نمایش همه
 • روز جهانی تئاتر ۱۳۹۶-۰۱-۰۷ ۱۹:۱۰

  (هفتم فروردین - ۲۷ مارس) روز جهانی تئاتر

  به پیشنهاد انستیتو بین‌المللی تئاتر در سال ۱۹۶۱، هر ساله روز ۲۷ مارس به عنوان روز جهانی تئاتر گرامی داشته می‌شود.

 • روز جهانی اب ۱۳۹۶-۰۱-۰۲ ۰۹:۵۵

  ۲ فروردین (۲۲ مارس)، مصادف با روز جهانی آب

 • حضرت زهرا ۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۱:۵۰

  به مناسبت ولادت حضرت زهرا(س)؛

  فاطمه(س) سِرّ مکتوم حضرت حق است/ پیامبر(ص) با کوثر عالم‌گیر شد

  اوج حرکت انبیا این است که به جایگاه رضای خدا برسند. اما حضرت زهرا(س) جایگاهی دارند که «ان الله یرضی لرضا فاطمه» یعنی خدا با خشنودی و رضایت فاطمه(س) خشنود می شود.

 • پروین اعتصامی ۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۰:۳۸

  ۲۵ اسفند روز بزرگداشت پروین اعتصامی

  رخشندهٔ اعتصامی معروف به پروین اعتصامی (۱۲۸۵ -۱۳۲۰) شاعر ایرانی است که از او با عنوان «مشهورترین شاعر زن ایران» یاد می‌شود. به پاس زحمات فراوان وی در زمینه شعر معاصر ایران و سبک شعر مناظره‌ای، روز ۲۵ اسفندماه (۱۶ مارس)، روز بزرگداشت این شاعر نامگذاری شده است.

 • ابراهیم همت ۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۱۰:۰۱

  ۱۷ اسفند، سالروز شهادت «محمدابراهیم همت»

  هفدهم اسفندماه سالروز شهادت سردار «محمد ابراهیم همت» فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله (ص) است.

 • روز شعر ۱۳۹۵-۱۲-۱۷ ۰۹:۱۵

  به مناسبت «روز جهانی شعر»

  شعر اعجازی از واژه ها

  «روز جهانی شعر» یکی از مناسبت های بین المللی است که توسط یونسکو و از سال ۱۹۹۹ به تقویم جهانی اضافه شده و در آن، روز ۲۱ مارس یا همان اول فروردین ، به این عنوان نامگذاری شده است.

 • روز درخت کاری ۱۳۹۵-۱۲-۱۵ ۱۰:۰۴

  درخت کاری، پشتوانه ای از سنت تاریخی

  درختکاری در ایران دارای پشتوانه ‌ای از علایق ملی و سنت تاریخی است، تاریخ نشان می ‌دهد که ایرانیان باستان، جشن های خاصی داشتند و در این جشن ها به درختکاری پرداخته و به خاک و زراعت احترام می‌ گذاشتند.

 • نیکوکاری ۱۳۹۵-۱۲-۱۴ ۰۸:۴۷

  برای رضای خدا طعام دهیم وهیچ پاداش و سپاسی نخواهیم

  کمک به همنوع از اصول اساسی دین مبین اسلام است که همچنان که خداوند در سوره مبارکه انسان آیه ۸و۹ می فرماید:«و به دوستی خدا به فقیر و اسیر و طفل یتیم طعام می دهند و گویند ما فقط برای رضای خدا به شما طعام می دهیم و از شما هیچ پاداش و سپاسی نمی طلبیم.»

 • دهه فاطمیه ۱۳۹۵-۱۲-۱۱ ۱۶:۲۲

  ایام فاطمیه و برخی از هیجانات کاذب در محافل معنوی

  در ایام فاطمیه برخی هیجانات کاذب کمتر و معنویات در محافل بیشتر است. در این ایام توسلات و اشک نیز در مراسم بیشتر است.از وظایف مداحان در خصوص شبهاتی که در زمینه شهادت حضرت فاطمه(س) مطرح می‌شود معرفی کتاب‌های فراوانی از اهل تسنن و تشیع در زمینه شهادت حضرت زهرا(س) است.

 • حکیم ملاهادی سبزواری ۱۳۹۵-۱۲-۰۸ ۱۰:۳۱

  به مناسبت روز بزرگداشت حکیم ملاهادی سبزواری

  حکیم حاج ملاهادی سبزواری، بزرگترین و مشهورترین حکیم الهی

  پرآوازه­ ترین دانشمند سبزواری در تاریخ سبزوار، در سن هشت ­ سالگی شروع به آموختن صرف و نحو و علوم مقدماتی کرد.

 • حسین تهرانی ۱۳۹۵-۱۲-۰۷ ۰۹:۲۷

  خاطراتی از استاد حسین تهرانی، موسیقی دان برجسته ایرانی

  حسین تهرانی در سال ۱۲۹۰ شمسی در تهران، خیابان ایران متولد شد و تحصیلات ابتدایی خود را در دبیرستان امیراتابک به پایان رساند. تهرانی در کودکی زحمات و مصائب فراوانی متحمل شده بود و آثار آلام و مصائب دوران طفولیت تا پایان عمر در چهره اش باقی بود.

 • اگاهی از مغز ۱۳۹۵-۱۱-۳۰ ۰۹:۱۴

  آگاهی از مغز ارتقای بهداشت مغز در جامعه است

  این هفته سال‌هاست که در دنیا نامگذاری شده و کشورهای پیشرفته جهان برنامه‌هایی را به همین مناسبت اجرا می کنند، امسال، برنامه های متنوعی متناسب با سن و با توجه به نیاز اقشار گوناگون جامعه با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرا می‌شود.

 • حضرت فاطمه ۱۳۹۵-۱۱-۲۳ ۰۸:۴۸

  به مناسبت شهادت حضرت فاطمه(س)؛

  فاطمیه هویت تشیع است/ اهمیت و ضرورت بزرگداشت فاطمیه

  حجت الاسلام کاشانی گفت: فاطمیه هم از نظر اعتقادی مولفه اصلی هویت تشیع بوده است و هم از لحاظ مناسکی. این مسئله اگر از بین برود شیعه دچار استحاله خواهد شد.

 • 22 بهمن ۱۳۹۵-۱۱-۲۲ ۱۱:۲۸

  ۲۲ بهمن و حیرت جهانیان

  در روز ۲۲ بهمن ۱۳۵۷، تاریخ نهضت اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی (ره) به نقطه عطف خود رسید. در روز ۲۲ بهمن سرانجام مبارزات مردم مسلمان به بار نشست و پادشاهی ۲۵۰۰ ساله و ظلم و استبداد بیش از ۵۰ ساله رژیم پهلوی در ایران، ریشه کن شد و به خواست الهی حکومت جمهوری اسلامی تأسیس شد.

 • 21 بهمن ۱۳۹۵-۱۱-۲۱ ۰۹:۵۷

  حوادث و وقایع ۲۱ بهمن

  یکی از سربازان نوشته شده بود و در آن از شهادت ۹ کارآموز همافری و ۳ کارآموز درجه‌داری و ۴۰ نفر مجروح خبر داده شده بود که کاغذ در اختیار ایشان گذاشته می‌شود، یکی از سربازان نیز موفق شده بود خود را پشت میله‌های پادگان برساند و گریه‌کنان از مردم درخواست نماید که آنان را تنها نگذارند.

 • حکومت نظامی ۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۰۸:۳۸

  به مناسبت دهه فجر

  شکسته شدن حکومت نظامی به فرمان امام خمینی

  درب زندان اوین توسط مردم به روی زندانیان رژیم پس از سالها گشوده شد. این تحولات در حالی رخ می‌داد که بختیار خود را هنوز نخست‌وزیر قانونی می‌دانست و در سخنرانی خود در مجلس سنا از آمادگیش برای مذاکره با مخالفان خبر داد.

 • اسفندیار احمدیه ۱۳۹۵-۱۱-۱۷ ۰۸:۵۸

  به مناسبت در گذشت اسفندیار احمدیه پدر پویانمایی ایران

  اولین انیمیشن جهان در ایران

  اسفندیار احمدیه در واقع بانی انیمیشن در ایران و پدر پویانمایی ایرانی است

 • فناوری فضایی ۱۳۹۵-۱۱-۱۳ ۰۸:۴۸

  به مناسبت روز فناوری فضایی

  جایگاه علمی ایران در فناوری فضایی

  دستیابی به دانش فناوری فضایی یکی از دستاوردهای سالهای اخیر کشور است و حتی با وجود فاصله زیاد با صنعت ۵۰ ساله فضایی جهان، ایران موفق شده درمیان ۹ کشور صاحب چرخه کامل فناوری ماهواره، جای گیرد.

 • 12 بهمن ۱۳۹۵-۱۱-۱۲ ۱۳:۳۳

  روزشمار دهه فجر

  "توجه بفرمائید، توجه بفرمایید. اینجا تهران صدای راستین ملت ایران، صدای انقلاب است"

  ۱۲ بهمن ۵۷ مقدمات ورود امام خمینی(ره) به وطن، پس از ۱۵ سال دوری و تبعید در حالی انجام می شد که محمد رضا پهلوی در ۲۷ دی ماه از کشور فرار کرده بود.امام خمینی (ره) شرط کرده بودند که تا خروج شاه از ایران به وطن باز نمی گردند.تنها مهره ی بازمانده از سیاست های شاه ،شاپور بختیار بود که تمام تلاشش را برای جلوگیری از بازگشت امام(ره) انجام می داد.

 • مهتما گاندی ۱۳۹۵-۱۱-۱۱ ۰۸:۵۴

  ترور مهاتما گاندی پدر استقلال هند

  گاندی و نقش او در استقلال هند

 • مبارزه با سرطان ۱۳۹۵-۱۱-۰۹ ۰۸:۴۲

  به مناسبت هفته ملی مبارزه با سرطان

  باورهای رایج اما غلط در خصوص سرطان

  در برنامه ریزی ملی مبارزه با سرطان، تحقیقات سرطان دارای نقش اساسی و محوری است.با توجه به هزینه زیاد درمان سرطان در مراحل پیشرفته بیماری، سرمایه گذاری در امر تحقیقات سرطان از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه است.

 • پلاسکو ۱۳۹۵-۱۱-۰۳ ۰۹:۵۴

  مردان خدا هرگز نمی میرند

  مرد آن است که از نسل سیاووش باشد

  قهرمان اصلی پلاسکو آتش نشانان هستند،ابراهیم هایی که کارشان بدل کردن آتش به گلستان است. اگر قرار باشد نزدیک ترین مصادیق زنده ایثارگر را با دست نشان داد بی شک باید به اتش نشانان اشاره کرد.

 • دکتر قریب ۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۰۸:۵۵

  به مناسبت درگذشت دکتر محمد قریب

  دکتر محمد قریب؛ پدر طب کودکان ایران و از بنیانگذاران مرکز طبی کودکان

  از مهم ترین اقدامات دکتر محمد قریب بنیانگذاری و تأسیس اولین بیمارستان تخصصی کودکان یعنی مرکز طبی کودکان به همراه دکتر حسن اهری بود. دکتر قریب از استادان برجسته و نامدار دانشکده پزشکی در تهران بود.

 • فلسطین ۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۰۸:۳۲

  به مناسبت روز مقاومت فلسطین

  "تاثیرات جنگ بر جوامع انسانی"

  در جامعه و منطقه ای زندگی می کنیم که جنگ های خرد و کلانی در آن اتفاق می افتد. به ویژه در منطقه پر از بحران های بزرگ است؛ یکی از ضایعات بزرگ این جنگ ها آوارگان و پناهندگانی هستند که از جنگ برجای می مانند .

 • اوپک ۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۰۸:۲۴

  تشکیل سازمان کشورهای صادر کننده نفت( اوپک)

  اوپک از آغاز تا امروز

  سازمان کشورهای صادر کننده نفت با نام اختصاری اوپک (OPEC)، یک کارتل نفتی است که متشکل از کشورهای الجزایر، ایران، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی٬ اکوادور، آنگولا و ونزوئلا است.

 • نواب صفوی ۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۰۸:۴۶

  تقاضای شهید نواب پای جوخه اعدام/ ندایی رسیده که گویا رفتنی هستم/نظر رهبر انقلاب درباره شهید نواب

  شهید سیدمجتبی نواب صفوی در سال ۱۳۰۳ش در خانی‏‌آباد تهران بدنیا آمد و پس از اتمام دروس ابتدایی، به آبادان سفر کرد. سید مجتبی سپس برای ادامه تحصیل به نجف اشرف مهاجرت نمود و در آنجا از محضر مدرسین حوزه علمیه نجف اشرف بهره‏‌مند شد.

 • فرار شاه ۱۳۹۵-۱۰-۲۵ ۰۸:۳۵

  به مناسبت روز فرار محمدرضا پهلوی، تحت فشار مبارزات گسترده ملت ایران

  آیا محمدرضا پهلوی امیدوار بود به ایران بازگردد؟

  بنا به دلایل داخلی و خارجی، فرار شاه در سال ۱۳۳۲ با دومین فرار وی در ۲۶ دی ۱۳۵۷ برآیندی متفاوت داشت و شاه در سال ۵۷ دیگر نتوانست به قدرت بازگردد. این تفاوت‌ها چه بود؟ آیا ناشی از نوع واکنش نیروهای خارجی طرفدار شاه بود؟

 • هوای پاک ۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۰۸:۳۸

  به مناسبت هفته هوای پاک

  آثار مخرب آلاینده های زیست محیطی

  اثرات آلاینده ها بر جنین شامل عوارضی مانند وزن پایین زمان تولد، تاخیر رشد داخل رحمی و مرگ داخل رحمی است که آلاینده های منواکسید کربن، دی اکسید گوگرد و ذرات معلق، بیشترین تاثیر را در این میان دارند.

 • امیرکبیر ۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۱۱:۴۰

  به مناسبت سالروز شهادت میرزاتقی خان امیرکبیر

  نقش امیرکبیر در تحولا ت ایران معاصر

  میرزا محمد تقی خان امیرکبیر در سال ۱۲۲۲ هجری قمری(۱۱۸۶هـ - ش) در روستای هزاوه بین فراهان و اراک متولد شد. پدر وی کربلایی قربان نام داشت و آشپز قائم مقام فراهانی بود. وی در خانه قائم مقام تربیت شد و در جوانی توانست سمت منشی‌گری قائم مقام را به دست آورد.

 • کتابخوانی ۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۰۹:۰۶

  به مناسبت آغاز هفته اهدای کتاب

  تاثیر سرانه مطالعه در توسعه و فرهنگ یک کشور

  سرانه مطالعه در عام‌ترین تعریف، میانگین مدت زمان مطالعه یک نفر در طول یک شبانه‌روز است. در ساده‌ترین حالت می‌توان میزان مطالعه همه افراد یک جامعه را با هم جمع و بر تعداد افراد آن جامعه و تعداد روزهای در نظر گرفته‌شده تقسیم کرد.