نمایش همه
 • روز ارتش ۱۳۹۷-۰۱-۲۹ ۰۹:۵۱

  چرایی نام‌گذاری ۲۹ فروردین به نام روز ارتش

  نامگذاری ۲۹ فروردین هرسال به نام روز ارتش از ابتکارات امام خمینی(ره) بود. آن هم در شرایطی که ارتش جمهوری اسلامی با کارشکنی های مختلف داخلی و خارجی روبه رو بود.

 • فرارسیدن عید سعید مبعث حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم ۱۳۹۷-۰۱-۲۵ ۰۷:۵۱

  مبعث چه روزی است؟/ وقایع بعثت پیامبر (ص)

  همزمان با فرارسیدن عید مبعث، در گزارش زیر می‌توانید شرح وقایع این روز را بخوانید.

 • شهادت امام موسي كاظم ۱۳۹۷-۰۱-۲۳ ۱۲:۵۹

  چگونه امام موسی کاظم (ع) در زندان با خلفای ظالم مبارزه کرد؟

  شخصیت والای امام کاظم(ع)، چندان جاذبه دار و والا بود که دشمنان را به وحشت انداخته بود و با همه قدرت و امکاناتی که داشتند، در برابر عظمت او، احساس کوچکی و ضعف می کردند و جز زندانی کردن و محدود ساختن ایشان، راهی برای حفظ تاج و تخت خویش نداشتند.

 • صیاد شیرازی ۱۳۹۷-۰۱-۲۱ ۱۰:۳۱

  به مناسبت سالروز شهادت سپهبد علی صیاد شیرازی؛

  سپهبد علی صیاد شیرازی؛ سیدالشهدای ارتش

  نظم، مدیریت و قدرت جهادی شهید سپهبد علی صیاد شیرازی در عرصه نبرد و سیستم اداری برای اداره کارها موجب شد که او یکی از شخصیت‌های مهم ارتش باشد؛ به گونه‌ای که عنوان «سیدالشهدای ارتش» در قاموس او بگنجد.

 • روز ملی فناوری هسته ای ۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۰:۲۷

  روز ملی فناوری هسته ای چه روزی است

  روز فناوری هسته ای در بیستم فروردین سال ۱۳۸۵ ایران موفق به دستیابی به فناوری غنی سازی اورانیوم و راه اندازی یک زنجیره کامل غنی سازی در نطنز شد بعد از این اتفاق به پاس تلاش‌های فراوان دانشمندان ایرانی این روز را روز ملی فناوری هسته ای نام نهادند.

 • شهید آوینی ۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۰:۱۵

  نگاهی به زندگینامه سید شهیدان اهل قلم

  شهید آوینی فیلم‌سازی را در اوایل پیروزی انقلاب با ساختن چند مجموعه درباره‌ی غائله‌ی گنبد (مجموعه‌ی شش روز در ترکمن صحرا)، سیل خوزستان و ظلم خوانین (مجموعه‌ی مستند خان گزیده‌ها) آغاز کرد و بعدها با شکل‌گیری «گروه جهاد»، بلافاصله بعد از شروع جنگ به جبهه رفت.

 • پروین اعتصامی ۱۳۹۷-۰۱-۱۵ ۱۰:۳۳

  به مناسبت سالمرگ پروین اعتصامی؛

  به یاد اختر چرخ ادب/تجلی اندیشه‌های عمیق پروین اعتصامی در شعرهای اجتماعی و انسانی

  پروین اعتصامی شاعر بزرگ ایران زمین است که چون ستاره ای در سپهر ادب و فرهنگ این مرزوبوم درخشید و پایه گذار زبان جدیدی در ادبیات فارسی شد و در شعرهایش مناظره هایی خواندنی را در اعتراض به بی عدالتی های اجتماعی بیان کرد.

 • سیزده به در ۱۳۹۷-۰۱-۱۲ ۲۰:۴۰

  سیزده بدر؛ بهار همزیستی با محیط زیست

  سیزده بدر میراث کهن ایرانیان و جلوه ای از آشتی مردم با محیط زیست است؛ روزی که مردم در طبیعت چشم نواز بهار، میهمان خوان پر نعمت خداوند هستند تا در آیینی فرح بخش، لحظاتی سرشار از شادی و نشاط را تجربه کنند و در پیوندی دوباره با محیط زیست شکرگزار نعمت های بی انتهای پروردگار باشند.

 • وفات حضرت زینب ۱۳۹۷-۰۱-۱۲ ۲۰:۳۷

  ۱۵ رجب سالروز وفات مادر عاشورا؛

  حضرت زینب(س) عالی‌ترین نمونه شهامت و دلیری

  زینب(س) بانویی که نه تنها در زنان، بلکه در مردان عالم، کمتر نظیرش را می‌توان دید. توانا بانویی که عالی‌ترین نمونه‌ای از شهامت و دلیری، دانش و بینش، کفایت و خردمندی، قدرت روحی و تشخیص موقعیت بوده وهر وظیفه‌ای از وظایف گوناگون اجتماعی را که به عهده گرفت، به خوبی انجام داد.

 • روز جمهوری ۱۳۹۷-۰۱-۱۲ ۱۷:۳۵

  به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی؛

  سیر تطور «جمهوری» در تاریخ ایران

  «جمهوری» همان واژه‌ای بود که در دوران رضاخان مطرح شده بود اما با مقتضیات زمانه وفرهنگ ایرانی - اسلامی هماهنگ شده بود. از این رو توانست موافقت ۹۸ درصدی مردم ایران را در ۱۲ فروردین ۵۸ جلب کند.

 • ولادت امام علی ۱۳۹۷-۰۱-۱۰ ۱۷:۲۲

  به مناسبت سالروز میلاد مولای متقیان(ع)

  حضرت علی(ع)؛ بی بدیل و تمدن ساز

  سیزدهم رجب سالروز ولادت با سعادت پیشوای متقیان، علی بن ابی طالب(ع) است. امام همامی که با شخصیت بی بدیل و تمدن ساز خود به هدایت و راهنمایی مردم پرداخت و الگویی از حکومت داری و اجرای عدالت را برای جامعه اسلامی به یادگار گذاشت.

 • امام جواد(ع) ۱۳۹۷-۰۱-۰۸ ۰۸:۱۹

  به مناسبت ولادت امام محمدتقی(ع)؛

  امام جواد(ع)، حجت خدا در اثبات مقام رفیع امامت است

  امام جواد(ع)، حجت خدا در اثبات مقام رفیع امامت است و در مقام رفع تعجب عده ای در مورد امامت آن حضرت در سنین کودکی به موضوع حضرت عیسی و نبوت ایشان در مهد استناد شده است.

 • بهار ۱۳۹۷-۰۱-۰۲ ۰۹:۰۱

  چرخش یکساله زمین به دور خورشید کامل شد؛

  آغاز اعتدال بهاری کره زمین و جشن نوروز ایرانی

  با آغاز اعتدال بهاری در ساعت ۱۹ و ۴۵ دقیقه امروز، سه‌شنبه ۲۹ اسفند ماه جاری نوروز ایرانی شروع شد.

 • عکس رهبری ۱۳۹۷-۰۱-۰۱ ۱۳:۰۲

  مقام معظم رهبری سال ۹۷ را سال «حمایت ازکالای ایرانی» نام گذاری کردند

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۷ سال جدید را سال « حمایت از کالای ایرانی» نام‌گذاری کردند.

 • نوروز ۱۳۹۶-۱۲-۲۹ ۱۱:۰۳

  نوروز باستانی یادگار کهن، طراوت امروز

  نوروز آمد. ترنم نوشدن طبیعت و نسیم باد بهاری به گوش می رسد، ایرانیان به دید و بازدید دوستان می روند تا دیدارها تازه شود، هفت سین می چینند و «یا مقلب القلوب و الابصار» را زمزمه می کنند.

 • امام باقر ۱۳۹۶-۱۲-۲۸ ۱۱:۱۶

  به مناسبت ولادت امام باقر(ع)؛

  امامی که حجاب جهالت را کنار زد/ باقرالعلوم آئینه جمال و جلال الهی

  حضرت نبی خاتم، امام باقر(ع) را به عنوان کسی که حجاب جهالت را کنار می زند و گنج های علم و علوم انبیا را می‌شکافد و در اختیار مردم قرار می‌دهد، معرفی می کند.

 • نوروز ۱۳۹۶-۱۲-۲۷ ۱۰:۴۲

  چگونه از حوادث نوروزی پیشگیری کنیم؟

  سرقت به دغدغه و نگرانی بسیاری از شهروندان بدل شده و بسیاری از آنان نگران سرقت از منزل، مغازه یا خودروشان هستند، این نگرانی در برخی از ایام تشدید می‌شود که نوروز یکی از آنهاست، رعایت برخی نکات ظریف، اما بسیار مهم می‌تواند بیشترین تأثیر را در ناکام گذاشتن مجرمان حرفه‌ای در سرقت‌ها و کلاهبرداری‌ها داشته باشد.

 • 22 اسفند روز بزرگداشت شهدا ۱۳۹۶-۱۲-۲۲ ۱۱:۲۸

  ۲۲ اسفند تداعی‌گر ارزش و قداست خون شهدای سرافراز

  امروز ۲۲ اسفند روز بزرگداشت شهداست، شهدایی که با جانفشانی و ایثارگری‌های خود در عرصه‌ دفاع مقدس و انقلاب اسلامی سبب حفظ و تامین آرامش و امنیت ملی شدند و نگذاشتند ذره‌ای از خاک مقدس کشور، به دست بیگانگان برسد. شهدایی که با مجاهدت و از خودگذشتگی خود، باعث شدند انقلاب اسلامی در مسیر تحقق و پیشرفت گام بردارد.

 • حضرت زهرا ۱۳۹۶-۱۲-۱۸ ۱۱:۵۰

  به مناسبت ولادت حضرت زهرا(س)؛

  فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  اوج حرکت انبیا این است که به جایگاه رضای خدا برسند. اما حضرت زهرا(س) جایگاهی دارند که «ان الله یرضی لرضا فاطمه» یعنی خدا با خشنودی و رضایت فاطمه(س) خشنود می شود.

 • میلاد فاطمه الزهرا عليهاالسلام ۱۳۹۶-۱۲-۱۸ ۱۱:۲۴

  طلوع فاطمی(س) در شعر آئینی/ یک یاس آمده که همیشه بهار هست

  عید میلاد حضرت فاطمه زهرا (س)، یکی از بزرگترین اعیاد همه زمانها و مکانهاست که در اشعار شاعران آئینی هم بازتاب ویژه ای دارد.

 • ولادت حضرت فاطمه(س) ۱۳۹۶-۱۲-۱۸ ۰۹:۱۷

  حضرت فاطمه(س) حجّت الله است/ تناسب سوره کوثر و آیه غدیر

  وجود مبارک حضرت فاطمه (س) حجّةالله است اگر کسی معصوم بود قول و فعل و تقریر او حجت خواهد بود. حجیّت قول دائر مدار عصمت است یعنی این انسان کامل هیچ چیزی نمی‌گوید مگر به دستور خدا.

 • خواجه نصیرالدین طوسی ۱۳۹۶-۱۲-۰۵ ۰۹:۲۶

  به مناسبت روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندس؛

  میراث ادبی خواجه نصیرالدین طوسی/ سررشته به دست ما و ما حیرانیم

  امروز روز بزرگداشت یکی از بزرگترین اندیشمندان جهان اسلام است؛ شخصیتی که از میراث ادبی وی کمتر سخن به میان آمده است.

 • هفته سلامت مردان ۱۳۹۶-۱۲-۰۳ ۰۹:۳۲

  شعار هفته ی ملی سلامت مردان ایرانی؛

  ورزش؛ کلید طلایی سلامت مردان"

  درکشور ما با توجه به اهمیت موضوع سلامت مردان اولین پنجشنبه اسفند ماه هر سال بعنوان روز سلامت مردان نامگذاری شده است.

 • شهادت حضرت فاطمه ۱۳۹۶-۱۱-۳۰ ۱۸:۲۰

  به مناسبت سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)

  مرثیه غم بر شهادت شاخه طوبی

  شیعیان داغدار شهادت حضرت فاطمه(س) هستند؛ بانویی بی همتا که به واسطه بندگی خالصانه و اطاعت از دستورهای الهی، کوثر نبی لقب گرفتند و تجلی این جایگاه بی‌بدیل را می توان در آیه های نورانی قرآن کریم یافت. ایشان با دفاع از حریم نبوت و امامت، الگویی شایسته را از بانوی مسلمان ترسیم کردند.

 • حضرت فاطمه ۱۳۹۶-۱۱-۳۰ ۱۲:۵۱

  ترجمه خطبه فدکیه حضرت صدیقه(س)

  آیا شما به خاص و عام قرآن، بیش از من و پسرعمویم آگاهی دارید؟اکنون این تو و این شتر مهار زده رحل نهاده که با تو در روز رستاخیز دیدار خواهد کرد! چه نیکو داوری است خدا؛چه نیکو پیشوایی است محمد.

 • انقلاب اسلامی به روایت تصویر ۱۳۹۶-۱۱-۲۱ ۱۴:۴۰

  ایمان به ایثار و شهادت در فرهنگ رشادت های انقلاب

  ایمان و اعتقاد به حرکت گسترده ای که در جامعه ایران به وقوع انقلاب اسلامی منجر شد، پیش زمینه ای بر جهاد در راه خدا و در نهایت شهادت بود که ارزشمندترین نوع ایثار به شمار می رود. این عوامل در واقع اصالت نهفته در آرمان های حقیقی انقلاب را به همگان نشان داد و مسیر نوین پیش روی جامعه گشود.

 • امام ۱۳۹۶-۱۱-۱۲ ۰۹:۰۷

  به مناسبت سالروز ۱۲ بهمن؛

  بازگشت امام روح الله به ایران/ دیو چو بیرون رود فرشته درآید

  در آستانه میانه بهمن و در بحبوحه زمستان، نسیم بهار در باغ خزان زده ایران وزیدن گرفت و گل پیروزی شکفت. در ۱۲ بهمن، فلات بلادیده ایران که سال‌ها گرفتار طاغوت بود، منجی خود را در آغوش گرفت و به استقبال روزهای امنیت و سلامت ایستاد.

 • حضرت فاطمه ۱۳۹۶-۱۱-۱۱ ۰۹:۲۸

  به مناسبت ۱۳ جمادی الاول؛

  نگاه اجمالی به شخصیت عبادی حضرت فاطمه زهرا(س)

  وجود مقدس حضرت فاطمه زهرا س یکی از درخشان‌ترین چهره‌های والای انسانی و نمونه کامل خلقت پروردگار در قالب زن می‌باشد, پیروی و تاسی به چنین شاهکار آفرینش در بر گیرنده سعادت و رستگاری در دنیا و آخرت است

 • ميلاد حضرت زينب (س) ۱۳۹۶-۱۱-۰۳ ۰۹:۱۴

  خطبه‌های حضرت زینب(س) بی شباهت به خطبه‌های امیرالمومنین نیست

  زهرا مدرسی، مدرس حوزه و صاحب مقالاتی با موضوعات قرآنی خطبه‌های حضرت زینب(س) در کوفه و همچنین در دربار یزید، که همراه با استدلال به آیات قرآن بود، بیانگر دانش او است که بی‌شباهت به خطبه‌های امام علی (ع) و حضرت زهرا (س) نیست.

 • روز پرستار ۱۳۹۶-۱۱-۰۳ ۰۸:۲۹

  به مناسبت روز پرستار؛

  پرستاران فرشتگان رحمت و پاسداران سلامت جامعه/ مروری بر اهمیت پرستاری

  لایه‌های سنگین حزن بر دل بیمار فرو می‌نشیند. چشم‌های بی رمق او درد را فریاد می‌کشند. در این لحظات، تنها سایه پرستار است که بیمار را در مسیر پرفراز و نشیب بیماری قوت می‌بخشد. پرستار حرفی از کلام خداوند است، شعاعی از ملکوت پر حشمت است و تابشی از زیبایی انسان. پس پرستاری را قدر بدانیم و پرستاران را گرامی بداریم.