نمایش همه
 • شهادت حضرت فاطمه ۱۳۹۶-۱۱-۳۰ ۱۸:۲۰

  به مناسبت سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)

  مرثیه غم بر شهادت شاخه طوبی

  شیعیان داغدار شهادت حضرت فاطمه(س) هستند؛ بانویی بی همتا که به واسطه بندگی خالصانه و اطاعت از دستورهای الهی، کوثر نبی لقب گرفتند و تجلی این جایگاه بی‌بدیل را می توان در آیه های نورانی قرآن کریم یافت. ایشان با دفاع از حریم نبوت و امامت، الگویی شایسته را از بانوی مسلمان ترسیم کردند.

 • حضرت فاطمه ۱۳۹۶-۱۱-۳۰ ۱۲:۵۱

  ترجمه خطبه فدکیه حضرت صدیقه(س)

  آیا شما به خاص و عام قرآن، بیش از من و پسرعمویم آگاهی دارید؟اکنون این تو و این شتر مهار زده رحل نهاده که با تو در روز رستاخیز دیدار خواهد کرد! چه نیکو داوری است خدا؛چه نیکو پیشوایی است محمد.

 • انقلاب اسلامی به روایت تصویر ۱۳۹۶-۱۱-۲۱ ۱۴:۴۰

  ایمان به ایثار و شهادت در فرهنگ رشادت های انقلاب

  ایمان و اعتقاد به حرکت گسترده ای که در جامعه ایران به وقوع انقلاب اسلامی منجر شد، پیش زمینه ای بر جهاد در راه خدا و در نهایت شهادت بود که ارزشمندترین نوع ایثار به شمار می رود. این عوامل در واقع اصالت نهفته در آرمان های حقیقی انقلاب را به همگان نشان داد و مسیر نوین پیش روی جامعه گشود.

 • امام ۱۳۹۶-۱۱-۱۲ ۰۹:۰۷

  به مناسبت سالروز ۱۲ بهمن؛

  بازگشت امام روح الله به ایران/ دیو چو بیرون رود فرشته درآید

  در آستانه میانه بهمن و در بحبوحه زمستان، نسیم بهار در باغ خزان زده ایران وزیدن گرفت و گل پیروزی شکفت. در ۱۲ بهمن، فلات بلادیده ایران که سال‌ها گرفتار طاغوت بود، منجی خود را در آغوش گرفت و به استقبال روزهای امنیت و سلامت ایستاد.

 • حضرت فاطمه ۱۳۹۶-۱۱-۱۱ ۰۹:۲۸

  به مناسبت ۱۳ جمادی الاول؛

  نگاه اجمالی به شخصیت عبادی حضرت فاطمه زهرا(س)

  وجود مقدس حضرت فاطمه زهرا س یکی از درخشان‌ترین چهره‌های والای انسانی و نمونه کامل خلقت پروردگار در قالب زن می‌باشد, پیروی و تاسی به چنین شاهکار آفرینش در بر گیرنده سعادت و رستگاری در دنیا و آخرت است

 • ميلاد حضرت زينب (س) ۱۳۹۶-۱۱-۰۳ ۰۹:۱۴

  خطبه‌های حضرت زینب(س) بی شباهت به خطبه‌های امیرالمومنین نیست

  زهرا مدرسی، مدرس حوزه و صاحب مقالاتی با موضوعات قرآنی خطبه‌های حضرت زینب(س) در کوفه و همچنین در دربار یزید، که همراه با استدلال به آیات قرآن بود، بیانگر دانش او است که بی‌شباهت به خطبه‌های امام علی (ع) و حضرت زهرا (س) نیست.

 • روز پرستار ۱۳۹۶-۱۱-۰۳ ۰۸:۲۹

  به مناسبت روز پرستار؛

  پرستاران فرشتگان رحمت و پاسداران سلامت جامعه/ مروری بر اهمیت پرستاری

  لایه‌های سنگین حزن بر دل بیمار فرو می‌نشیند. چشم‌های بی رمق او درد را فریاد می‌کشند. در این لحظات، تنها سایه پرستار است که بیمار را در مسیر پرفراز و نشیب بیماری قوت می‌بخشد. پرستار حرفی از کلام خداوند است، شعاعی از ملکوت پر حشمت است و تابشی از زیبایی انسان. پس پرستاری را قدر بدانیم و پرستاران را گرامی بداریم.

 • دکتر قریب ۱۳۹۶-۱۱-۰۱ ۰۹:۲۹

  دکتر قریب استاد اخلاق پزشکی/ مروری بر زندگی پدر طب اطفال ایران

  مرحوم دکتر محمد قریب در سال ۱۲۸۸ در یک خانواده مذهبی در تهران متولد شد. پدرش مرحوم علی اصغر از مردم گرکان از توابع آشتیان بود . دوران ابتدایی را در دبستان سیروس و متوسطه را در دارالفنون گذرانید.

 • شاه رفت ۱۳۹۶-۱۰-۲۶ ۰۸:۲۹

  شاه رفت!/ روایتی از فرار شاه و "تیتر شاه رفت" در روزنامه

  در روز ۲۶ دی‌ ۱۳۵۷ محمدرضا پهلوی آخرین شاه ایران، تهران را به مقصد آسوان مصر ترک کرد؛ سفری بی‌بازگشت که خبر آن به سرعت در ایران و جهان پیچید و زیر عنوان «شاه رفت» تیتر درشت روزنامه‌های عصر تهران شد.

 • وقف کتاب ۱۳۹۶-۱۰-۲۴ ۱۰:۲۳

  به مناسبت هفته اهدای کتاب؛

  وقف کتاب چه کارکردهایی دارد!/ نگاهی به انواع وقف کتاب

  هرتمدنی بر پایه‌هایی استوار است که معمولا به همان پایه اشتهار دارد. اما همه تمدن‌ها در یک مورد اشتراک دارند. این مورد نقش اطلاع و آگاهی در پیدایش و گسترش تمدن‌ها است. آگاهی و اطلاع رسانی ریشه و بن مایه هر تمدنی است.

 • امیرکبیر ۱۳۹۶-۱۰-۲۰ ۱۶:۴۷

  به مناسبت سالروز درگذشت امیرکبیر؛

  مردی به بزرگی ایران/ روزی که امیرکبیر به شدت گریست

  «‏میرزا تقی‌خان امیرکبیر ستاره بی‌نظیر تاریخ ایران‌زمین دارای روحیه‌ای اصلاح‌طلب بود. عشق عمیق وی به استقلال و آزادی و اقتدار ملت مسلمان ایران، مصلحی چنین تشنه اصلاح، سیاستمداری چنان شیفته استقلال و زمامداری چنین خیرخواه ملت، نه‌ تنها در تاریخ دو هزار و چند صد ساله ایران بلکه در تاریخ جهان، کم‌نظیر و کمیاب است.»

 • شهدای دانشجو ۱۳۹۶-۱۰-۱۶ ۱۰:۱۴

  به مناسبت روز شهدای دانشجو؛

  دانشجوی شهید، هویت آشکار یک ملت/ هویزه سرشار از رشادت شهدای دانشجو

  دی ماه هر سال، یادآور رشادت دلیرمردان دانشجو در کارزار هویزه است؛ همانان که با دست خالی، به جنگ دیو تا دندان مسلّح بعثی رفتند و عاشقانه پرکشیدند. ۱۶ دی ماه، روز شهدای دانشجو را، به همه دانشجویان پیرو راه آن عزیزان، تبریک می گوییم.

 • حضرت معصومه ۱۳۹۶-۱۰-۰۸ ۱۰:۱۰

  حضرت معصومه(س) بیت النّور اهل‌بیت است

  آیت الله میرباقری می گوید: حضرت معصومه(س) جزو بیوت نورند که انوار چهارده معصوم(ع) در آنها تجلی کرده است؛ لذا باید نور معصومین(ع) را از ایشان کسب کرد.

 • میلاد امام حسن عسگری ۱۳۹۶-۱۰-۰۶ ۱۰:۲۶

  به مناسبت میلاد خجسته امام حسن عسگری(ع)؛

  برگی از دفتر آفتاب

  هشتم ربیع الثانی سال ۲۳۲ ه . ق، خورشید مدینه طلوع دیگرگونه ای داشت. خانه امام هادی علیه السلام غرق شادی و نور بود و فرشتگان برای طواف دور گهواره امام حسن عسکری علیه السلام صف کشیده بودند.

 • تولد حضرت عیسی با حضور ایرانیان ۱۳۹۶-۱۰-۰۴ ۰۹:۲۶

  به مناسبت میلاد حضرت عیسی (ع)؛

  پیامبری که مظهر رحمت است/ بشارت ملکوتی و تولد حضرت عیسی به حضرت مریم

  کریسمس سالروز تولد حضرت عیسی مسیح (ع) است که در سراسر جهان جشن گرفته می شود، عیسی مسیح فرزند حضرت مریم، پیامبر الوالعزم، که در قرآن نام او آمده و زندگی ایشان همواره با رحمت الهی همراه بوده است و ایشان نویدبخش آمدن تسلی دهنده بوده‌اند.

 • عبدالعظیم حسنی ۱۳۹۶-۱۰-۰۲ ۰۹:۴۲

  به مناسبت ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی:

  مردی که مورد احترام ائمه معصومین بود/اهمیت زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی

  حضرت عبدالعظیم حسنی، در چهارم ربیع الثانی سال ۱۷۳ هجری در شهر مدینه چشم به جهان گشود. ایشان فرزند عبداللّه بن علی، از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) بودکه نسبتش با چهار واسطه به آن حضرت می رسید.

 • شب یلدا ۱۳۹۶-۰۹-۳۰ ۱۱:۱۴

  شب یلدای امسال دقیقا چند ساعت و چند دقیقه است؟/همه چیزهایی که باید درباره انقلاب زمستانی بدانید

  ایرانی‌ها از قدیم تسلطی خاص به علم نجوم داشته‌اند که شب یلدا برایشان شبی خاص و ویژه بوده است. اما طولانی‌ترین شب امسال دقیقا چقدر خواهد بود که ایرانی‌ها آن برای لحظاتی بیشتر در کنار هم بودن جشن می‌گیرند؟

 • وحدت حوزه و دانشگاه ۱۳۹۶-۰۹-۲۶ ۱۱:۰۳

  حوزه و دانشگاه دو شعبه از علم و دین/ بررسی وحدت حوزه و دانشگاه در کلام رهبری

  ۲۷ آذر ماه سالروز شهادت آیت‌الله مفتح به نام روز "وحدت حوزه و دانشگاه" نام گرفته است. حوزه و دانشگاه همواره نقش مهمی را در اعتلای فکری، علمی و مذهبی جامعه بر عهده دارند و به همین منظور به بررسی این روز پرداخته‌ایم.

 • صلح امام حسن ۱۳۹۶-۰۹-۲۳ ۱۹:۰۹

  صلح امام حسن(ع) ضامن بقای اسلام

  قرارداد صلح امام حسن(ع) در تاریخ اسلام و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و دوراندیشی امام در این قرارداد از نکات مهم و ضامن بقای اسلام است.

 • هفته پژوهش ۱۳۹۶-۰۹-۲۱ ۱۰:۱۹

  هفته پژوهش با شعار "پژوهش تقاضامحور و تجاری‌سازی فناوری؛ زیربنای تولید و اشتغال" کلید خورد

  هفته پژوهش با حضور دو وزیر در دبستان آرمینه مصلی‌نژاد کلید خورد.شعار هفته پژوهش و فناوری سال جاری"پژوهش تقاضامحور و تجاری‌سازی فناوری؛ زیربنای تولید و اشتغال" تعیین شده است.

 • پیامبر ۱۳۹۶-۰۹-۱۵ ۱۰:۲۴

  به مناسبت ۱۷ ربیع؛

  انبیاء تحت ولایت رسول الله اند/ خیرخواهی و نصیحت؛ سیره پیامبر(ص)

  حجت الاسلام عالی گفت: پیامبر اکرم(ص)، نبی بر همه انبیا بوده است؛ یعنی همه انبیا تحت لوای پیغمبر اکرم و ولایت او هستند.

 • امام صادق(ع) ۱۳۹۶-۰۹-۱۵ ۰۹:۱۶

  سیری در گفتار و کردار صادق آل‌محمد(ص)/ محبوب‌ترین نزد خدا کیست؟

  از امام صادق(ع) روایت شده است که فرمود رسول خدا(ص) فرموده است: «آن که بدون علم کاری را انجام دهد، آن‌چه تباه می‌کند بیش‌تر از آن چیزی است که اصلاح می‌کند.»

 • هفته وحدت ۱۳۹۶-۰۹-۱۲ ۰۹:۲۶

  به مناسبت هفته وحدت؛

  وحدت عامل تعامل و تفاهم فرهنگی در میان مسلمانان جهان/وحدت در نگاه امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری

  هفته وحدت مصادف با فاصله بین ۱۲ ربیع الاول و ۱۷ ربیع الاول می باشد. هفته وحدت به دلیل وجود اختلاف نظر در تاریخ میلاد پیامبر به وجود آمده است.

 • وحدت ۱۳۹۶-۰۹-۱۰ ۱۱:۵۱

  وحدت اسلامی در نگاه شاعران آئینی/ تکیه کردیم ما به غربت هم

  امروز، آغاز هفته وحدت است؛ هفته‌ای که ضرورت توجه دوباره و بیش از پیشِ ادیبان و سخنوران را به این مفهوم متعالی و والا، نهیب می‌زند.

 • حضرت مهدی ۱۳۹۶-۰۹-۰۶ ۰۹:۲۲

  به مناسبت امامت حضرت مهدی (عج)؛

  زمین هرگز از حجت خداوند خالی نخواهد بود/ انتظار فرج از دیدگاه رهبری

  به مناسبت روز آغاز امامت حضرت مهدی موعود (عج) نگاهی کوتاه به زندگی منجی عالم و بشریت از آغاز تا زمان غیبت ایشان کرده‌ایم.

 • امان حسن عسگری ۱۳۹۶-۰۹-۰۶ ۰۹:۱۶

  به مناسبت هشتم ربیع؛

  امامی که زیارتش موجب نجات از غم می‌شود/ مظلومیت امام حسن عسکری(ع)

  حدیثی از پیشوای یازدهم شیعیان روایت است که فرمودند هرکسی می‌خواهد از غم، رها شود و سرور و شادمانی پیدا کند، به زیارت من بیاید.

 • هقته بسیج ۱۳۹۶-۰۸-۳۰ ۱۴:۱۸

  بسیج دانشجویی مظهر تام و تمام مفهوم بسیج

  یکی از ویژگی های بزرگ اقدام تاریخی امام خمینی را باید در این ابتکار بی نظیر جستجو کرد که همه اقشار ملت در این گستره عظیم قرار گرفتند و هرگز در نگاه آن پیشوای محبوب الهی تشکیل بسیج به قشری خاص از توده های مردم جامعه محدود و محصور نشد.

 • ربیع ۱۳۹۶-۰۸-۲۸ ۱۸:۵۶

  به مناسبت فرا رسیدن ماه ربیع؛

  نگاهی به ماه بهار و ماه رحمت الهی/برکات و اعمال ماه ربیع الاول

  با پایان ماه صفر، ماه ربیع الاول به معنای بهار ماه‌های قمری فرا می‌رسد که در دین مبین اسلام این ماه بسیار قابل احترام است و در روز هفدهم آن ماه پیامبر اسلام دیده به جهان گشودند.

 • امام رضا(ع) ۱۳۹۶-۰۸-۲۷ ۱۷:۵۹

  نگاهی به زندگانی امام رئوف؛

  امام رضا(ع) از ولادت تا شهادت

  امام رضا(ع) در سال ۱۴۸ هجری قمری یعنی حدود (۱۲۵۰) سال پیش در شهر مدینه به دنیا آمد. پدر ایشان امام موسی بن جعفر(ع)، یعنی امام هفتم شیعیان و مادرشان بانویی بزرگوار و خردمند به نام نجمه بود. امام رضا(ع) در همان سالی زاده شد که پدربزرگ ایشان، یعنی حضرت امام جعفر صادق(ع)، به شهادت رسید.

 • شهادت امام حسن مجتبی ۱۳۹۶-۰۸-۲۵ ۲۱:۱۴

  یادداشتی از حجت الاسلام هادی سروش؛

  «امام حسن (ع) و جامعه ای مملو از فریب»

  جامعه در زمان امام حسن(ع)بشدت مقهور فریب کاری بنی امیه شده بود بحدی که شیخ مفیدازقول امام حسن،می‌نویسدکه امام نوشت:”ای معاویه تو مردانی را برای دسیسه وخدعه به جاهای مختلفی گسیل داشته ای ؛….