نمایش همه
 • روز جهانی هپاتیت دیروز ۰۰:۰۷

  شعار منتخب روز جهانی هپاتیت:

  هپاتیت را حذف کن

  ۲۸ جولای مصادف با ششم مردادماه به عنوان روز جهانی هپاتیت به افتخار سالروز تولد برنده جایزه نوبل پروفسور ساموئل باروخ بلومبرگ کاشف ویروس هپاتیت B انتخاب شده است.شعار امسال سازمان بهداشت جهانی، «هپاتیت را حذف کن» است و هدف از آن حذف هپاتیت تا سال ۲۰۳۰ میلادی (۱۴۱۰ شمسی) می باشد.

 • عملیات مرصاد ۱۳۹۶-۰۵-۰۴ ۱۲:۲۲

  به مناسبت ۵ مرداد؛

  روز ملی «کرمانشاه گهواره تمدن»

  تیرماه سال ۸۷ برای نخستین بار نام استانی به عنوان روز ملی در تقویم کشور سرافرازمان ایران به ثبت رسید. روزی که با نام " کرمانشاه، گهواره تمدن" یادآور عملیات ظفرمند و غرور آفرین مرصاد است که برای همیشه پرونده هشت سال جنگ تحمیلی را با به خاک مالیدن پوزه استکبار در تنگه همیشه سربلند مرصاد در دیار همیشه پایدار کرمانشاه در اذهان ملت ایران ماندگار کرد.

 • حضرت فاطمه معصومه ۱۳۹۶-۰۵-۰۳ ۱۸:۵۱

  «بانوی کرامت» الگوی دختران امروز/حضرت معصومه(س) امین امام بود

  اول ماه ذی‌القعده سالروز میلاد بانویی است که به دلیل پاکدامنی و کرامت بسیار، الگویی شایسته برای دختران امروز است.

 • بانوی کرامت ۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۱۶:۰۵

  بانوی کرامت

  دهه کرامت، دهه اول ماه ذی‌العقده است و آغازش با ولادت حضرت معصومه(علیهالسلام) و پایانش با ولادت حضرت ابوالحسن علی بن موسی‌الرضا(علیه السلام) می‌باشد.این دهه یادآور بسیاری از مطالب عالی و مفاهیم بلند و سازنده و ارزشمند است. دهه کرامت یادآور لطیف‌ترین علائق و مهر و وفاهای کم‌نظیر یک خواهر نسبت به مقام شامخ و معنوی برادر است.

 • شهادت امام صادق ۱۳۹۶-۰۴-۲۹ ۱۳:۵۳

  ۲۵ شوال سالروز شهادت پیشوای مذهب شیعه؛

  عوامل پیداش جنبش علمی و فرهنگی در زمان امام صادق(ع)

  امام جعفر صادق (ع) از فرصت‌های گوناگونی برای دفاع از دین و حقانیت تشیع و نشر معارف صحیح اسلام استفاده می‌برد. مناظرات زیادی نیز در همین موضوعات میان ایشان و سران فرقه‌های گوناگون انجام پذیرفت که طی آنها با استدلال‌های متین و استوار، پوچی عقاید آنها و برتری اسلام ثابت می‌شد.

 • روز بهزیتی و تامین اجتماعی ۱۳۹۶-۰۴-۲۴ ۱۹:۵۰

  به مناسبت روز بهزیستی و تامین اجتماعی:

  تامین اجتماعی و بهزیستی؛ دو نهاد حمایتی در جهت تحقق عدالت اجتماعی

  بیست و پنجم تیر هر سال، روز بهزیستی و تأمین اجتماعی نام گذاری شده است. سازمانی که مبنای به وجود آمدنش کمک به تأمین حداقل هزینه زندگی خانواده های نیازمند و بی سرپرست و ایجاد زمینه های مناسب برای خودکفایی آنان بوده است. نام گذاری چنین روزی، از میزان اهمیت آن در نظام جمهوری اسلامی خبر می دهد.

 • مرتضی مطهری ۱۳۹۶-۰۴-۲۱ ۱۶:۵۳

  حجاب در منظر شهید مطهری/ به مناسبت هفته حجاب و عفاف

  حفظ حجاب تدبیر خالق هستی برای پاسداری و نگهبانی عفاف است

  از منظر معلم شهید مرتضی مطهری، حفظ حجاب تدبیر خالق هستی برای پاسداری و نگهبانی عفاف بوده و به رشد عواطف و عشق در وجود آدمی و تحکیم روابط خانوادگی کمک می‌کند.

 • روز عفاف و حجاب ۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۱۹:۳۹

  علت نامگذاری ۲۱ تیر ماه به عنوان روز حجاب و عفاف

  بیست و یکم تیرماه سالروز قیام مردم مشهد علیه کشف حجاب به عنوان روز عفاف و حجاب نامگذاری شده‌است. روزی که دژخیمان رضاخان، مردم معترض به کشف حجاب را در مسجد گوهرشاد به خاک و خون کشید.

 • روزجهانی جمعیت ۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۲۰:۵۵

  ۲۰ تیر(۱۱ جولای)؛ روز جهانی جمعیت

  یازدهم جولای روز جهانی جمعیت نامیده شده است. روزی که از سال ۱۹۸۹ وارد تقویم شد تا جهان، عواقب رشد بی‌رویه جمعیت را از یاد نبرد. این تاریخ یادآور یازدهم جولای ۱۹۸۷ است که در آن جمعیت جهان از مرز ۵ میلیارد گذشت.

 • وفات حضرت عبدالعظیم حسنی ۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۰:۲۶

  نگاهی به زندگی و وفات حضرت عبدالعظیم حسنی

  حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السّلام ، یکی از شخصیت های بزرگ علمی ، عملی و جهادی است که تاکنون آن گونه که شایسته است ، شناخته نشده است . عبدالعظیم حسنی مشهور به شاه عبدالعظیم و سیدالکریم از عالمان سادات حسنی و از راویان حدیث است. او را مردی با تقوا، معروف به امانت داری، صداقت در گفتار، عالم به امور دین، قائل به اصول دین شیعه ومحدث دانسته‌اند.

 • روز قلم ۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۱:۵۶

  14 تیر؛ نمادی برای تجلیل از صاحب قلمان و آثارشان

  14 تیر روز قلم در تقویم ایران، به عنوان نمادی برای تجلیل از صاحب‏ قلمان و آثار ایشان انتخاب شده است. صاحبان قلم، بازگوکنندگان اندیشه و علم هستند که می توانند زیبایی نگارش و فرابینی دانش را در مسیر تعالی بشر با یکدیگر همگام سازند و اینگونه جایگاه قلم را پاس دارند و ارزش و عظمت آن را برای جامعه آشکار کنند.

 • حمله آمریکا به هواپیما مسافربری ایران ۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۳:۰۱

  سالروز شلیک به هواپیمای مسافربری ایران/ بازخوانی یک جنایت ضد بشری

  در دوازدهم تیرماه ۱۳۶۷ شمسی برابر با سوم ژوئیه ۱۹۸۸ میلادی، هواپیمای مسافری ایرباس ایران که از بندرعباس عازم دُبی بود، بر فراز آب های خلیج فارس و در نزدیکی جزیره "هنگام" مورد هجوم یگان های دریایی متجاوز آمریکایی مستقر در آب های خلیج فارس قرار گرفت و سقوط کرد و تمامی ۲۹۰ نفر مسافر و خدمه آن به شهادت رسیدند. ۱۱۸ نفر از این مسافران بی‏‌گناه، زن و کودک بودند.

 • سالروز آزادسازی مهران ۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۰۹:۳۴

  مهران را هم خدا آزاد کرد

  تاریخ هرگز دهم تیرماه سال ۱۳۶۵ را فراموش نخواهد کرد زیرا در این روز دلاوران صحنه نبرد در یک حمله قهرمانانه در عملیاتی به‌نام «یا ابوالفضل العباس» در جبهه‌های جنوب حماسه آفریدند و مهران را از اسارت آزاد کردند.

 • هفتم تیر ۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۱۰:۵۳

  هفتاد و دو مهاجر عاشق/ بازخوانی فاجعه هفتم تیر

  در هفتم تیرماه سال ۱۳۶۰، دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی، در حالی که جمعی از بلندپایه ترین و دل سوزترین مسؤولان نظام، هم چون آیت اللّه بهشتی رئیس دیوان عالی کشور، چهار وزیر، دوازده معاون وزیر و حدود سی نماینده مجلس در آن جلسه حضور داشتند، با بغض منافقان منفجر شد و ۷۲ یار وفادار انقلاب و امام، با ذکر خدا بر لب و بدن های پاره پاره، به دیدار حق شتافتند.

 • بهشتی ۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۰۹:۵۴

  یادداشت وزیر بهداشت به مناسبت سالگرد شهادت دکتر بهشتی:

  رمز بهشتی شدن و بهشتی ماندن/ امروز هم با تخریب شخصیت یاران انقلاب مواجه هستیم

  دکتر هاشمی در این یادداشت نوشته است: از خداوند بخواهیم کمک‌مان کند، نفس خود را از دورویی و نفاق درونی پاک گردانیم و آن‌گونه باشیم که هستیم؛ شیوه‌ای که رمز بهشتی شدن و بهشتی ماندن بوده و خواهد بود.

 • عید فطر ۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۶:۳۱

  عید فطر، تجلی اوج یک ماه بندگی و عبودیت

  ماه خدا به آخر رسیده و عید سعید فطر از راه می رسد عید فطر، تجلی اوج یک ماه بندگی و عبودیت پروردگار متعال و یک ماه سازندگی و وارستگی و معراج انسانی است. عید فطر یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی است که درباره آن احادیث و روایات بیشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار که ماه رمضان را به روزه داری به پا داشته و از خوردن و آشامیدن و بسیاری از کارهای مباح دیگر امتناع ورزیده اند، اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می طلبند، اجر و پاداشی که خود خداوند به آنان وعده داده است.

 • وداع با ماه رمضان ۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۵:۵۷

  وداع شاعرانه با رمضان/ جیبمان خالی‌ست؛ احساس خجالت می‌کنیم

  اهمیت مهمترین ماه سال سبب شده است تا وداع با این روزها و شب‌های نورانی و به یادماندنی، به عنوان یکی از موضوعات اصلی در ابیات شاعران آئینی ایران زمین جلوه گر باشد.

 • وعده دیدارما :راهپیمایی روز جهانی قدس ۱۳۹۶-۰۴-۰۱ ۱۱:۰۸

  روز جهانی قدس ، روز حمایت از آرمان فلسطین است

  شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، روز جهانی قدس را روز نمایش وحدت و اتحاد و انسجام امت بزرگ رسول الله « صلی الله علیه و آله و سلم » و روز بزرگ مرگ رژیم اشغالگر قدس دانست .

 • شهید دکتر چمران ۱۳۹۶-۰۳-۳۱ ۰۹:۰۸

  خوش دارم گمنام و تنها باشم تا در غوغای کشمکش‌های پوچ مدفون نشوم

  آخرین روز خرداد سال ۱۳۶۰ روزی است که یار مخلص اسلام و یاور امام خمینی، دکتر مصطفی چمران به شهادت رسید. چمران از قلب بیروت سوخته و خراب تا قله های بلند کوه‌های جبل عامل و در مرزهای فلسطین اشغال شده از خود قهرمانی‌های بسیاری به یادگار گذاشته و در پایان عمر با خدای خود نجوا می‌کند که: خدایا می ‏خواهم فقیر بی ‏نیاز باشم که جاذبه‏ های مادی زندگی مرا از زیبایی و عظمت تو غافل نگرداند، خدایا خوش دارم گمنام و تنها باشم تا در غوغای کشمکش‌های پوچ مدفون نشوم...

 • روز جهانی پناهندگان ۱۳۹۶-۰۳-۲۹ ۰۹:۲۸

  ۳۰ خرداد (۲۰ ژوئن) ؛ روز جهانی پناهندگان

  ۳۰ خرداد (۲۰ ژوئن) روز جهانی پناهنده، روزی است که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد تلاش می‌کند به جهانیان یادآوری کند میلیون‌ها انسان پناهنده که مجبور به ترک خانه خود شده‌اند، با چه مشکلاتی روبرو هستند.

 • علی شریعتی ۱۳۹۶-۰۳-۲۸ ۱۴:۴۷

  نگاهی به زندگی شریعتی؛ از تولد در روستای کاهک تا درگذشت در لندن

  دکتر علی شریعتی نقشی اساسی در بیدارگری اسلامی و طرح اسلام به عنوان یک ایدئولوژی پویا و کارساز داشته و به حق یکی از بزرگترین متفکران تجدید حیات اسلام در جهان معاصر می باشد.

 • شب قدر ۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۲۱:۵۳

  اعمال شب بیست‌وسوم ماه مبارک رمضان

  دیگر زمانی باقی نمانده است ...

  امشب، شب بیست‌وسوم ماه مبارک رمضان است، دیگر زمانی باقی نمانده، باید تمام تلاش خود را بکار برد تا در پناه رحمت خداوند متعال قرار گرفت، اگر تاکنون قرار نگرفته‌ای... زیرا اگر کسی در ماه مبارک رمضان بخشیده نشود، بنا بر فرموده پیامبر اکرم (ص) «شقی» است.

 • روز جهانی بیابان زدایی ۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۱۱:۵۳

  ۲۷ خرداد(۱۷ ژوئن)؛ روز جهانی بیابان زدایی

  بیابان‌زایی چالشی است که با اکوسیستم مناطق خشک سر و کار دارد؛ اکوسیستمی که قریب به یک‌سوم از سطح زمین‌های جهان را در بر گرفته است.۱۷ ژوئن به عنوان روز جهانی بیابان زدایی در سراسر جهان نام گذاری شده است و این روز (روز جهانی بیابان زدایی) در کشورهای مختلف گرامی داشته می شود.

 • شهادت حضرت علی(ع) ۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۱۱:۳۸

  سالروز شهادت حضرت علی (ع) تسلیت باد

  مولای متقیان حضرت علی (ع)، مولود کعبه، نخستین شهید محراب، حقیقتی بزرگ و جاودانه، مظهر عدالت و مردانگی است. حضرت علی (ع) نماد تمام پاکی ها و عدالت طلبی های بشریت است که با شمشیر جهالت و تحجر به شهادت رسید و درس حق طلبی و آزادگی را نه تنها به پیروانش بلکه به تمامی انسان ها آموخت.

 • اهدای خون ۱۳۹۶-۰۳-۲۴ ۱۳:۰۰

  ۲۴ خرداد(۱۴ژوئن)، روز جهانی اهدای خون مبارک باد

  روز (۱۴ ژوئن) هر سال به نام روز جهانی اهدای خون (روز جهانی تقدیر از اهدا کنندگان خون) انتخاب شده‌است. در این روز از همت والا و فعالیت انسان دوستانه تمام کسانی که در زمینه اهدا و انتقال خون و نجات جان انسان‌ها تلاش می‌کنند، قدردانی می‌شود.

 • شب قدر و شب ضربت خوردن حضرت علی (ع) ۱۳۹۶-۰۳-۲۳ ۱۰:۴۳

  ۱۹ رمضان: ضربت خوردن حضرت علی(ع) در مسجد کوفه و شب قدر

  خورشید فروزان حیات امام علی علیه السلام، در افق روز نوزدهم رمضان سال چهلم هجری در آسمان شهر کوفه به خون نشست و شمشیر مسموم نفاق و کین، فرق انسان عدالت گستری را شکافت که برترین خلق پس از رسول خدا صلی الله علیه و آله بود. شب نوزدهم ماه رمضان ،اولین شب از شب‌های قدر است و شب قدر همان شبی است که در تمام سال شبی به خوبی و فضیلت آن نمی‌رسد و عمل در آن بهتر است از عمل در هزار ماه و در آن شب تقدیر امور سال رقم می‌خورد.

 • ولادت امام حسن مجتبی (ع) ۱۳۹۶-۰۳-۲۰ ۱۱:۲۳

  فرخنده میلاد کریم اهل بیت، امام حسن مجتبی (ع) مبارک باد

  در سال سوم هجرت و در شب نیمه ماه رمضان - که بهترین ماه های خداست - خانه امیرالمؤمنین و فاطمه علیه السلام میزبان قدوم مولود مبارکی شد که شادی را با خود به خانه وحی آورد. در این شب فرخنده، سبط اکبر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم ، حضرت امام حسن علیه السلام چشم به جهان گشود و شهر مدینه را غرق نور کرد.

 • روز جهانی اقیانوس ها ۱۳۹۶-۰۳-۱۷ ۱۶:۱۹

  هشتم ژوئن، روز جهانی اقیانوس ها مبارک باد

  هشتم ژوئن مصادف با «روز جهانی اقیانوس‌ها» است که از سوی سازمان ملل متحد با هدف حفاظت از این منابع گرانبها و نجات اقیانوس‌ها از خطر آلودگی و تخریب گونه‌ها نامگذاری شده است.

 • رحلت حضرت امام خمینی ۱۳۹۶-۰۳-۱۳ ۰۸:۵۴

  سالروز رحلت امام خمینی(ره) و قیام خونین ۱۵ خرداد تسلیت باد

  نیمه خرداد یاد آور خاطره تلخ رحلت جانگداز رهبر کبیر انقلاب امام خمینی (ره) وقیام خونین ۱۵خرداد ۱۳۴۲به برکت هدایت و روشنگری امام مظلومان و پا برهنگان است.

 • روز جهانی بدون دخانیات ۱۳۹۶-۰۳-۱۰ ۰۸:۳۳

  روز جهانی بدون دخانیات؛ ۳۱ ماه می ۲۰۱۷

  روز جهانی بدون دخانیات هرسال در تاریخ ۳۱ ماه می مصادف با ۱۰ خرداد از سوی سازمان جهانی بهداشت با تاکید بر مضرات ناشی از استعمال دخانیات برگزار می گردد و همچنین این سازمان به حمایت از سیاست های موثر بر کاهش استفاده از این محصولات می پردازد.