؛

  اتحاد رمز پیروزی اسلام

  فاصله میان ۱۲ ربیع الأول که سالگرد ولادت بیامبر اکرم (ص) بنا بر روایات أهل سنت تا ۱۷ ربیع الأول که تاریخ ولادت رسول الله محمد صلی الله علیه و آله بنا بر روایات موجود در شیعه است، از سوی امام خمینی به عنوان هفته وحدت نامگذاری شده است.

 • امام حسن عسگری ۱۳۹۸-۰۸-۱۴ ۰۳:۴۰

  به مناسبت شهادت امام حسن عسکری (ع)؛

  شهادت در عصر خفقان و جانشینی امام حجت

  درگذشت امام حسن عسکری (ع) در هشتم ربیع الاول، اتفاقی ناگهانی بود که همه دوستداران و شیعیان ایشان را در شهر سامرا شوکه کرد. حتی کسانی که در دروه خفقان شهر سامرا حب اهل بیت (ع) را در خود سرکوب کرده بودند، پس از شهادت حضرت حسن عسکری (ع) خود را به منزل ایشان رساندند.

 • لانه جاسوسی ۱۳۹۸-۰۸-۱۳ ۰۹:۲۵

  به مناسبت روز ۱۳ آبان‌ماه؛

  اشغال انقلابی

  تسخیر سفارت امریکا، یکی از مهم ترین رویدادها در تاریخ مبارزات ملت ایران بر ضد استعمار است. رهبر انقلاب بی درنگ از اشغال لانه جاسوسی حمایت کرد و آن را انقلابی بزرگ‌تر پس از سرنگونی استبداد پهلوی نامید و امریکا را شیطان بزرگ لقب داد. در واقع، با پیروزی انقلاب اسلامی، استبداد و با تسخیر سفارت امریکا، استعمار از ایران ریشه کن شد.

 • قیصر امین پور ۱۳۹۸-۰۸-۰۸ ۱۱:۳۵

  به بهانه سالمرگ قیصر امین‌پور؛

  قیصر؛ شاعر حرف‌های ناتمام

  حدود ساعت سه بامداد هشتم آبان ماه ۱۳۸۶ قیصر امین پور در بیمارستان دی تهران دار فانی را وداع گفت، بیمارستان دی شاهد وداع نویسندگان، شاعران و هنردوستان زیادی بود که آمده بودند تا با قیصر شاعر لحظه‌های ناب، شاعر حرف‌های ناتمام و شاعر همخانه با درد وداع کنند.

 • حسین فهمیده ۱۳۹۸-۰۸-۰۸ ۰۹:۲۴

  به مناسبت «روز نوجوان» و «روز بسیج دانش‌آموزی»؛

  سرمشقی مناسب برای هم‌سالانش

  آبان ۱۳۵۹ محمدحسین فهمیده، نوجوان بسیجی به درجه رفیع شهادت نائل آمد. به‌همین مناسبت، هشتم آبان‌ماه تحت عنوان «روز نوجوان» و «روز بسیج دانش‌آموزی» نام‌گذاری شده است.

 • امام رضا ۱۳۹۸-۰۸-۰۶ ۱۳:۵۷

  به مناسبت شهادت امام رضا(ع)؛

  اسوه علم و اخلاق

  امام رضا(ع)، هشتمین امام شیعیان است که دارای القاب متعددی است و این القاب بیانگر شخصیت والای انسانی اوست که در آن علم و اخلاق از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده است.

 • پوکی استخوان ۱۳۹۸-۰۷-۲۸ ۱۰:۰۲

  به مناسبت روز جهانی پوکی استخوان؛

  همه چیز درباره بیماری پوکی استخوان

  پوکی استخوان یا استئوپروز یک اختلال اسکلتی است که بیشتر در دوران کهنسالی بروز می‌کند و ویژگی بارز آن کاهش استحکام استخوان بوده و فرد را در معرض خطر شکستگی قرار می‌دهد.

 • قاصدک ۱۳۹۸-۰۷-۲۷ ۰۸:۵۱

  برگزیدگان جشنواره سیمرغ؛

  «کنارم بمون» ترانه‌ای از بهار چابوک

  در آستانه برگزاری دهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ به معرفی آثار برتر این جشنواره در دوره پیش می‌پردازیم.

 • عصای سفید ۱۳۹۸-۰۷-۲۳ ۰۹:۲۸

  به مناسبت روز جهانی نابینایان(عصای سفید)

  حقوق اجتماعی نابینایان را رعایت کنیم

  اگرچه کاربرد عصا به عنوان وسیله کمکی در رفت و آمد نابینایان، از سده‌ها پیش متداول بوده، ولی به کارگیری عصای سفید به شکل امروزی و به عنوان نماد بعد از جنگ جهانی اول رایج شد.

 • مقبره حافظ ۱۳۹۸-۰۷-۲۰ ۰۹:۱۹

  به مناسبت روز بزرگداشت حافظ؛

  دیوانی همچون درسنامه آزادگی

  حافظ شاعری آگاه است و شرایط سیاسی اجتماعی زمانه خویش را خوب دریافته است چندان‌که شعر وی آیینه‌ای از اوضاع سیاسی اجتماعی عصر اوست. در اینجا بخشی نگاه محسن ایزدیار عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک با موضوع «حافظ و آزادگی» را مرور می‌کنیم.

 • روز کودک ۱۳۹۸-۰۷-۱۶ ۰۹:۵۶

  به مناسبت روز جهانی کودک؛

  جهان رنگارنگ کودکی

  روز جهانی کودک ۲۰ نوامبر است اما هر کشوری یک روز خاص را به عنوان روز کودک نامگذاری کرده و جشن می‌گیرد. این روز در ایران هر ساله ۸ نوامبر و ۱۶ مهرماه برگزار می‌شود و برای این مناسبت یک هفته را به عنوان هفته ملی به کودکان اختصاص داده‌اند.

 • سپهری ۱۳۹۸-۰۷-۱۵ ۱۱:۱۸

  به مناسبت تولد سهراب سپهری؛

  روایت‌هایی خواندنی از زندگی و مرگ شاعر رنگ‌ها

  «یکی از معلم‌هایش گفته بود تو همه‌ چیزت خوب است و فقط عیبت این است که نقاشی می‌کنی! چون سهراب سر کلاس نقاشی می‌کشید. قریحه‌اش را داشت و سر هر درسی مشغول نقاشی بود. البته این حرف را معلم نقاشی نگفته بود ها!»